Femtokomórki: jest porozumienie!

Operatorzy i dostawcy urządzeń telekomunikacyjnych zaakceptowali propozycję standardu określającego podstawowe normy techniczne femtokomórek. Dzięki ich decyzji popularyzacja tej nowatorskiej technologii może nabrać tempa i zwiększyć konkurencyjność na wciąż relatywnie niewielkim "femto" rynku.

Femtokomórkami nazywane są mini stacje bazowe, które w przyszłości mogą zastąpić punkty dostępowe Wi-Fi wewnątrz budynków. Urządzenia podłączane są do szerokopasmowego łącza firmowego (bądź użytkownika) i umożliwiają bezprzewodowy dostęp do sieci realizowany na częstotliwościach 3G.

Dotychczas operatorzy dość sceptycznie odnosili się do femtokomórek, przede wszystkim ze względu na brak jednolitego standardu definiującego ich dane techniczne. Korzystali na tym producenci wypuszczając na rynek swoje rozwiązania, które jak się okazało nie do końca odpowiadają wymaganiom operatorów.

Przełomem może okazać się porozumienie, do którego doszło między operatorami a dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego, zebranymi wokół Femto Forum i 3GPP (3rd Generation Partnership Project). Zaakceptowany przez wszystkie strony protokół "Iu-h" zawiera wytyczne dotyczące produkcji i użytkowania femtokomórek. Definitywne zakończenie prac nad nim planowane jest na grudzień br. Wówczas 3GPP ma opublikować oficjalny dokument.

Femtokomórki: jest porozumienie!

ZoneGate - Ubiquisys

"Iu-h" definiuje sposób, w jakim femtokomórki (nazywane też "Home NodeBs" - domowymi stacjami przekaźnikowymi) mają zestawiać połączenia na styku sieci internet-3G. Jak twierdzą analitycy standard zachęci operatorów do zainteresowania się femtokomórkami, tym bardziej, że to oni mogą na tym najwięcej zyskać (sprzedaż telefonów 3G, przywiązanie użytkowników do swojej sieci itp.). Dodatkowym argumentem "za" jest także fakt, iż produkowane urządzenia będą mogły być aktualizowane w sposób czysto programowy, co zminimalizuje koszty operatorów chcących dostosować je do uwarunkowań swoich sieci. "Iu-h" nie jest na razie kompatybilny z technologią LTE (4G), ale specjaliści podkreślają, że terminale wykorzystujące to rozwiązanie pojawią się masowo dopiero za kilka lat.

Wypracowany standard jest kompromisem między propozycjami różnych dostawców i znaną już technologią UMA (Unlicensed Mobile Access), pozwalającą na swobodne przełączanie się telefonu z sieci GSM do Wi-Fi (i odwrotnie).

Femtokomórki mają już szerokie wsparcie wśród producentów urządzeń telekomunikacyjnych. Produkują je m.in.: Ubiquisys, Netgear, Nokia Siemens Networks, NEC, Motorola, ip.access. Promotorem rozwiązań tego typu jest Femto Forum, w skład którego wchodzą tacy giganci, jak: Alcatel-Lucent, AT&T, BT, Cisco, Ericsson, Sagem, Samsung, Vodafone czy ZTE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200