Tukwila - kolejna wersja układu Itanium

Intel ujawni w tym tygodniu w San Francisco na targach ISSC (International Solid State Circuits Conference) szczegóły techniczne układu Tukwila, 64-bitowego procesora Itanium przeznaczonego do budowania silnych serwerów dla przedsiębiorstw.

Intel zapowiada, że czterordzeniowy procesor Tukwila wejdzie na rynek w czwartym kwartale 2008. Układ (oparty na architekturze QuickPath Interconnect, zawierający kontroler pamięci i pamięć buforową o pojemności 30 MB, taktowany zegarem 2 GHz) ma pracować co najmniej dwa razy szybciej niż produkowane obecnie, dwurdzeniowe procesory Itanium 9100.

Architektura QuickPath Interconnect różni się w istotny sposób od architektury x86 i została opracowana z myślą o obsługiwaniu aplikacji uruchamianych na serwerach pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Unix, Linux i Windows Server. Architektura QuickPath Interconnect będzie również zastosowana w przygotowywanej przez Intel platformie x86 o roboczej nazwie Nehalem. Pierwsze procesory Nehalem powinny wejść na rynek jeszcze w tym roku.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Pracując nad procesorem Tukwila, Intel współpracował ściśle z firmami Microsoft, Novell/SUSE, Red Hat, Hewlett-Packard i innymi dostawcami oprogramowania, starając się uzgadniać z nimi szczegóły budowy swojego nowego układu Itanium.

Procesor Tukwila będzie produkowany w oparciu o technologię 65 nm i będzie pierwszym układem scalonym zawierającym ponad 2 mld tranzystorów. Następcą układu Tukwila będzie produkt o nazwie Poulson, produkowany w oparciu o technologię 32 nm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200