Fibre Channel kontra iSCSI

Chociaż iSCSI nie zastąpiło Fibre Channel w sieciach przedsiębiorstw, to jego popularność rośnie.

"Fibre Channel jest skończony." Z takim kontrowersyjnym werdyktem można było się spotkać ok. 2000 r. Dostawcy zaczęli wtedy odkrywać nowy protokół, który można by nazwać "storage over IP", mający zastąpić dominujący w branży Fibre Channel. Z biegiem czasu nowy protokół, umożliwiający transport danych związanych z pamięciami masowymi przez sieci Gigabit Ethernet, stanie się iSCSI i będzie wdrażany przez użytkowników obeznanych z sieciami Ethernet, ale niemających ochoty zgłębiać tajników bardziej skomplikowanej (a przy tym droższej) technologii Fibre Channel.

Po siedmiu latach po wyroku śmierci na Fibre Channel spór między zwolennikami tej technologii a fanami iSCSI stracił na znaczeniu. FC to nadal dominujący protokół pamięci masowych, choć liczba wdrożeń iSCSI rośnie. Zdaniem IDC obecnie do iSCSI należy 3% rynku zewnętrznych systemów pamięci dyskowych (reszta to FC). Analitycy spodziewają się jednak wzrostu udziału iSCSI do 21% w 2010. Dziś obie technologie współistnieją nawet w tych samych sieciach.

Fibre Channel jest używany w dużych przedsiębiorstwach do transakcji hostowych i operacji o dużym przepływie danych. Za takim wyborem stoją przede wszystkim wydajność i niezawodność tej technologii w dostarczaniu danych. iSCSI - tańsze rozwiązanie, funkcjonujące przez Gigabit Ethernet, jest wykorzystywane najczęściej w mniejszych firmach, nieposiadających dedykowanego pamięciom masowym zespołu IT. Obsługuje tam oparte na hoście krytyczne aplikacje biznesowe, niewymagające jednak wielkiej wydajności FC.

Teraz branża testuje iSCSI z Ethernetem10 Gb/s, by korzystać z zalet takich funkcjonalności, jak: TCP offload, RDMA (Remote Direct Memory Access) czy wirtualizacja I/O. Firma analityczna Dell'Oro oszacowała rynek przełączników 10Gb Ethernet na 100 tys. sprzedanych portów za 1 mld USD (IV kw. 2006 r.). Gdy 10Gb Ethernet rośnie, nic nie powinno zatrzymać rozwoju rynku iSCSI.

Fibre Channel natomiast, taki jaki jest dzisiaj, może za jakiś czas zostać zastąpiony przez projektowany standard Fibre Channel over Ethernet (FCoE), technologię opartą na rozszerzonej specyfikacji bezstratnego Ethernetu. To rozwiązanie powinno być atrakcyjne dla przedsiębiorstw chcących uruchamiać konwergentne sieci z pamięciami masowymi. Pierwsze produkty FCoE z takich firm, jak: Cisco, Brocade, Network Appliance, Nuova Systems, Emulex czy QLogic, są spodziewane w 2009 r.

***

Zobacz: "Najbardziej zażarte spory technologiczne"

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200