12 rywali Microsoftu

VMware

Wojny między Apple, Google a Microsoftem toczą się przede wszystkim na polu rozwiązań dla odbiorców indywidualnych. Zupełnie inaczej jest w przypadku systemów i aplikacji do wirtualizacji, używanych przede wszystkim w sieciach korporacyjnych oraz centrach danych. W tym segmencie jednym z głównych konkurentów Microsoftu jest VMware, przejęte przez EMC i - co interesujące -współzarządzane przez kilku byłych dyrektorów koncernu z Redmond. Produkty VMware stanowią bezpośrednie zagrożenie dla MS Windows Server. Spółka ma obecnie ok. 190 tys. klientów, wśród których znajdują się wszystkie firmy ze znanego rankingu Fortune 100.

Analitycy przekonują jednak, że pozycja Microsoftu na rynku wirtualizacji będzie rosnąć, przede wszystkim za sprawą coraz bardziej dopracowanego i uniwersalnego narzędzia Hyper-V. Dodatkową, bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jest darmowe. Niewątpliwym plusem jest także łatwość połączenia Hyper-V z systemem Microsoft Windows Server. Jak twierdzą eksperci, konkurencja w tym segmencie przysłuży się klientom - aby pozostać numerem 1, VMware będzie musiało uatrakcyjnić swoje produkty i obniżyć ceny.

Red Hat

Z biegiem czasu stosunek Microsoftu do rozwiązań open source ewoluował, choć wciąż trudno mówić w tym przypadku o wielkiej dozie sympatii. Przypomnijmy, że jeszcze 10 lat temu Steve Ballmer (dyrektor zarządzający MS) porównał Linuksa do toczącego zdrową tkankę raka. Cztery lata temu twierdził zaś, że twórcy Linuksa i innych aplikacji typu open source naruszyli 235 patentów Microsoftu.

Jednym z poważniejszych rywali koncernu, przede wszystkim w dziedzinie serwerowych systemów operacyjnych, jest Red Hat (w rozwiązaniach desktopowych bardziej popularne wydaje się być Ubuntu). Przedstawiciele Red Hat przekonują, że jako jedyni w segmencie open source oferują w serwerowym wydaniu systemu operacyjnego wszelkie narzędzia potrzebne do budowania sieci typu cloud computing, systemów do wirtualizacji, zarządzania, programowania itp. Za Red Hat ma przemawiać również niższa cena niż w przypadku komercyjnego MS Windows Server i kompatybilność z aplikacjami pochodzącymi od innych producentów.

Eksperci twierdzą jednak, że choć Red Hat może uszczuplić nieco udziały Microsoftu w rynku, to jest zbyt małym graczem, by stać się realnym zagrożeniem.

Oracle

Według danych spółki analitycznej Gartner, w 2009 r. koncern Oracle zajmował pierwsze miejsce wśród producentów baz danych (9 mld USD przychodów, 48% udziałów). Na podium znalazły się jeszcze: IBM (4,1 mld USD) i Microsoft (3,3 mld USD).

W oficjalnych informacjach prasowych, Microsoft często woli opierać się na liczbach podawanych przez inną firmę badawczą - IDC. W jednym z zestawień udziały SQL Server wyniosły 41% i były większe od konkurencyjnych produktów Oracle oraz IBM. Przedstawiciele koncernu z Redmond liczą na to, że kolejne duże wydanie SQL Server (nazwa kodowa Denali) jeszcze poprawi te statystyki.

Podobnie, jak Google, Oracle konkuruje z Microsoftem w kilku obszarach (nie tylko w bazach danych). Firma ma w asortymencie swoich produktów narzędzia do inteligentnej analizy danych (BI) i zarządzania kontaktami z klientem (CRM). Przejęcie przez Oracle spółki Sun Microsystems to kolejny element rynkowych potyczek z MS (Java vs .Net Framework, OpenOffice vs Microsoft Office).

Salesforce

Przetwarzanie danych w "chmurze" (cloud computing) i usługi typu SaaS (Software-as-a-Service) to dwa najmodniejsze hasła IT ostatnich lat. Jednym z największych konkurentów Microsoftu na tym polu jest spółka Salesforce ze swoimi narzędziami SaaS i platformą Force.com, oferującą w formie usługi już ponad 185 tys. aplikacji. Obecnie trwają prace z VMware nad stworzeniem podobnej platformy udostępniającej oprogramowanie do wirtualizacji (VMforce).

Microsoft zaoferował ostatnio aplikację Dynamics CRM Online w modelu cloud computing (promocją objęto 40 krajów). Przedstawiciele firmy zachęcają również użytkowników do korzystania z platformy Windows Azure, która skupia obecnie nieco ponad 30 tys. odbiorców, korzystających z 5 tys. aplikacji (w formie usługi). Analitycy podkreślają, że oferta Microsoftu jest niewielka w porównaniu do takiego giganta usług rozproszonych, jak Salesforce i upłynie jeszcze sporo czasu, zanim sytuacja ta ulegnie zmianie.

Amazon

Dalszy ciąg zmagań Microsoftu z technologią cloud computing doskonale odwzorowuje przykład firmy Amazon. Elastic Compute Cloud (elastyczne przetwarzanie "w chmurze") to serwis WWW dostarczający skalowalną moc obliczeniową w formie usługi. Został zaprojektowany w sposób umożliwiający jak najłatwiejsze korzystanie z tej mocy. Według szacunków firmy Gartner, w 2010 r. przychody Amazon z usług rozproszonych ECC wyniosły 2,7 mld USD.

Analitycy zauważają, że Microsoft podszedł do swojej platformy Azure nieco bardziej technologicznie i w konsekwencji utrudnił korzystanie z niej. Między innymi z tego powodu w analizowanym czasie przychody MS z usług wykonywanych za pośrednictwem Azure wyniosły "tylko" 140 mln USD.

IBM

Niebieski gigant rywalizuje z Microsoftem w kilku sektorach IT. Według danych Gartnera, IBM Lotus Notes ma mocną pozycję na rynku biznesowej poczty elektronicznej (szczególnie w korporacjach). Mimo, iż Microsoft Exchange jest używane dwukrotnie częściej (dane The Radicati Group), to Lotus Notes wciąż się liczy.

IBM zawarł porozumienie z Canonical (Ubuntu) i Red Hat, czego wynikiem ma być rozwój systemów linuksowych, będących alternatywą dla Windows. Wśród innych przykładów toczącej się walki wymienić można: IBM Websphere vs MS SharePoint czy przejęcie Netazza (IBM) vs Parallel Data Warehouse (Microsoft).


TOP 200