12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API

Bezpłatne usługi oraz narzędzia open source sprawią, że nasze interfejsy API będą działać w mgnieniu oka i bez zakłóceń.

Tampatra/ Getty Images

Wraz ze wzrostem popularności interfejsów API typu RESTful wzrosła liczba narzędzi do ich tworzenia, testowania i zarządzania nimi. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem budującym swój pierwszy interfejs API, czy ekspertem ścigającym się z trudnym do pokonania terminem, masz do dyspozycji całą gamę usług, które pomogą Ci przeprowadzić interfejs API od koncepcji do produkcji. Wiele z nich nie będzie Cię kosztować ani grosza.

Poniżej przedstawiamy zestawienie bezpłatnych usług do pracy z interfejsami API. Niektóre z nich to szybkie i brudne aplikacje, które ułatwią Ci pracę przy tworzeniu lub testowaniu interfejsu API. Inne to podstawowe poziomy pełnowartościowych, profesjonalnych usług zarządzania interfejsami API, umożliwiające rozpoczęcie pracy na zasadzie próbnej i przejście na wyższy poziom (płatnych) usług, jeśli i kiedy zajdzie taka potrzeba.

Zobacz również:

  • Google zapłaci 700 mln dolarów
  • IBM prezentuje modele fundamentalne generatywnej AI
  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów

Brama API Amazon

Pakiet AWS Free Tier zapewnia programistom bezpłatny dostęp do większości usług oferowanych przez AWS - w tym do Amazon API Gateway. Bezpłatna wersja Amazon API Gateway nie może przekroczyć miliona wywołań API miesięcznie i działa tylko przez rok, ale na początek to wystarczy.

Pełna, płatna wersja Amazon API Gateway pozwala na tworzenie interfejsów API dla aplikacji zbudowanych na Amazon EC2, AWS Lambda lub „dowolnej aplikacji internetowej”, z meta-narzędziami, takimi jak zarządzanie ruchem, kontrola wersji API i monitorowanie, a wszystko to w ramach pakietu.

APImetrics

APImetrics to usługa monitorowania API i ostrzegania, która obejmuje wizualny projektant API, obsługę zarówno interfejsów API REST, jak i SOAP (ułatwiając przejście z tych drugich na pierwsze), system przepływu pracy, który umożliwia uruchamianie wielu wywołań API w sekwencji, a także pulpit nawigacyjny dla wszystkiego, co musi iść dobrze, ale może pójść źle. Nie ma warstwy bezpłatnej, ale firma oferuje 14-dniową bezpłatną wersję próbną różnych poziomów usług. Plan minimalny pozwala na wykonanie do 20 000 połączeń miesięcznie, za 18 USD miesięcznie, ale wszystkie wyniki połączeń są przechowywane bezterminowo, więc nie trzeba płacić osobno za ich przechowywanie.

Assertible

Assertible pozwala na tworzenie prostych testów lub asercji do monitorowania produkcyjnych interfejsów API. Można importować interfejsy API z popularnych formatów innych firm, takich jak Swagger, Postman i curl. Można grupować testy według różnych kryteriów i wykonywać je z różnymi parametrami środowiska (np. staging vs. production) lub z opcjonalną walidacją SSL, jeśli testujesz poza domyślną domeną. Ponadto można wykonywać testy Assertible zgodnie z harmonogramem lub za pomocą wyzwalaczy, a status testów można publikować na GitHubie.

Plan osobisty jest darmowy, ale pozwala tylko na dwie usługi sieciowe, 10 testów na usługę i 1000 zachowanych wyników. Plany płatne podnoszą limity użytkowania i pozwalają na częstsze uruchamianie testów.

BlazeMeter

BlazeMeter to usługa testowania obciążenia API, która zapewnia raportowanie w czasie rzeczywistym. Inne udogodnienia obejmują geo-rozproszone testowanie obciążenia, co oznacza, że możesz mieć ruch generowany z serwerów na wielu kontynentach, oraz wsparcie dla testów tworzonych przez Apache JMeter. Usługi Mock i dane testowe mogą być tworzone i generowane, aby testy były bardziej realistyczne i odzwierciedlały rzeczywiste użycie.

Bezpłatna warstwa BlazeMeter pozwala na przeprowadzenie 10 testów miesięcznie (maksymalnie 20 minut każdy), z maksymalnie 50 równoczesnymi użytkownikami, jednym współdzielonym generatorem obciążenia i jednym tygodniem przechowywania danych. Plany płatne zaczynają się od 99 dolarów miesięcznie i obejmują 1000 użytkowników, 200 testów rocznie i trzy miesiące przechowywania danych.

Httpbin.org

Httpbin.org udostępnia tablicę odpowiedzi punktów końcowych HTTP API, które są przydatne do testowania lub usuwania błędów w interfejsach wysyłających żądania. Zamiast konfigurować odpowiedzi przez interfejs WWW, konfiguruje się je za pomocą parametrów URL. Dzięki temu można łatwo zautomatyzować korzystanie z usługi.

Na przykład punkt końcowy /links/:n umożliwia zażądanie strony internetowej zawierającej n odnośników HTML - na przykład w celu przetestowania skrobaczki internetowej. Oprogramowanie obsługujące tę usługę, Httpbin, jest również dostępne jako pakiet Pythona na licencji MIT, więc można je zainstalować lokalnie.

IBM API Connect

Podobnie jak AWS, chmura IBM Cloud oferuje bezpłatną warstwę, która jest wystarczająco rozbudowana, aby programiści mogli zapoznać się z dostępnymi funkcjami, ale nie jest na tyle funkcjonalna, aby można było na niej budować pełnowartościowe aplikacje produkcyjne. Tak jak AWS, chmura IBM Cloud oferuje na tej bezpłatnej warstwie narzędzie do zarządzania interfejsami API - IBM API Connect.

IBM API Connect było początkowo tylko narzędziem do tworzenia interfejsów API i podpinania ich do istniejącego kodu. Obecnie obejmuje ono również narzędzia do egzekwowania zasad dotyczących interfejsów API, zachęcania do ich odkrywania, tworzenia złożonych projektów interfejsów API oraz integrowania usług w chmurze z systemami ewidencji przedsiębiorstw. Usługa ma darmową warstwę 50 000 wywołań API miesięcznie - to wystarczająco dużo, aby zrobić pierwsze kroki. Należy pamiętać, że chmura IBM Cloud automatycznie usuwa wszelkie usługi bezpłatne po trzydziestu dniach nieaktywności, więc korzystaj z nich albo je stracisz.

JSONPlaceholder

Chcesz przetestować system odczytu API za pomocą fałszywych danych? JSONPlaceholder oferuje szereg punktów końcowych, które dostarczają fałszywych danych w kilku typowych układach - posty na tablicy ogłoszeń, komentarze, obrazy, pozycje do zrobienia i tak dalej. Wszystkie wyniki zwracane są w formacie JSON i obsługiwane są wszystkie metody HTTP (GET, POST, PUT itd.).

Skąd możesz mieć pewność, że Twoje publiczne API nie padnie trupem w momencie uruchomienia? Tylko testując, jak dobrze wytrzyma pod dużym obciążeniem. Zarejestruj punkt końcowy hosta docelowego za pomocą interfejsu WWW lub API Loader, a wyniki testów zostaną dostarczone w czasie rzeczywistym przez stronę przeglądarki. Darmowa wersja usługi pozwala na testowanie jednego hosta docelowego przez jedną minutę, z maksymalnie 10 000 symulowanych klientów i dwoma adresami URL na test.

Loader

Skąd możesz mieć pewność, że Twój interfejs API przeznaczony do użytku publicznego nie padnie trupem w momencie jego uruchomienia? Tylko poprzez testowanie, jak dobrze wytrzymuje duże obciążenie. Zarejestruj punkt końcowy hosta docelowego za pomocą interfejsu WWW lub API Loader, a wyniki testów zostaną dostarczone w czasie rzeczywistym za pośrednictwem strony przeglądarki. Darmowa wersja usługi pozwala na testowanie jednego hosta docelowego przez jedną minutę, z maksymalnie 10 000 symulowanych klientów i dwoma adresami URL na test. Plany płatne zaczynają się od 99,95 USD miesięcznie i znoszą większość ograniczeń w użytkowaniu.

Mockable

Mockable to kolejna usługa umożliwiająca szybkie i proste tworzenie punktów końcowych REST i SOAP. Podstawowa warstwa jest darmowa bezterminowo i obejmuje obsługę HTTPS dla mocków, ale wszystkie trasy nieużywane w ciągu trzech miesięcy są usuwane, logi są przechowywane tylko przez 24 godziny lub 5 MB, a użytkownik może utworzyć tylko 10 mocków na trzyosobowy zespół. Najlepsza część: Nie musisz się nawet rejestrować, aby spróbować. Konta tymczasowe są tworzone automatycznie po wejściu do konsoli administracyjnej.

Mockbin

Mockbin.com, dostawca bramek API Kong, umożliwia tworzenie atrap punktów końcowych do testowania. Punkty końcowe mogą używać dowolnej metody HTTP, zwracać wyniki w formacie JSON, YAML, XML lub HTML, dołączać nagłówki CORS do odpowiedzi oraz rejestrować i sprawdzać ruch połączeń. Dane w formacie HAR mogą być również używane do automatycznego generowania odpowiedzi HTTP, dzięki czemu makiety lepiej odpowiadają rzeczywistym wynikom zwracanym przez działający serwer. Mockbin jest również dostępny jako projekt open source na wolnej licencji.

Runscope

Program Runscope oferuje zestaw narzędzi internetowych do testowania poprawności działania interfejsów API, zwracania prawidłowych danych i możliwości usuwania błędów. Plany testów można importować przy użyciu standardu definicji API Swagger 2.0, a także wielu innych popularnych formatów, w tym formatu używanego przez Runscope do własnych produktów testowych. Nie ma warstwy darmowej, ale 14-dniowe bezpłatne wersje próbne są dostępne dla wszystkich planów cenowych z wyjątkiem warstwy Enterprise.

Swagger Inspector

Swagger Inspector, firmy Smartbear, jest podobny do Httpbin, umożliwiając odpytywanie interfejsów API bezpośrednio w przeglądarce i zapisywanie wyników do późniejszego sprawdzenia. Swagger Inspector działa nie tylko z REST API, ale także z SOAP i GraphQL. Dokumentacja dla Twojego API może zostać automatycznie wygenerowana na podstawie przeprowadzonych testów. Darmowy plan obsługuje trzy definicje API, a płatne konta zaczynają się od 75 dolarów miesięcznie.

Źródło: InfoWorld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200