Ambicje S&T w Europie Środkowo-Wschodniej

Do ponad 900 mln euro chce zwiększyć przychody austriacki integrator S&T działający przede wszystkim na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Oznacza to podwojenie sprzedaży z 2006 r. Taki wzrost firma chce osiągnąć przede wszystkim poprzez akwizycje. W Polsce powstanie zaś nowe centrum kompetencyjne.

"W ostatnich latach przejęliśmy ponad dwadzieścia różnych spółek i jesteśmy w tym dobrzy" - przekonuje Christian Rosner, prezes S&T AG. Szczególnie obiecująco wygląda ostatni zakup - firmy IMG, silnego na rynkach niemieckojęzycznych partnera SAP. "Przez ostatnie dwa lata rozmawialiśmy także z polskimi firmami. Są jednak dla nas zbyt drogie. Dokonana przez nie same wycena była 3, 4 razy wyższa niż nasze szacunki" - dodaje. S&T będzie dążyć do umocnienia pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach niemieckojęzycznych. "Wraz z zakupem IMG zyskaliśmy także oddziały w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. To jednak nie będą strategiczne kierunki naszej ekspansji" - mówi prezes S&T.

Nowe centrum kompetencyjne w Polsce

Równocześnie koncern stawia na rozwój oferty, zwłaszcza w zakresie złożonych usług takich jak konsulting strategiczny, wsparcie procesów biznesowych, usługi związane z oprogramowaniem i outsourcing. Firma będąca silnym partnerem SAP, HP, Cisco i IBM będzie rozwijać portfolio usług związanych z aplikacjami ERP oraz rozwiązaniami wspomagającymi zarządzanie i monitoring sieci.

Firma ma kilka centrów kompetencyjnych zajmujących się m.in. tworzeniem systemów dla handlu detalicznego, sektora finansowego, edukacji, administracji i przemysłu, jak również technologiami Unix oraz Images & Printing Competence Center. Wraz z przejęciem IMG zyskała także centrum kompetencyjne rozwijające technologie ERP i Business Intelligence we Wrocławiu. Firma jest tak zadowolona z funkcjonowania tego centrum, że szuka lokalizacji dla nowej inwestycji. "To pewnie ostatni moment, gdy poziom płac w Polsce jest wciąż konkurencyjny w stosunku do otoczenia" - mówi Christian Rosner.

Jak twierdzą przedstawiciele S&T z ich punktu widzenia bardzo obiecująco wygląda obecna fala renegocjacji dużych kontraktów outsourcingowych. "Wiele firm uważnie przygląda się korzyściom, jakie uzyskały dzięki tym kontraktom. To ogromna szansa dla nas - firmy z bogatym portfolio usług i kompetencjami technologicznymi" - mówi Martin Bergler, wiceprezes ds. finansowych w S&T AG. W Polsce firma nastawia się na obsługę lokalnych oddziałów międzynarodowych firm i współpracę z przedsiębiorstwami, które planują ekspansję zagraniczną. "Naszym atutem jest obecność na wszystkich 23 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej" - mówi Christian Rosner.

Walka na rynku ERP

Równie ambitne plany ma polski oddział S&T. Do 2010 r. firma chce być w pierwszej piątce największych usługowych firm IT w Polsce. W najnowszej edycji rankingu Computerworld Top 200 S&T zajęło miejsce 12. Środkiem do osiągnięcia tego celu ma być umocnienie pozycji na rynku wdrożeń ERP. Po przejęciu IMG, która będzie dalej działać pod tą marką, S&T dysponuje ponad 170 konsultantami z doświadczeniem w implementacji pakietów SAP, a także INFOR ERP LN (d. Baan).

W planach S&T jest dalsza rozbudowa biznesu związanego z ERP. "Chcemy stworzyć zespół, który specjalizowałby się we wdrażaniu rozwiązań SAP dla rynku małych i średnich firm" - zapowiada Patrick Flanagan, prezes S&T Services Polska. Firma nie zamierza jednak rezygnować z inwestycji w inne sfery działalności - rozwój projektów finansowanych z funduszy UE, a także outsourcingu i usługi związane z infrastrukturą IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200