10 największych przetargów IT w sektorze publicznym w 2018 r.

Instytucje sektora publicznego w ramach 10 największych przetargów na sprzęt IT kupiły w ubiegłym roku ponad 50 tysięcy sztuk komputerów, notebooków i urządzeń typu All-in-One. Największe jednorazowe zamówienie złożyła Komenda Główna Policji, a zrealizowała je tarnowska firma Suntar, dostarczając sprzęt Hewlett Packard.

Sprzedaż komputerów do polskiego sektora publicznego z roku na rok rośnie. Przykładowo, w 2017 roku, w porównaniu z rokiem 2016, popyt na notebooki wzrósł o 100 %, z nieco ponad 39 tys. sztuk do prawie 79 tys. Sprzedaż urządzeń typu All-in-One wzrosła 57 % w analogicznym okresie, PC zaś – 36%.

Choć sprzęt komputerowy kupowany jest przed jednostki administracyjne w cyklach, wystarczy kilka dużych przetargów w roku, by wartość rynku wystrzeliła w górę. Ubiegłoroczne wzrosty nie są może tak imponujące jak te z 2017 r., ale sprzedaż cały czas jest na plusie. Segment notebooków zaliczył siedmioprocentowy wzrost (82,4 tys. sprzedanych urządzeń), a PC – 3%.

Zobacz również:

  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Rynek notebooków odrabia straty
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

Jeśli jednak spojrzymy na to, kto wypracowuje takie wyniki, okaże się, że pierwsza dziesiątka kupujących „zgarnia” ponad 1/4 całego sprzętu dostarczonego do sektora publicznego.

Top 10 publicznych przetargów na IT. Policja na miejscu pierwszym...

Listę Top10 największych przetargów IT w sektorze publicznym w kategorii notebooki, PC i AiO na potrzeby „Computerworlda” opracowała firma badawcza MDP. Zestawienie otwiera przetarg Komendy Głównej Policji z II kwartału 2018 roku. Zamawiający ogłosił przetarg na zakup ponad 18 tysięcy notebooków bez zobowiązania do zakupu konkretnych ilości. Jednakże przyznane środki pozwoliły na wykorzystanie całego potencjału tej umowy i wykorzystanie wszystkich środków.

Zwycięzca przetargu, firma Suntar z Tarnowa, dostarczył do KGP łącznie 18 248 notebooków HP. Wartość zamówienia to około 50 mln złotych. Z punktu widzenia zamawiającego był to atrakcyjny zakup, za poniżej 2000 zł za sztukę. Konfiguracja sprzętowa może nie jest powalająca, ale notebooki pochodzą od renomowanego producenta, więc mają i dobre wsparcie techniczne, i obsługę gwarancyjną.

Policja zamówiła mniej więcej po połowie komputery z procesorami Intel Core i3 i i5. Policja „tradycyjnie” zamawia nieco słabszy sprzęt niż inne służby mundurowe. Te podlegające Ministerstwu Obrony Narodowej kupują sprzęt o wysokich parametrach technicznych, co wynika częściowo ze standardów NATO. Zakup policji jest nie najgorszy, ponieważ w 2017 roku większość zamawianego sprzętu była wyposażona w procesor i3.

Omawiany przetarg dla policji jest bardzo podobny ilościowo do największego przetargu z 2017 roku. Wówczas ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło w jednym zamówieniu 18 664 sztuki PC firmy Dell.

Top 10 publicznych przetargów na IT. Policja na miejscu drugim...

Drugą pozycję w Top10 zajmuje... Komenda Główna Policji. Tym razem to przetarg z połowy 2018 roku na dostawę 11 244 sztuk komputerów stacjonarnych. Zamówienie nie zostało jeszcze zrealizowane. Wyraźnie jednak widać, że 2018 rok stał pod znakiem wielkiej modernizacji sprzętu komputerowego w tej służbie.

Na miejscu trzecim znalazła się Prokuratura Krajowa, która zamówiła (zamówienie w toku) nieco ponad 7 tysięcy komputerów PC. Ta instytucja postawiła na tzw. składaki, dostarczane między innymi przez Komputronik i Alplast.

Czwarta na liście jest dostawa do wielkopolskich szpitali, zrealizowana przez PZZP Systemy Informacyjne. To firma, która wyspecjalizowała się w obsłudze sektora publicznego, tworząc konfigurację swojego sprzętu występującego pod marką EccoPC, specjalnie na potrzeby konkretnego zamówienia. To schemat, który PRZP z powodzeniem stosujeod lat. W przetargu dla służby zdrowia firma dostarczyła łącznie ponad 4 tys. sztuk PC, AiO i notebooków.

W ubiegłym roku ZUS również postanowił wymienić nieco sprzętu. Przetarg (zamówienie jeszcze w toku) dotyczył ponad 3 tysięcy sztuk PC i notebooków. Nie mamy jeszcze szczegółowych danych dotyczących dostawcy i producenta zamówionego sprzętu.

Szóste miejsce przypadło Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie. Zamawiający ogłosił przetarg na PC i notebooki, łącznie ponad 2000 sztuk. Zwycięzcami zostały dwie firmy, Intaris Sp. z o.o. oraz Hardsoft-Telekom. Producent nie jest znany (zamówienie nie zostało jeszcze zrealizowane).

Na pozycji 7 i 8 naszej listy znów pojawia się policja: tym razem chodzi o komendy wojewódzkie w Łodzi (2100 PC) oraz Poznaniu. Ta druga jednostka zamówiła łącznie 1400 PC, notebooków i urządzeń AiO. 400 sztuk sprzętu All-In-One to swojego rodzaju ciekawostka, ponieważ dane historyczne z przetargów dla służb mundurowych pozwalają stwierdzić, że służby te właściwie nie kupowały tego typu urządzeń.

Przedostatni na liście jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Ten zamawiający postawił z kolei całkowicie na sprzęt AiO, zamawiając prawie 1400 sztuk.

Top10 przetargów na PC, notebooki i AiO zamyka KGHM z zamówieniem na 1350 sztuk PC i notebooków. Łącznie pierwsza dziesiątka zamawiających zakupiła 52 465 sztuk sprzętu IT.

10 największych przetargów IT w sektorze publicznym w 2018 r.

Top10 przetargów IT w sektorze publicznym w 2018 r. - pecety, notebooki, AiO

Top 10 publicznych przetargów na IT. Serwer serwerowi nierówny

Inne zestawienie największych przetargów IT dotyczy serwerów. W dziesięciu największych zamówieniach publicznych zakupiono 1105 sztuk tych urządzeń, a ogółem w 2018 roku cały sektor publiczny zakupił łącznie 4885 serwerów. Trudno oszacować ich wartość, ponieważ w tym wypadku rozbieżność cenowa miedzy poszczególnymi modelami jest ogromna. Dlatego będziemy posługiwać się ilością, nie wartością.

Listę Top 10 otwiera przetarg Centralnego Zarządu Służby Więziennej – a więc znów służby mundurowe – który zamówił 180 sztuk serwerów Fujitsu. Podobną ilość, bo 169 sztuk, zamówił Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Kolejnych 7 zamawiających na liście to KGHM, PGNiG, znów CZSW (tym razem kupując serwery HP), Szpitale Wielkopolski (operator szpitali, który zamawiał również notebooki, PC i AiO od polskiego producenta PRZP), Komenda Główna Straży Granicznej i Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wymieniamy tych zamawiających za jednym zamachem, gdyż ilościowo ich zamówienia przetargowe były podobne, obejmując od 89 do 108 sztuk serwerów. Nieco mniej zamówiła ostatnia na liście Polska Spółka Gazownictwa, bo 79 serwerów.

10 największych przetargów IT w sektorze publicznym w 2018 r.

Top10 przetargów IT w sektorze publicznym w 2018 r. - serwery

Zestawienia pokazują, że w przetargach biorą udział głównie partnerzy producentów sprzętu, oferując rozwiązania znanych marek. Wśród nich pojawiają się jednak i tzw. składaki, i sprzęt azjatyckiego pochodzenia, ale sygnowany marką rodzimej firmy, która całkiem nieźle radzi sobie na polskim rynku zamówień publicznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200