10 megabitów w telefonie?

NEC ogłosił wprowadzenie na rynek technologii HSDPA (High Speed Download Packet Access), dzięki której telefon - albo podłączony do telefonu komputer - jest w stanie pobierać dane z szybkością rzędu 8-10 Mb/s. Od zeszłego tygodnia z HSDPA mogą korzystać japońscy klienci Vodafone.

Technologia High Speed Download Packet Access oferuje maksymalną przepustowość rzędu 14,4 Mb/s. Jak szacują specjaliści, w przypadku doskonałych warunków (niewielka odległość do stacji bazowej, nikła ilość użytkowników) możliwe będzie osiągnięcie transferów rzędu 8-10 megabitów na sekundę. W realnych warunkach klienci powinni spodziewać się raczej od 400 do 600 kb/s.

Już w lutym tego roku - w trakcie 3GSM World Congress - Siemens i Motorola zaprezentowały karty PC Card umożliwiające transfer z maksymalną szybkością równą 3,6 Mb/s. Jednak konstrukcja telefonów obsługujących HSDPA jest nieco trudniejsza niż stworzenie karty PC Card. Osiągnięcie wyższych przepustowości wymaga bowiem większych ilości energii oraz zmusza do lepszego odprowadzania ciepła z komórki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200