10 lat NetWorld i... sieci komputerowe

Sieci bezprzewodowe: wolniej, byle do celu

Ethernet to dzisiaj 90% portów LAN, jednak liczba ta będzie się zmniejszać. Największym konkurentem dla 802.3 stają się technologie bezprzewodowe 802.11. Chociaż miały być one poważnym konkurentem już sporo wcześniej...

W 1994 r., równo 100 lat po pierwszych eksperymentach Guglielmo Marconiego z falami radiowymi, tak pisaliśmy o rozwoju sieci bezprzewodowych: Pierwsze bezprzewodowe sieci LAN pojawiły się kilka lat temu. Pod koniec 1993 r., kiedy liczbę WLAN szacowano na 185 000, firma Gartner Group przewidywała, że do 1995 r. zostanie zainstalowanych ok. 500 000 systemów bezprzewodowych, a IDC, że aż 1,14 mln. Market Intelligence Research przewidywał, że obroty na tym rynku w 1995 r. mogą sięgnąć 1 mld USD. Rozwój WLAN w dużej mierze jest uzależniony od wypracowania przez dostawców wspólnych standardów i jednolitych platform. Obserwatorzy przemysłu produktów sieciowych uważają, iż ustanowienie standardu dla WLAN przez komitet IEEE to kwestia tylko kilkunastu miesięcy.

Te optymistyczne prognozy się nie sprawdziły. Rzeczywiście, zaważyły na tym standardy, na które trzeba było czekać znacznie dłużej. IEEE 802.11 został zdefiniowany w 1997 r., a standardy IEEE 802.11a i 802.11b zatwierdzono dopiero we wrześniu 1999 r. Głównie dlatego wartość rynku WLAN przekroczyła 1 mld USD nie w 1995 r., a dopiero w 2000 r. (1,1 mld USD - dane IDC). Teraz jednak rynek ten nabrał znacznego przyspieszenia, stymulowany m.in. przez integrowanie WLAN z płytami komputerów przenośnych i rozwój publicznych sieci bezprzewodowych (hot spotów).

Systemy operacyjne: tasowanie kart

Gdy w 1994 r. Linus Torvalds udostępnił wersję 1.0 jądra systemu Linux, niezagrożoną pozycję przodującego sieciowego systemu operacyjnego utrzymywał NetWare Novella (mimo konkurencji ze strony firm IBM, Microsoft i Banyan). Bardzo ciekawe wyniki dała ankieta NetWorlda, skierowana w 1994 r. do prenumeratorów i czytelników naszego miesięcznika, na którą odpowiedziało 1600 respondentów. Okazało się, że novellowy NetWare był wtedy w Polsce szczególnie uprzywilejowany: 75% sieci funkcjonujących w firmach naszych respondentów pracowało właśnie pod tym systemem. Następne w kolejności LAN Manager (Microsoft) i Lantastic (Artisoft) miały tylko po 6% instalacji. Po 3% uzyskały LAN Server (IBM) i Pathworks (DEC).

Ankietowani nie wspominali jeszcze wtedy o Windows NT, który w następnych latach miał zachwiać pozycją Novella. Recenzując na przełomie lat 1995/1996. Windows NT wydanie 3.51, pisaliśmy: Windows NT Server wydaje się obecnie najnowocześniejszym sieciowym systemem operacyjnym. Projektanci Microsoftu uczyli się na błędach NetWare 2.X i 3.X oraz własnego systemu LAN Manager.

Pozycję Microsoftu w sieciach komputerowych wzmocnił też długo oczekiwany Windows 95. Gdy się pojawił, pisaliśmy: Windows 95 dysponuje wszelkim potencjałem, aby stać się w pełni klientem sieci, lecz istnieje jedno ale: sprzęt. Zgodnie z deklaracjami Microsoftu typowa instalacja Windows 95 wymaga 40 MB pamięci dyskowej. Jeżeli planuje się pełne wykorzystanie mechanizmów OLE, to należy liczyć się z koniecznością zainstalowania od 12 do 16 MB RAM! (aż 16 MB! - jak to brzmi dzisiaj:). W tamtym czasie zarówno specjalistów, jak i użytkowników komputerów pasjonowała rywalizacja dwóch 32-bitowych systemów desktopowych: Wszystko wskazuje na to, że 1995 r. będzie rokiem ostrej konfrontacji IBM i Microsoft - i ich flagowych produktów: OS/2 i Windows 95. Jednak większość obserwatorów rynku sądzi, że jeśli Microsoft dotrzyma wszystkich obietnic, to Windows 95 opanuje bez trudu rynek komputerów desktop i odniesie jeszcze większy sukces niż Windows 3.x. W tym przypadku specjaliści się nie mylili.

W ostatnich latach na rynku sieciowych systemów operacyjnych coraz większą rolę zaczął odgrywać Linux. W grudniu 2002 r. pisaliśmy: Darmowy system operacyjny Linux zdobywa kolejne przyczółki w administracji rządowej. Jest już wykorzystywany m.in. we Francji, Niemczech, Wlk. Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Finlandii, Norwegii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jednak to nie tylko cena, a właściwie jej brak, decyduje o przejściu z dotychczas dominujących rozwiązań komercyjnych na ich alternatywy typu open source...

To właśnie Linux ma teraz być szansą dla Novella, który stracił swe wielkie udziały w rynku. W 2003 r. dawny hegemon przejął firmy Ximian - dostawcę oprogramowania desktopowego - oraz SuSE Linux AG - dostawcę serwerów linuxowych dla przedsiębiorstw. Cóż za ironia losu, gdy wrócimy pamięcią do 1994 r.

Internetowy boom, a potem wielkie bum

10 ostatnich lat NetWorlda to czas wielkiej rewolucji internetowej. To właśnie Internet sprawił, że dziś każde dziecko słyszało o sieciach komputerowych. W 1994 r. w sieci dzieje się bardzo dużo rzeczy, które będą mieć kolosalne znaczenie dla jej przyszłości.

W połowie tego roku Marc Andreessen i Jim Clark, założyciel Silicon Graphics, stworzyli firmę Mosaic Communications (przekształconą następnie w Netscape). Zaraz potem powstaje przeglądarka Netscape 1.0, drugi po Mosaic graficzny browser internetowy. Momentalnie Netscape staje się narzędziem milionów internautów. Internet, wcześniej funkcjonujący głównie jako sieć o charakterze akademickim, staje się dzięki graficznemu interfejsowi dostępny dla nowicjuszy, łączących się z domu przy użyciu modemów z coraz liczniejszymi dostawcami ISP.

Już w 1994 r. WWW wyprzedza telnet i staje się drugą po FTP najpopularniejszą usługą internetową. Właśnie w tym roku powstaje World Wide Web Consortium (W3C) założone przez twórcę tej usługi Tima Berners-Lee. Międzynarodowa organizacja ma na celu wspieranie rozwoju WWW i tworzenie dla Internetu protokołów i aplikacji.


TOP 200