1,5 miliona testerów sprawdza Windows 10

Microsoft informował niedawno, że do programu testowania Windows 10 przystąpiło w sumie ok. 2,8 mln osób – jednak wedle najnowszych statystyk tylko niewiele ponad połowa z tej liczby korzysta z tego systemu regularnie. Oznacza to, że Windows 10 używa obecnie ok. 0,09% wszystkich użytkowników komputerów.

Informacje o popularności Windows 10 udostępniła właśnie amerykańska firma analityczna Net Applications, która specjalizuje się m.in. w monitorowaniu popularności poszczególnych OS-ów i ostatnio włączyła do swoich analiz również kolejną wersję systemu Microsoftu. Z jej najnowszych danych wynika, że z Windows 10 korzysta ok. 1,5 mln osób, co przekłada się właśnie na 0,09% użytkowników komputerów (i ok. 0,1% użytkowników Windows).

Warto odnotować, że odsetek użytkowników Windows 10 pod koniec marca (na ten czas datują się statystyki Net Applications) był nieco niższy niż liczba osób korzystających z testowej wersji Windows 8 w marcu 2012 r. Dodajmy jednak, że wtedy premiera finalnego wydania systemu była nieco bardziej odległa – Microsoft zapowiadał ją na październik 2012 r. (a dziś wiemy, że Windows 10 pojawi się na rynku latem bieżącego roku).

Zobacz również:

  • Hakerzy PuzzleMaker wykorzystują lukę zero-day w Chrome i atakują komputery z Windows 10
  • Obiecujące wyniki testów sieci 5G wykorzystujących fale milimetrowe

0,09% udziału w rynku przekłada się na ok. 1,5 mln osób aktywnie i regularnie korzystających z testowej wersji Windows 10. To niewiele ponad połowa ogólnej liczby użytkowników, którzy zapisali się do microsoftowego programu Insider (na początku marca Stephen Elop, były szef Nokii a obecnie szef działu Microsoft Device and Services informował, że koncern zdołał zwerbować ok. 2,8 mln „insiderów”). Różnica pomiędzy dwoma powyższymi liczbami nie jest specjalnie zaskakująca – normalnym zjawiskiem jest, że wiele osób rejestruje się w programie testowym głównie po to, by przez chwilę sprawdzić jak wygląda i działa nowy system… a następnie już do niego nie wracać (w każdym razie nie przed finalną premierą). W tym kontekście liczba 1,5 mln osób które regularnie używają Windows 10 i tak jest pozytywnym zaskoczeniem – tym bardziej, że w tej grupie z pewnością są również osoby, które zdecydowały się na używanie testowego wydania do codziennej pracy).

Dodajmy, że Microsoft niedawno zadeklarował zintensyfikowanie prac nad wersją testową Windows 10 - koncern zobowiązał się do częstszego wprowadzania do niego nowych funkcji i usprawnień (pisaliśmy o tym w tekście Microsoft: będziemy sprawniej aktualizować Windows 10). Chętni wciąż mogą zapisać się do programu Insider – można to zrobić na stronie Microsoftu.


TOP 200