1,5 miliona ludzi na świecie pada codziennie ofiarą cyberprzestępców [infografika]

Jak wynika z "Norton Cybercrime Report 2012" na świecie codziennie 1,5 miliona ludzi pada ofiarą cyberprzestępców. Generuje to koszty 110 mld dolarów rocznie. Eksperci podkreślają, że przestępcy internetowi wkraczają do sieci społecznościowych i urządzeń mobilnych, a internauci i użytkownicy nowoczesnych technologii wciąż nie zdają sobie sprawy z tempa rozwoju cyberprzestępczości.

Raport "Norton Cybercrime Report 2012" pokazał, że ponad połowa badanych nie ma całkowitej pewności, czy ich komputer jest obecnie "czysty" i bez wirusów. 3/10 nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia ze strony cyberprzestępców lub nie wie, jak chronić się w sieci. Połowa badanych korzysta jedynie z podstawowej ochrony antywirusowej. Wielu dorosłych internautów nie wie, jak działa szkodliwe oprogramowanie lub nie potrafi go rozpoznać.

Internauci nie zachowują też ostrożności korzystając z serwisów społecznościowych, które coraz częściej są celem ataków cyberprzestępców. Aż 1/3 badanych przyznaje, że nie wylogowuje się po każdej sesji, 1/5 nie sprawdza łączy przed ich udostępnieniem, a 1/6 nie wie czy ich profil jest publicznie dostępny. Mimo rosnącej liczby użytkowników urządzeń mobilnych nadal 2/3 z nich nie stosuje zabezpieczeń w swoich urządzeniach mobilnych, a 44% nie jest świadomych istnienia programów ochronnych dla urządzeń mobilnych.

Zobacz również:

  • TikTok na cenzurowanym
  • 5 błędnych założeń inżynierii społecznej

Badanie pokazało, że najwięcej osób pada ofiarą cyberprzestępców w Rosji, Chinach i RPA.

1,5 miliona ludzi na świecie pada codziennie ofiarą cyberprzestępców [infografika]
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200