Stan gotowości noworocznej

Nowy Rok witamy wciśnięci między ekspansję Internetu z jednej strony a problem roku 2000 z drugiej. Oto mały test, który pozwoli sprawdzić, kto jest gotów stawić czoła nadejściu roku 1997, a kto nie:

Nowy Rok witamy wciśnięci między ekspansję Internetu z jednej strony a problem roku 2000 z drugiej. Oto mały test, który pozwoli sprawdzić, kto jest gotów stawić czoła nadejściu roku 1997, a kto nie:

* Problem roku 2000 znajdzie się obecnie w następującej fazie:

a) analiza

b) zakończenie

c) rozdroże

d) zapomnienie

Odpowiedź c). W tym roku twórcy oprogramowania zaczną zdawać sobie sprawę, że w żaden sposób nie da się poprawić kodu wszystkich aplikacji, tak aby zmiana tysiąclecia nie spowodowała błędów w ich pracy. Będą musieli się zdecydować, co warto ocalić, skazując resztę programów na nieuchronną katastrofę lub wycofanie z użytkowania.

* Producent oprogramowania, który będzie miał najwięcej do powiedzenia, jeśli chodzi o sposób, w jaki będą tworzone w przyszłym roku aplikacje współpracujące z pajęczyną WWW:

a) Netscape

b) Microsoft

c) IBM

d) Sun Microsystems (a dokładniej mówiąc JavaSoft)

e) tysiąc małych firm, o których nikt wcześniej nie słyszał.

Odpowiedź e). Aczkolwiek nikt nie lubi polegać na firmie, która nie istniała jeszcze pół roku temu. Jednak rozwój technologii jest tak szybki, że nawet nie zauważymy, kiedy zaczniemy używać narzędzi, pochodzących od nieznanych wcześniej dostawców.

* W roku 1997 technologia klient/serwer będzie:

a) zastąpiona przez Internet

b) wyparta przez Internet

c) wyeliminowana przez Internet

d) ważniejsza niż kiedykolwiek do tej pory

Odpowiedź d). Nawet jeśli jest to Internet, to nadal stanowi rozwiązanie zbudowane zgodnie z technologią klient/serwer. W przypadku takich narzędzi, jak Delphi czy Power Builder, WWW jest tylko jeszcze jedną platformą interfejsu użytkownika.

* Najważniejszym językiem, służącym do przygotowywania aplikacji i stron WWW, będzie:

a) Java

b) HTML

c) C++

d) czysty język naturalny (zasadniczo angielski)

Odpowiedź d). Najważniejsza dla użytkownika jest nadal informacja, zawarta na stronach WWW. To, ile mają dodatkowych hipersuperwodotrysków, komponentów ActiveX czy appletów Javy, zawsze pozostaje sprawą drugorzędną.

* W roku 1997 Microsoftowi uda się doprowadzić do wycofywania się z użytkowania w firmach następującego języka:

a) Javy

b) Cobola

c) C++

d) języka naturalnego

Odpowiedź c). Nowy kompilator zawarty w środowisku Visual Basic 5.0 zniweluje różnicę czasu wykonywania programów napisanych w C++ i Visual Basicu - ostatnią przyczynę, dla której warto było wybrać pierwszy.

* W tym roku wszyscy tworzący oprogramowanie powinni zaprzyjaźnić się z:

a) specjalistami od zarządzania siecią

b) ekspertami od komputerów klasy mainframe

c) konsultantami od Internetu (to ciekawe, że ci właśnie częstokroć wyglądają jak kontestatorzy albo jacyś inni artyści)

Odpowiedź b). Warto także, aby ci od Internetu się z nimi zaprzyjaźnili. Problemy tradycyjnie przynależne do wielkich maszyn, jak zarządzanie wydajnością czy ochrona bezpieczeństwa danych, są tym, czego internetowcy powinni się jak najszybciej od nich nauczyć.

Frank Hayes jest dziennikarzem amerykańskiego wydania Computerworlda.


TOP 200