Przy wodopoju; uwaga na Doom

Sieć komputerowa ułatwia pracę ludzi z niej korzystających. Jeśli jest dobrze zaplanowana i poprawnie administrowana, znacznie przyspiesza obieg dokumentów w firmie oraz zmniejsza liczbę produkowanych listów, okólników, zarządzeń i pism informacyjnych, gdyż na ogół wystarcza je przesyłać za pomocą poczty elektronicznej, zamiast przekazywać w tradycyjnej formie.

Sieć komputerowa ułatwia pracę ludzi z niej korzystających. Jeśli jest dobrze zaplanowana i poprawnie administrowana, znacznieprzyspiesza obieg dokumentów w firmie oraz zmniejsza liczbę produkowanych listów, okólników, zarządzeń i pism informacyjnych, gdyż na ogół wystarcza je przesyłać za pomocą poczty elektronicznej, zamiast przekazywać w tradycyjnej formie.

Uzasadniając potrzebę zainstalowania sieci lokalnej mówi się, że umożliwi ona wspólne wykorzystanie drogich zasobów (dyski o dużej pojemności, drukarki laserowe). Jeżeli w przypadku dysków o dużej pojemności w serwerze istotnie można powiedzieć, że są wspólnie wykorzystane, to z całą pewnością nie z powodu kosztu magazynowania danych, ale głównie ze względów bezpieczeństwa, ułatwienia w centralnym archiwizowaniu i ochrony przed niepowołanym dostępem.

Stwierdzenie to jest jednak kompletnie nieprawdziwe w przypadku . Zainstalowanie drukarki sieciowej powoduje większe koszty niż wydaje się na pierwszy rzut oka, ponieważ jej wykorzystanie jest zawsze dość intensywne, istnieje konieczność częstego uzupełniania zapasu papieru i wymiany tonera. W efekcie jedna osoba przez sporą część swego czasu pracy nie robi nic innego, tylko opiekuje się drukarką. Ponadto sieciowa drukarka laserowa to znakomite miejsce do wspólnych pogaduszek osób czekających na wydruki ("wodopój"). Jak pokazały badania prowadzone w W. Brytanii, już choćby tylko z tego jednego powodu, znacznie bardziej opłaca się zakupić drukarkę laserową dla każdego pracownika, który jej potrzebuje - nawet sporadycznie - niż jedną wspólną.

Na zachodzie Europy i w USA dużym powodzeniem cieszą się sieciowe gry komputerowe; ostatnio najbardziej modna jest gra Doom, dostępna w wersji shareware. Wyrafinowana grafika wymaga przesyłania ogromnych ilości informacji. Sieć zaczyna działać z szybkością niższą od oczekiwań i ocen początkowych (a czasem nawet znacznie wolniej). Zmiana serwera i kart sieciowych na szybsze nie zmienia sytuacji, gdyż chorobę usiłuje się leczyć stosując niewłaściwą terapię.

Czy jest na to lekarstwo? Tak, ale wymaga zakupu dobrego systemu zarządzania zasobami sieciowymi, który natychmiast wykryje zwiększony ruch w sieci, określi jego pochodzenie oraz pozwoli stwierdzić, na których komputerach są zainstalowane tego typu programy. Większość firm w USA optuje za natychmiastowym wyrzucaniem z pracy nieodpowiedzialnych pracowników.


TOP 200