Open source na ratunek Ziemi

Ambicje entuzjastów idei wolnego oprogramowania zawsze sięgały wysoko. Dzięki pracom w ramach projektu GNU, zapoczątkowanego jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia, doszło do powstania całkowicie darmowego systemu operacyjnego. Wyzwania stojące przed współczesnym światem, bardzo zróżnicowanym pod względem stopnia rozwoju, są jeszcze większe.

Jedną z koncepcji rozwiązania podstawowych, bytowych wręcz, problemów ludzkości jest budowa tanich, modułowych konstrukcji pozwalających tworzyć mini-cywilizacje. Prace nad powstaniem zestawu narzędzi do budowy "globalnych wiosek" (GVCS - Global Village Construction Set) to główny obszar działań organizacji Open Source Ecology, powołanej do życia w 2003 r. przez Marcina Jakubowskiego.

W wieku 10 lat, Jakubowski wyemigrował z Polski do USA, gdzie z wyróżnieniem ukończył Uniwersytet Princeton (chemia), a następnie doktoryzował się z fizyki jądrowej na Uniwersytecie Wisconsin. Nieco na uboczu akademickich zainteresowań, chcąc spróbować swoich sił w realnym, mocno "przyziemnym" życiu, Jakubowski kupił kilka typowych narzędzi rolniczych i założył własną farmę. Ciągle psujący się traktor i nie mające końca wydatki eksploatacyjne doprowadziły do szybkiego uszczuplenia budżetu młodego naukowca. W ten sposób narodził się pomysł opracowania 50 tanich maszyn przemysłowych, które pomogą rozwijać się ubogim rejonom świata.

Zobacz również:

Podstawowym założeniem Open Source Ecology jest bazowanie na rozwiązaniach systemowych znanych z koncepcji wolnego oprogramowania. Projektowane zestawy GVCS nie mogą być drogie w budowie, powinny składać się z łatwych do wyprodukowania i zainstalowania modułów, a ich efektywność musi być porównywalna z produktami komercyjnymi. Niezmiernie ważne jest, aby części składowe wszystkich maszyn nadawały się do ponownego wykorzystania (recycling).

Marcin Jakubowski opublikował pierwsze, autorskie pomysły budowy GVCS przy pomocy internetowych mechanizmów wiki (animacje 3D, schematy, budżety). Dzięki temu, własne pomysły zaczęły nadsyłać osoby wspierające organizację Open Source Ecology. Obecnie w fazie prototypowej znajduje się 8 maszyn (m.in. buldożer, wiertarka pionowa, silnik uniwersalny, wypalarka). Według Nikolaya Georgieva, rzecznika stowarzyszenia, do końca roku dołączą do tego zbioru jeszcze cztery urządzenia (w tym ciągnik i generator prądu, będący podstawowym modułem budowy kolejnych elementów "globalnej wioski").

Twórca Open Source Ecology przyznaje, że jednym z jego celów jest wydanie płyty DVD z kompletnym zestawem instrukcji do budowy pięćdziesięciu narzędzi, potrzebnych do stworzenia i utrzymania osady ludzkiej. Wszystkie dokumenty publikowane są na zasadach GNU Free Documentation License, co czyni je dostępnymi bezpłatnie dla każdego zainteresowanego.

W rozwój projektu zaangażowały się organizacje pozarządowe z USA i krajów afrykańskich. Wśród fanów pomysłu znajdują się także osoby prywatne, którym bliska jest wartość idei wolnego oprogramowania. W 2011 roku Marcin Jakubowski został członkiem TED (Technology Entertainment and Design), organizacji non-profit zajmującej się promowaniem przełomowych rozwiązań technologicznych.

Choć trudno oczekiwać, by ten nowatorski pomysł wpłynął na globalną gospodarkę w najbliższych latach, to warto śledzić rozwój Open Source Ecology i kibicować podobnym inicjatywom.


TOP 200