Małymi kroczkami szybko do przodu

SAP udostępni oprogramowanie umożliwiające integrację danych pochodzących z niezależnych systemów różnych producentów. Firma stworzyła dział usług.

SAP udostępni oprogramowanie umożliwiające integrację danych pochodzących z niezależnych systemów różnych producentów. Firma stworzyła dział usług.

LIZBONA

Małymi kroczkami szybko do przodu

Hasso Plattner, prezes, dyrektor zarządzający i współzałożyciel SAP AG

Na konferencji prasowej odbywającej się drugiego dnia SAPPHIRE 2002 dziennikarz jednej z niemieckich gazet przywołał spekulacje na temat odejścia z kierownictwa SAP Hasso Plattnera, jej prezesa, dyrektora zarządzającego i założyciela. Ten ostatni nie zdementował zdecydowanie pogłosek o swoim odejściu, ale również ich nie potwierdził, stwierdzając jedynie, że "proces starzenia jest nieunikniony, on również pewnego dnia odejdzie na emeryturę, a dziennikarze mogą spekulować na ten temat dalej".

Pogłoski o odejściu długoletniego prezesa podsycał fakt, że w tym roku prezentację inaugurującą kongres wygłosił nie Hasso Plattner, ale Henning Kagermann, współprezes i dyrektor zarządzający SAP. Po wygłoszonej drugiego dnia kongresu prezentacji Hasso Plattnera trudno było nie odnieść wrażenia, że założyciel firmy nie ma już pomysłów na dalszą strategię firmy ani sił na jej wdrażanie. Również Henning Kagermann nie nakreślił wyraźnej strategii firmy na następny rok, omawiając jedynie trendy oczywiste dla całego rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw. Są to: koniec wielkich, kilkuletnich projektów, koniec wysokich budżetów, rozbudowa infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa metodą małych, szybkich kroczków, po których oczekiwany jest szybki zwrot z inwestycji; minimalizacja ryzyka, integracja na szerszą skalę istniejących rozwiązań.

Iluzoryczna integracja

Na SAPPHIRE 2002 po raz kolejny objawiło się nieco schizofreniczne podejście SAP do problemu integracji aplikacji pochodzących od różnych producentów. Na III kwartał 2003 r. przedstawiciele firmy zapowiadają wprowadzenie na rynek oprogramowania SAP Collaborative Master Data Management (SAP CMDM) umożliwiającego integrację danych pochodzących z niezależnych systemów różnych producentów. SAP zaznacza, że zastosowanie SAP CMDM nie będzie wymagało wykorzystywania innych produktów SAP.

Niemiecki producent oprogramowania rozwija również serię produktów xApps, nakładek na niezależne systemy obsługujące całość pewnego procesu w firmie. xApps - o tym, że prowadzone są prace nad ich stworzeniem poinformowano po raz pierwszy w czerwcu br. na konferencji SAPPHIRE w Orlando na Florydzie - mają umożliwić zintegrowane spojrzenie na ten proces. Pierwszą tego rodzaju aplikacją jest SAP xRPM (Resource and Program Management), narzędzie umożliwiające menedżerom koordynację grupy projektów. Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli SAP aplikacja, której premierę zaplanowano na grudzień br., może współpracować z oprogramowaniem Microsoftu, PeopleSoft i Oracle'a.

Z drugiej jednak strony, pomimo promocji polityki integracji z oprogramowaniem innych producentów, na wielu prezentacjach przedstawiciele SAP sugerowali, iż najlepszym rozwiązaniem dla firmy jest zbudowanie ujednoliconego środowiska opartego na produktach SAP, od SAP R/3 Enterprise w centrali firmy, przez SAP All-in-One w jej centrum dystrybucyjnym, po SAP Business One w jej niewielkich filiach.

Usługi i portale

Hasso Plattner zapowiedział częściowy zwrot działalności SAP w kierunku usług w ramach nowego działu SAP Global Custom Development Services (SAP GCDS). Analitycy, programiści i projektanci nietypowych, dostosowanych do potrzeb klienta rozwiązań zostaną skupieni w dwóch centrach rozwojowych w Walldorf w Niemczech i Newtown Square w Pensylwanii (USA). Efektem pracy SAP GCDS będą zarówno nietypowe projekty "pod klucz" dla największych klientów, jak i komponenty projektów prowadzonych przez lokalnych partnerów SAP. W ramach tego działu ma być rozwijana również metodologia projektowania, prowadzenia i oceny nietypowych projektów. Hasso Plattner zaznaczył jednak, że "SAP nie stanie się organizacją konsultingową i nie zamierza zatrudnić tysięcy konsultantów czy konkurować z dostawcami usług wdrożeniowych".

Pod koniec września br. na rynek wejdzie nowa wersja MySAP CRM 3.1. Jego użytkownicy będą korzystać z dostępu do informacji pochodzących z różnych modułów oprogramowania SAP za pośrednictwem portalu dostosowanego do ich potrzeb, zgodnych z funkcją pełnioną w organizacji. Zmagania projektantów SAP, starających się dostosować interfejs tego, coraz bardziej rozbudowanego oprogramowania do ograniczonych możliwości jego użytkowników, trwają co najmniej od wersji SAP R/3 4.6, która pojawiła się na rynku w pierwszej połowie 2000 r.

Nowa, portalowa wersja MySAP CRM ma być z punktu widzenia użytkownika bardziej przyjazna i intuicyjna. Ma zapewniać szersze możliwości graficznej prezentacji informacji. Zgodnie z zapowiedziami SAP personalizowany portal MySAP CRM będzie umożliwiał dostęp nie tylko do informacji pochodzących z systemów wewnętrznych opatrzonych logo SAP, ale również do informacji zewnętrznych.


TOP 200