Listy do redakcji

Narkotyki, papierosy, alkohol... Wszyscy wokół biją na alarm, tym bardziej że z roku na rok wiek osób uzależnionych jest coraz niższy. Jestem nauczycielem informatyki w żywieckim liceum. Postanowiłem zbadać to zjawisko w naszej szkole.

Narkotyki, papierosy, alkohol... Wszyscy wokół biją na alarm, tym bardziej że z roku na rok wiek osób uzależnionych jest coraz niższy. Jestem nauczycielem informatyki w żywieckim liceum. Postanowiłem zbadać to zjawisko w naszej szkole.

I tu pojawiły się trudności - uczniowie nigdy nie będą się wypowiadać na tak trudne pytania, uważając, że szczere odpowiedzi mogą im zaszkodzić. Jedyną skuteczną metodą badawczą jest anonimowa ankieta.

Zapewne każdy z nas miał w życiu okazję wypełniać jakąś ankietę. Zazwyczaj jest to kartka papieru, na której zakreśla się prawidłowe odpowiedzi lub stawia krzyżyki. Ta forma zbierania danych z pewnością nie jest zbyt zachęcająca dla młodego człowieka. Zaprojektowałem więc odpowiedni formularz komputerowy i w ciągu pięciu dni zdobyłem 617 ankiet.

Ankieta zawiera 43 pytania, na które odpowiada się klikając myszką, i jedno pole tekstowe na komentarze. Jej wypełnienie trwa 3-5 minut. Jest umieszczona na naszym szkolnym serwerze WWW pod adresem www.juliusz.lo-zywiec.net. Pod tym samym adresem można poznać wyniki ankiety w postaci wykresów i wyrażonych przez uczniów opinii. Wyniki jej niezbicie świadczą o potrzebie podjęcia przez Radę Pedagogiczną odpowiednich działań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.

Z przyjemnością podzielę się moimi doświadczeniami w zakresie przeprowadzania tego typu badań z wykorzystaniem technologii informatycznych. Proszę o kontakt pod adresem: [email protected]

Juliusz Maszloch

Żywiec

IFS World

W artykule Szwedzi w Warszawie (CW nr 15/2001) błędnie zasugerowałem, że obecny prezes IFS AB Bengt Nilsson kierował IFS Polska. Prezesem IFS Polska w latach 90. był John Nilsson. Prezesem IFS CEE jest Piotr Kozłowski, a nie jak napisałem - Jacek Kozłowski. Przepraszam zainteresowane osoby i Czytelników.

Tomasz Marcinek

VIII Olimpiada Informatyczna

Zakończyła się VIII Olimpiada Informatyczna organizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z grona 41 uczniów szkół średnich, którzy zakwalifikowali się do finału, jury wyłoniło zwycięzców. Zdobywcami pierwszego miejsca są: Paweł Parys LO im. St. Staszica, Tarnowskie Góry, Tomasz Malesiński, Zespół Szkół Elektrycznych, Białystok, Mateusz Kwaśnicki, III LO, Wrocław oraz Karol Cwalina, XIV LO im. St. Staszica, Warszawa. Drugie miejsce zajęli: Michał Adamaszek, V LO, Bielsko-Biała, Bartosz Walczak, Adam Fuksa i Paweł Walter, V LO im. A. Witkowskiego, Kraków oraz Krzysztof Kluczek, LO im. S. Żeromskiego, Bartoszyce. Laureatami trzeciego miejsca zostali: Arkadiusz Pawlik, Grzegorz Herman i Grzegorz Gutowski, V LO im. A. Witkowskiego, Kraków, Tomasz Kmiecik, VIII LO im. M. Skłodowskiej-Curie, Katowice, Jakub Piędel i Piotr Stańczyk, XIV LO im. St. Staszica, Warszawa, Grzegorz Stelmaszek, XIV LO im. Polonii Belgijskiej, Wrocław, Marcin Michalski, III LO im. Marynarki Wojennej RP, Gdynia oraz Jakub Żytka, I LO im. Edwarda Dembowskiego, Gliwice.

Magdalena Brylska

Alcat Communications

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200