Listy

Od paru miesięcy tworzymy serwis internetowy promujący Dolny Śląsk.

Odebrana domena

Od paru miesięcy tworzymy serwis internetowy promujący Dolny Śląsk.

Chcieliśmy, aby był on dostępny pod adresami www.dolnyslask.com i www.dolnyslask.pl. 6 stycznia 2000 r. wypełniłem formularz rejestracyjny i wniosek o domenę dolnyslask.pl. 26 stycznia 2000 r. zarejestrował domenę, a 22 lutego poinformował listem elektronicznym, że zaszła pomyłka i domena należy się komuś innemu. Po kilku godzinach dostęp do serwisu przez adres www.dolnyslask.pl został zablokowany. Nie muszę chyba dodawać, że podczas rejestracji domena była "wolna" (formularz ze strony NASK nie przyjmuje domen zarejestrowanych), a wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Jest to kolejny przypadek arogancji NASK. Poza tym przypadek ten podpada pod art. 5 pkt. 3 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i ochronie interesów konsumentów. (Za praktyki monopolistyczne uznaje się także nadużywanie pozycji dominującej na rynku, a w szczególności: sprzedaż towarów w sposób powodujący uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorców lub innych podmiotów). Z mojej wiedzy wynika, że jest to pierwszy przypadek w kraju odebrania przyznanej domeny.

Proszę o pomoc przynajmniej w nagłośnieniu tej sprawy, bo - prawdę mówiąc - nie wiem, jak zmusić NASK do oddania domeny. Na razie zostało wysłane pismo z żądaniem zwrotu domeny. W trakcie przygotowania jest wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tomasz Zaród

Wszystko o Dolnym Śląsku

http://www.DolnySlask.com

Informacje na łańcuchu

W artykule "Informacje na łańcuchu" na temat współpracy pomiędzy United Transfer i Manugistics (CW 9/2000) pojawiła się informacja, że firma United Transfer jest firmą węgierską. Tymczasem firma United Transfer powstała wprawdzie na Węgrzech, lecz jest firmą międzynarodową z kapitałem amerykańsko-holenderskim. Główna siedziba firmy mieś-ci się w Budapeszcie, a oddziały w Polsce i w Czechach.

Anna Niedźwiecka

United Transfer Polska sp. z o.o.

Warszawa


TOP 200