Kiedy NAS jest najlepszym rozwiązaniem

Pamięci NAS dobrze sprawdzają się w systemach wymagających współdzielenia plików przez wiele komputerów klienckich pracujących w sieci. I do takich właśnie zastosowań pierwotnie je zaprojektowano.

Kiedy NAS jest najlepszym rozwiązaniem

Większość modeli NAS dostępnych na rynku jest przeznaczona do zastosowań w małych lub średnich firmach i oferuje funkcje obsługi różnych protokołów (umożliwiających dostęp do współdzielonych plików), wbudowane mechanizmy backupu i narzędzia do zarządzania plikami (pozwalające na automatyczne raportowanie stanu wykorzystania pojemności pamięci i przydzielanie zasobów różnym użytkownikom).

Ponadto, coraz więcej pamięci NAS oferuje funkcje klasy SAN, zapewniając obsługę protokołu iSCSI. Ich producenci podkreślają, że rozwiązanie to jest względnie tanią alternatywą dla SAN, bo nie wymaga inwestycji w dodatkową, dedykowaną sieć Fibre Channel i jej infrastrukturę.

Ale obsługa iSCSI przez pamięci NAS nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla systemów SAN. Większość pamięci NAS tworzy jeden duży plik na sformatowanych wcześniej dyskach, który jest widoczny w systemie jak zewnętrzne urządzenie, oferujące pamięć masową na poziomie bloków. Mechanizm ten wpływa jednak na istotne zmniejszenie wydajności systemu, bo kontrolery pamięci muszą realizować dodatkowe operacje przetwarzania danych podczas ich zapisu/odczytu. Oprócz tego, pamięci NAS z reguły nie oferują tego poziomu redundancji elementów i funkcji co urządzenia SAN, co wpływa na mniejszą niezawodność systemu.

Pełna wersja w wydaniu specjalnym Pamięci masowe - poradnik kupującego

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200