Synology DiskStation DS1511+

Wśród producentów NAS Synology wyróżnia się bardzo jasnym podziałem swoich urządzeń na różne segmenty rynkowe - od domowych użytkowników przez grupy robocze, średnie firmy do dużego biznesu. Testowany model należy do segmentu MSP.

DS1511+ jest przedstawiany jako model, który może obsługiwać do 15 dysków. Skąd ta liczba, urządzenie ma tylko 5 kieszeni na HD? Okazuje się, że można dokupić dwa dodatkowe moduły Synology DX510 (każdy do 5 dysków, cena bez HD ok. 1800 zł) i połączyć je z DS1511+. Dzięki temu Synology twierdzi, że ma "najbardziej skalowalne rozwiązanie w tej klasie".

Budowa i jakość wykonania

Synology DiskStation DS1511+

Konstrukcja sprawia solidne wrażenie. Po dokupieniu dwóch modułów rozszerzających jeden system NAS może obsłużyć do 15 dysków (maks. 45 TB). Interfejs zarządzania jest trudniejszy w obsłudze niż GUI testowanej konkurencji. Wydajność na przyzwoitym poziomie. Brak aplikacji ułatwiających replikacje i

Z zewnątrz konstrukcja sprawia solidne wrażenie. Nie ma przedniej pokrywy, więc dostęp do wymienialnych "na gorąco" (hot swap) dysków jest szybki. Kieszenie dysków są zamykane na standardowy kluczyk (co chroni przed przypadkowym wysunięciem), ale zabezpieczenia przed kradzieżą nie ma. Każda kieszeń ma diodę led dla dysku, jest tez parę diod informacyjnych na przednim panelu, ale nie ma wyświetlacza. Tył urządzenia oferuje dwa porty eSATA, cztery USB 2.0, dwa Gigabit Ethernet i gniazdo VGA - brak gniazd USB 3.0. Urządzenie jest ciche.

W teście DS1511+ wyposażone było w pięć dysków 2 TB Seagate Constellation ES. Pełna lista kompatybilnych dysków jest na stronie internetowej producenta.

Oprogramowanie, zarządzanie, wydajność

Przeglądarkowy interfejs - chociaż atrakcyjny i zgrabny - jest trudniejszy w nawigacji niż GUI testowanej konkurencji. Mniej przypomina stronę webową, bardziej graficzny system operacyjny (co może się komuś spodobać), nie jest on jednak intuicyjny.

Do początkowej konfiguracji może się przydać Synology Assistant (Windows, Mac, Linux). W produktach Netgear, QNAP i Iomega bardziej ułatwiają konfigurowanie wielu rzeczy (np. backupów), ale w Synology jest to łatwiejsze niż w urządzeniu Thecus. Na przykład asystent Synology skomunikuje NAS z routerem i pomoże skonfigurować port-forwarding dla używanych przez nas aplikacji.

Po stronie zarządzania Synology OS ma wiele funkcjonalności. Np. Synology Hybrid RAID (SHR) pozwala stworzyć woluminy, łącząc różne i takie same dyski. Puryści pozostaną przy łączeniu takich samych dysków, jednak SHR oferuje sporą elastyczność. Podczas testów trzeba było kilkakrotnie formatować dyski urządzenie pod katem zmierzenia wydajności różnych konfiguracji RAID. Zwykle taka operacja zajmuje ok. godziny. Od wersji Synology OS 3.2 trwa to tylko 10 min.

Synology stara się sprostać formule "wszystko w jednym" i dodaje wiele nowych funkcji. Aplikacje dla iOS i Android są najlepsze w swojej klasie. Jeśli więc zależy nam na wsparciu rozwiązań mobilnych, to wybór macierzy Synology jest wart rozważenia.

Pod względem wydajności Synology nie rozczarowuje. Choć gorszy w testach od liderów, to DiskStation nie odstaje bardzo (zobacz wykresy).

Backup i usługi Cloud

Synology DiskStation DS1511+
Rozwiązanie Synology do robienia kopii zapasowych jest w miarę przyzwoite. Użytkownicy Windows mogą użyć klienta Data Replicator, który będzie robił kopie z ich komputerów do NAS, a użytkownicy Maców będą używać do tego systemowej aplikacji Time Machine. Kopiowanie zawartości NAS nie jest tak łatwe jak w innych rozwiązaniach. Można do tego użyć portu USB i zewnętrznego dysku lub synchronizacji przez sieć do innej macierzy Synology lub serwera rsync. Synology daje także możliwość backupu do chmury Amazon S3 (za abonamentem).

W odróżnieniu od konkurencji Synology nie oferuje usług internetowych ułatwiających replikację i łatwy dostęp do plików NAS przez internet. Jeśli więc producent poważnie myśli o sukcesie w sektorze MSP powinien postarać się o takie rozwiązanie. W tym zakresie QNAP, Netgear i znacznie lepiej odpowiadają na potrzeby użytkowników z małych firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200