Netgear ReadyNAS Pro 6

To największa wolnostojąca macierz w ofercie producenta (większe są modele stelażowe). O ile większość konkurencji w swoich NAS stosuje zasadę "dla każdego coś miłego", Netgear w ReadyNAS Pro 6 bardziej koncentruje się na biznesowym odbiorcy.

Budowa i wydajność

Jakość wykonania ReadyNAS jest najwyższa w grupie testowanych urządzeń. Dopasowanie elementów i wykończenie - w porównaniu do wykorzystywanych przez konkurencję przeciętnych plastików - robią świetne wrażenie. Jedyne zastrzeżenie do obudowy to brak możliwości zabezpieczenie przed kradzieżą dysków.

Netgear ReadyNAS Pro 6

Netgear to lider tego segmentu rynkowego NAS i łatwo można się przekonać, dlaczego. Sprzęt jest solidnie zbudowany, oprogramowanie pozwala na łatwe uruchomienie urządzenia. Producent oferuje także duży wybór opcji backupu w chmurze (za które jednak trzeba dodatkowo zapłacić), dostosowanych do różnyc

Przód urządzenia oferuje port USB 2.0 port (z przyciskiem do backupu), włącznik i wyświetlacz OLED. Ten ostatni jest bardzo czytelny, ale ma funkcje jedynie informacyjne - nie ma przycisków do wprowadzania podstawowych zmian. Całość konfigurowania i zarządzania odbywa się przez software.

Tył NAS zdominowały dwa duże wentylatory, są tam też dwa porty USB 2.0, dwa Gigabit Ethernet i gniazdo bezpieczeństwa typu Kensington. Netgear nie oferuje żadnego gniazda USB 3.0 i gniazda rozszerzeń.

W teście urządzenie było wyposażone w sześć dysków Seagate Constellation ES, a kompatybilnych jest kilkanaście innych HD (lista na stronie internetowej producenta).

Wydajność urządzenia w teście pięciu NAS plasowała ReadyNAS Pro 6 w środku stawki (zobacz wykresy).

Oprogramowanie i zarządzanie

Do pomocy przy instalowaniu NAS i konfiguracji RAID producent dostarcza poręczne narzędzie RAIDar oparte na Java (dla Windows, Maca i Linuksa). Gdy NAS jest już skonfigurowany RAIDar przestaje być potrzebny (chyba że trzeba sformatować dyski, czego nie można zrobić przez przeglądarkę). Przeglądarkowy GUI w porównaniu z konkurencją wydaje się przestarzały, ale jest funkcjonalny i przejrzysty. Jeśli użytkownik ma małą wiedzę techniczną, może przy setupie się posłużyć prowadzącym za rękę kreatorem.

Backup i usługi Cloud

Netgear łączy standardowe możliwości backupu z trzema różnymi opcjami cloud. Standard to rsync, Time Machine i backup przez gniazdo USB. I chociaż w teście funkcje działały bez zarzutu (backup przez USB i guzik na panelu przednim można zaprogramować do konkretnych plików i folderów), to użytkownik biznesowy raczej zainteresuje się ofertą cloud.

Najprostsza usługą w chmurze jest ReadyNAS Replicate. Przypomina ona rozwiązanie Iomega Personal Cloud. O ile jednak Iomega zapewnia usługę replikacji bez dodatkowych opłat, o tyle Netgear wymaga wykupienia licencji - ok. 200 USD za NAS typu desktop i ok. 400 za NAS stelażowy. Proces replikacji w usłudze Netgeara jest nieskomplikowany - backupami całych NAS bądź wybranych katalogów zarządza się przez szyfrowane SSL połączenie ze stroną replicate.readynas.com. Usługa pozwala na replikację na wielu urządzeniach - np. małych ReadyNAS w oddziałach na duży ReadyNAS w centrali firmy.

Netgear ReadyNAS Pro 6
Kolejną opcją backupu cloud jest ReadyNAS Vault. Usługa jest tak prosta jak ReadyNAS Replicate, ale dane są kopiowane do chmury (w formie zaszyfrowanej). Opłata miesięczna lub roczna zależy od tego, ile zasobów pamięciowych w chmurze potrzebujemy.

Ostatnia możliwość wynika ze współpracy Netgeara z dostawcą cloud, firmą Egnyte. Egnyte Cloud File Server synchronizuje dane z NAS, dając możliwość dostępu do danych z dowolnego miejsca w internecie. Oprogramowanie Egnyte pozwala na łatwe zarządzanie i monitorowanie danych, które mają być dostępne. Cena usługi od 30 do 125 USD miesięcznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200