Słowniczek terminów światłowodowych

LED (Light-Emitting Diode) – dioda emitująca światło, kiedy jest pobudzana prądem elektrycznym. Diody tego typu bardzo różnią się budową i użytymi półprzewodnikami. Zastosowanie: nadajnik na wejściu światłowodu MM o długości do 5 km.

LLC (Logical Link Control) – protokół sterowania łączem logicznym, oparty na HDLC; podwarstwa górna warstwy łącza danych modelu OSI dla sieci lokalnej, separująca protokoły warstwy wyższej od stosownej metody dostępu do nośnika transmisyjnego.

MAC (Medium Access Control) – protokół sterowania dostępem do nośnika transmisyjnego, dolna podwarstwa łącza danych modelu OSI dla sieci lokalnej. MAC posługuje się fizycznymi adresami urządzeń i odpowiada za połączenie z warstwą fizyczną oraz nadawanie i odbiór wszystkich danych, które otrzymuje z podwarstwy LLC i umieszcza w ramkach. Może też wpływać na opóźnianie transmisji, w zależności od stopnia zajęcia pasma, i wykrywać konflikty ramek, a więc decydować w razie potrzeby o retransmisji niektórych danych.

medium – nośnik transmisyjny, ośrodek, w którym odbywa się przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Typowymi nośnikami transmisyjnymi w sieciach są pary skrętek, kable współosiowe i światłowody SM i MM. W sieciach WLAN medium jest powietrze, a w sieciach laserowych – modulowany promień lasera.

MM (Multi-Mode) – uproszczona nazwa światłowodu wielomodowego.

modem – programowane urządzenie komunikacyjne, które przekształca jedna formę sygnału na inną, wykorzystując do tego celu jedną z metod modulacji. Popularny modem analogowy zamienia sygnały cyfrowe na analogowe i odwrotnie, a modem optyczny – sygnały cyfrowe na optyczne i odwrotnie.

modulacja – proces przeprowadzania takich zmian fali nośnej, dzięki którym można przesyłać różne informacje. Ażeby odbiorca odróżniał 1 od 0, nadawca w odpowiednich chwilach zmienia amplitudę, fazę lub częstotliwość nośnej. Modulacja optyczna polega najczęściej na zmianie częstotliwości albo amplitudy fali świetlnej.

mody światła – dyskretne trajektorie światła w światłowodzie, wynikające z symetrii cylindrycznej włókna dielektrycznego. Liczba trajektorii, czyli modów, jest skończona. Modom odpowiadają w optyce geometrycznej te promienie, które na zasadzie całkowitego odbicia pozostają w rdzeniu. Wszystkie inne mody po kilku załamaniach opuszczają światłowód. Dla transmisji są one bez znaczenia, ale zakłócają pole elektromagnetyczne w rdzeniu. Wprowadzenie pojęcia modu, nieznanego w teorii falowodów, ma swoje źródło w opisywaniu zjawisk zachodzących w światłowodzie metodami optyki falowej.

multipleksacja (multiplexing) – technika przesyłania jednym łączem wyjściowym sygnałów nadchodzących z wielu oddzielnych łączy wejściowych. Sygnały są transmitowane kanałami jednego łącza w takiej kolejności, w jakiej nadejdą. Na drugim końcu łącza nastąpi rozdzielenie sygnałów. Multipleksację nazywa się też zwielokrotnianiem. Urządzenia zwielokratniające noszą nazwę multiplekserów.

OADM (Optical Add/Drop Multiplexer) – multiplekser, który wzorem elektrycznego ADM umożliwia usuwanie lub dodawanie określonych kanałów optycznych w wielokanałowym systemie transmisyjnym bez wpływania na inne sygnały, czyniąc zbędnym pełne multipleksowanie.

OC (Optical Carrier) – poziomy łączności optycznej w systemie SONET. Jest ich 13, oznaczanych ogólnie OC-n, gdzie n = 1, 2, 3, 4, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 96, 192, 768. Podstawowa szybkość transmisji wynosi 51,84 Mb/s i odpowiada poziomowi OC-1. Szybkość na n-tym poziomie jest iloczynem nx51,84 Mb/s. Np. dla OC-192 wyniesie ona 192x51,84 Mb/s = 9,95328 Gb/s.

OCWR (Optical Continuous Wave Reflectometer) – metoda pomiaru charakterystyk łącza światłowodu oparta ma pomiarze mocy niemodulowanej fali świetlnej odbitej od wszelkich niejednorodności łącza. Źródło fali niemodulowanej i fotodetektor miernika znajdują się – dzięki specjalnemu sprzęgaczowi kierunkowemu – po stronie tej samej końcówki. Z OCWR korzysta się często przy pomiarach ORL.

odstęp między kanałami – odstęp międzykanałowy w tym samym włóknie światłowodowym, określany przez ITU-T. Przy małym odstępie wzrasta liczba kanałów, ale rośnie sprzężenie między nimi. ITU-T proponuje 100 GHz, czyli ok. 0,8 nm.

okno światłowodu – bardzo wąski zakres długości fal świetnych, do którego został przystosowany światłowód. W widmie tłumienności włókna wyróżnia się na razie 4 okna wokół długości fal: 850, 1310, 1550 i 1650 nm. W literaturze anglosaskiej oznacza się je wg klucza: FWF (First Window Fibers), SWF (Second WF) itd. DWF (Double WF) oznacza światłowód przystosowany fabrycznie do dwu okien.


TOP 200