Słowniczek terminów światłowodowych

algebra Boole'a – algebra logiki, dział matematyki wywodzący się z analizy zdań logicznych, której reguły sprecyzował G. Boole. Sednem analizy jest rachunek zdań oparty na koncepcji, w myśl której zdania logiczne można określać tylko jako prawdziwe albo fałszywe. Zasady i reguły tej algebry dwuelementowej (prawda-fałsz) znalazły zastosowanie w teorii układów cyfrowych (1–0), rozumianych jako elementy logiczne, przyczyniając się do ogromnego wzrostu jej popularności.

analizator widma optycznego – urządzenie do pomiaru mocy optycznej wszystkich składowych sygnału świetlnego, szczelin między kanałami, pasma i kilku innych parametrów. Analizuje też wszystkie krzywe monochromatyczne.

angstrem [Å]– jednostka długości spoza układu SI; 1 angstrem = 10<sup>-8</sup> cm = 0,1 nm.

APD (Avalanche Photo Diode) – zob. fotodioda lawinowa.

apertura numeryczna (NA) – sinus kąta akceptacji, równy wartości pierwiastka z różnicy kwadratów współczynników załamania rdzenia i płaszcza podzielonej przez współczynnik załamania ośrodka między źródłem i światłowodem. Moc wprowadzona ze źródła do światłowodu jest proporcjonalna do iloczynu przekroju rdzenia i apertury numerycznej. Im większy przekrój rdzenia, tym większa apertura i łatwiej dopasować źródło do światłowodu. Ale duża apertura w światłowodach o profilu skokowym koliduje z zachowaniem minimalnej różnicy między czasami propagacji modów.

BER (Bit Error Rate) – bitowa stopa błędu, wyrażana stosunkiem nie rozpoznanych przez odbiornik bitów do liczby wszystkich wysłanych bitów. Ma ona duże znaczenie w systemach transmisyjnych i składowania danych. Kiedy z biliona bitów jeden zostanie odebrany z błędem, to BER wynosi 10<sup>-9</sup>. BER jest cyfrowym odpowiednikiem ilorazu sygnał/szum w systemach analogowych.

BERT (Bit Error Rate Test) – test przeprowadzany przez niektóre analizatory i testery protokołów LAN/WAN, mający na celu określenie liczby przekłamanych bitów w określonym systemie cyfrowym. W wielu systemach transmisyjnych, w tym w przełącznikach i modemach, wewnętrzny podsystem kontroli spełnia tę samą funkcję – wysyła próbną porcję bitów i na jej podstawie szacuje stopę błędów. W ten sposób można przystosować szybkość transmisji do warunków łącza.

BLER (Block Error Rate) – bitowa stopa błędów, wyrażana stosunkiem liczby bloków informacji odebranych z przynajmniej jednym przekłamanym bitem do liczby wszystkich wysłanych bloków; zob. BER.

budżet łącza – różnica między mocą wprowadzoną do światłowodu i czułością odbiornika, określaną jako maksymalna moc strat na wszystkich elementach łącza rozpostartych między nadajnikiem a odbiornikiem.

bufor – ochronna warstwa wokół płaszcza światłowodu, optycznie bierna; chroni włókno przed uszkodzeniem podczas umieszczania go w kablu i czyni światłowód bardziej elastyczny. W kablach z kilkoma włóknami bufory różnią się kolorem. Materiałem na bufor jest często akryl lub inny plastik dający się zabarwiać. Kable w ścisłych tubach, instalowane w budynkach, mają bufor polimerowy o średnicy 900 μm.

ciemne włókno – infrastruktura światłowodowa (okablowanie, regeneratory sygnałów itp.) rozpostarta na określonym obszarze, ale nie używana. Właściciele czekają na korzystne warunki dzierżawy, łączenie sieci itp.

czułość odbiornika – minimalna moc (w dB), która musi docierać przez światłowód do odbiornika, ażeby mógł odbierać dane.

dB – decybel, jednostka logarytmiczna wyrażająca iloraz dwu mocy, określona następująco: liczba dB = 10 log (P<sub>wy</sub>/P<sub>we</sub>). Jeśli P<sub>wy</sub> jest większa od P<sub>we</sub>, to decybel może być użyty do określenia wzmocnienia. W przeciwnej sytuacji liczba decybeli będzie wyrażała tłumienie. Decybel jest również stosowany do określenia bezwzględnego poziomu mocy powyżej lub poniżej jakiejś mocy odniesienia. Wtedy w mianowniku ułamka za P<sub>we</sub> trzeba podstawić tę moc. Przy pomiarach mocy optycznej taką mocą odniesienia jest miliwat i wtedy liczba dBm = 10 log (P<sub>wy</sub>/mW); zob. dBm.

DBFA (Dual Band Fiber Amplifiers) – następna po EDFA generacja szerokopasmowych wzmacniaczy światłowodowych wzmacniających sygnały bez przekształcania ich na sygnały elektryczne. DBFA oferują szersze pasmo niż EDFA przy niższym poziomie szumów. Wzmacniacze są pompowane laserami 980 nm i 1480 nm. Szerokość pasma DBFA wynosi od 1530 do 1610 nm.


TOP 200