Prywatna strona chmury

Ciemne strony chmury prywatnej

Budowanie własnej chmury prywatnej wiąże się z wyzwaniami:

· Budżet. Chmury prywatne mogą być bardzo kosztowne - przed przystąpieniem do wdrożenia należy starannie wyliczyć dolną i górną granicę wskaźnika zwrotu z inwestycji (ROI).

· Integracja z chmurą publiczną. Jeżeli potrzebne będą również usługi chmury publicznej, chmurę prywatną należy budować w taki sposób, aby można było łatwo przejść do modelu hybrydowego. Miedzy innymi należy zapewnić bezpieczeństwo systemów i sprawdzić, czy własne aplikacje będzie można uruchamiać w obu chmurach.

· Skala. Chmury prywatne nie zapewniają zazwyczaj takiego efektu skali, jaki mogą osiągać dostawcy chmur publicznych.

·Rekonfiguracja w locie. W procesie implementacji może okazać się koniecznym demontaż dotychczasowej infrastruktury serwerów i innych urządzeń, ciągle będących w użyciu, w celu ich przemieszczenia do chmury. Może to wprowadzić wielkie zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu IT.

· Starszy sprzęt. Poza chmurą należy pozostawić starsze serwery. Nie należy też wprowadzać do niej serwerów, które wymagają ręcznego skonfigurowania z chmurą prywatną, ponieważ może się okazać, że niemożliwe jest w ich wypadku zastosowanie automatyzacji i orkiestracji.

· Starzenie się technologii. Złożoność i szybkość zmian technologicznych będzie trudna do opanowania dla każdego działu IT, zwłaszcza w mniejszych organizacjach. Kiedy już zaangażujemy się w chmurę prywatną, trzeba chronić inwestycje, będąc na bieżąco z nowymi wydaniami oprogramowania.

· Lęk przed zmianami. Zespół IT może nie mieć dostatecznej wiedzy o chmurze i musi liczyć się z doszkoleniem. Może też zaistnieć potrzeba stworzenia nowych procedur operacyjnych i zmodernizowania dotychczasowych. Ta stresująca sytuacja powinna być wykorzystana do przekonania zespołu o jego rosnącej roli, przypominając, że w dzisiejszych środowiskach biznesowych potrzebne są nowe umiejętności.

Jeżeli pisanie skryptów nie jest mocną stroną zespołu, to pozostaje jeszcze opcja niewymagająca kupowania czegokolwiek. I tak np. wszystkie serwerowe edycje VMware vCenter są dostarczane z narzędziem vCenter Orchestrator, bogato wyposażonym w różne mechanizmy oraz silnik automatyzacji, pozwalający na tworzenie skomplikowanych zadań z wieloma wejściami i wyjściami. Ten sam silnik używany jest przez VMware vCloud Director do zarządzania automatyzacją związaną z wirtualizacją.

Perspektywa chmur prywatnych

Budowanie pełnej chmury prywatnej nie jest procesem łatwym. Osiągnięcie wszystkich korzyści, jakie daje to rozwiązanie, wymaga ciężkiej, rozważnej pracy zarówno na etapie specyfikacji, jak i wdrażania technologii, a często także przy zmienianiu zasad współdziałania jednostek IT i biznesowych. Nawet jeżeli mniejsze lub mniej złożone środowisko nie wymaga pełnej funkcjonalności samoobsługi i automatyzacji chmury prywatnej, to wyprzedzająco należy jednak zaprojektować pełną elastyczność i skalowalność charakterystyczną dla chmury.

Zobacz również:

Jacek Koman,

Senior IT Architect w IBM Polska

Chmura prywatna może zostać zbudowana zarówno przy użyciu istniejących zasobów infrastrukturalnych, jak i nowo zakupionych. Transformacja wiąże się z procesem przenoszenia środowisk zbudowanych w tradycyjnej infrastrukturze do chmury prywatnej. Tym samym przy przestrzeganiu zasad transformacji wprowadzenie chmury prywatnej nie oznacza zagrożenia dla poziomu lub ciągłości świadczenia usług IT dla biznesu.

Platforma Cloud Computing zbudowana na zwirtualizowanej infrastrukturze pozwala na zautomatyzowane tworzenie, zarządzanie, modyfikowanie i usuwanie środowisk w obszarze Private Cloud. Spójny interfejs zarządzania całym środowiskiem ogranicza nakłady administracyjne, ukrywając skomplikowanie infrastruktury. Sama infrastruktura fizyczna wymaga tylko spójnej konfiguracji, aby zapewnić zasoby dla chmury.Rozwiązania tego typu aktualnie znajdują zastosowania głównie w przypadku systemów testowych i środowisk tworzenia oprogramowania. Problemem w takim przypadku staje się szybkie zapewnienie wymaganej funkcjonalności, a przede wszystkim sprawne zarządzanie infrastrukturą nierzadko kilkuset środowisk systemowych o zróżnicowanych parametrach.


TOP 200