Prywatna strona chmury

Przedsiębiorstwom obawiającym się zagrożeń związanych z chmurami publicznymi odpowiednią elastyczność i bezpieczeństwo obiecują chmury prywatne, korzystające z technologii i procesów sprawdzonych w publicznym cloud computingu. Czym właściwie jest prywatna chmura i jakie korzyści daje jej wdrożenie?

Prywatna strona chmury

Niewiele jeszcze firm aktywnie wykorzystuje model cloud computing do obsługi swoich najbardziej krytycznych aplikacji. Barierą są obawy o niedostateczny poziom bezpieczeństwa, niezawodność i dostępność danych, jakie oferują obecnie publiczne chmury.

Wybrani dostawcy narzędzi do budowy chmury prywatnej
Lekarstwem na to mają być chmury prywatne, które mają zapewnić porównywalną do publicznych samoobsługę i skalowalność, a jednocześnie oddalać obawy związane z przekazywaniem krytycznych usług i danych podmiotom zewnętrznym. Tak jak z większością nowych koncepcji IT nie brakuje wątpliwości i kłopotów z rozpoznaniem, czym właściwie jest prywatna chmura i jakie korzyści daje jej wdrożenie?

Zobacz również:

Część tych wątpliwości ma swoje źródło w różnorodności metod przekształcania infrastruktury IT w coś, co określa się "prywatną chmurą". Należą do nich zarówno wymyślne projekty wirtualizacji serwerów (z użyciem narzędzi, które wiele przedsiębiorstw już ma), jak i w pełni zintegrowane środowiska, bogato wyposażone w różnorodne mechanizmy, portale samoobsługi użytkowników, autonomiczne serwery i pamięci masowe, a także w automatyczne systemy rozliczania użytkowników.

Polecamy Open source w centrum danych i w chmurze

W pełni zintegrowane wdrożenia są stosowane niemal wyłącznie w bardzo dużych przedsiębiorstwach, i to nie tylko z powodu kosztów. Większość korzyści, jakie oferuje model cloud computing, wynika z możliwości zarządzania większą częścią infrastruktury przez mniejszą liczbę osób - jeden administrator może być odpowiedzialny za tysiące serwerów, a tylu nie ma w mniejszych przedsiębiorstwach. Co więcej, wprowadzenie samoobsługi - polegającej na tym, że użytkownicy sami określają i uruchamiają swoje zasoby - wymaga od szeregowego personelu biznesowego poziomu doświadczenia, który w małych organizacjach często jest nieosiągalny.

Polecamy Bezpieczeństwo w chmurze

Wspólne cechy wszystkich implementacji chmur prywatnych, odnoszące się do środowisk dowolnej wielkości, to współdzielenie zasobów, bardziej efektywne zarządzanie i większa elastyczność biznesowa.

Dwa różne spojrzenia na chmurę

Przy wprowadzaniu nowej technologii IT w centrum danych można wyróżnić co najmniej dwie różne perspektywy jej oceny. Pierwsza to spojrzenie z pozycji zarządu, który w dużym stopniu koncentruje się na celach biznesowych. Druga dotyczy samego centrum danych, gdzie na planie pierwszym jest technologia i kwestia zarządzania stale rosnącymi obciążeniami. Prywatne chmury mogą być wdrażane z różnych powodów, uwzględniających jeden lub jednocześnie oba wymienione wyżej punkty widzenia.

Polecamy W 2014 roku zamiast komputerów osobistych osobiste chmury?

Zarząd może postrzegać prywatną chmurę jako sposób na zapewnienie lepszego poziomu usług oraz efektywniejsze rozdzielanie zasobów między jednostkami biznesowymi. Elastyczność chmury prywatnej może też zmniejszyć prawdopodobieństwo tego, że wewnętrzne jednostki biznesowe, zniecierpliwione oczekiwaniem na inwestycje w nowe zasoby IT, będą z konieczności korzystać z usług chmury publicznej - w ten sposób tworząc nowe silosy danych i nadmiarowość, a także potencjalne luki bezpieczeństwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200