Prywatna strona chmury

Sprawniejsze zarządzanie. W tradycyjnych środowiskach IT, zarządzanie zasobami IT jest często postrzegane jako przeszkoda na drodze szybkich wdrożeń, tak pożądanych przez jednostki biznesowe w korporacji. Pewna ospałość przy administrowaniu często wynika z tego, że dział IT musi stosować te same polityki wielokrotnie, w miarę jak każda jednostka biznesowa wprowadza nowe aplikacje lub uaktualnia stare.

Należy pamiętać, że provisioning w ramach prywatnej chmury jest wymuszany wyłącznie przez jednostki biznesowe, bez udziału pionu IT. Dlatego też ten ostatni musi zachować dużą ostrożność przy tworzeniu reguł polityki, definiujących różne zasoby przetwarzania i pamięciowe, z których mogą wybierać jednostki biznesowe (i definiować SLA przyporządkowane do nich).

Zobacz również:

Elementy konstrukcyjne chmury prywatnej

Gdy wymagania są już określone, można rozpocząć poszukiwanie różnych elementów konstrukcyjnych infrastruktury IT, niezbędnych do zbudowania prywatnej chmury. Wszystkie bazowe komponenty centrum danych muszą być właściwie dobrane i zastosowane.

Pamięć masowa. Jest podstawą każdej infrastruktury IT. Wdrożenie pamięci dla prywatnej chmury powinno zastąpić całe mnóstwo odrębnych zasobów pamięci masowych, przypisanych do różnych jednostek biznesowych lub aplikacji. Pojedyncza zintegrowana pula pamięci może przejąć obciążenia całej infrastruktury cloud.

Wymagana jest pamięć dostosowana do przyjęcia dużej liczby różnorodnych obciążeń. Musi ona być łatwo skalowalna i wydajna, oferować skuteczny thin provisioning i automatyczny tiering, a także powinna łatwo się integrować z oprogramowaniem zarządzającym chmurą. Nie jest to takie proste, ponieważ niewiele produktów pamięci masowej dostępnych na rynku spełnia wszystkie, a przynajmniej większość tych wymogów.

Polecamy Zarządzanie infrastrukturą IT - o czym warto pamiętać

Bez względu na to, jaki rodzaj pamięci zostanie użyty, w środowisku chmury prywatnej niezwykle istotne jest ich monitorowanie oraz zarządzanie pojemnością i poziomem wydajności. Niedomagania związane z zarządzaniem pojemnością i wydajnością pamięci w tym środowisku mogą mieć wpływ na pracę wielu użytkowników.

Janusz Figurski,

Product Manager, GTS Poland

Dlaczego chmura prywatna realizowana przez własne zasoby? Ponieważ korzystanie z chmur publicznych wciąż wiąże się z kilkoma zagrożeniami, które duże organizacje muszą brać pod uwagę. Przede wszystkim miejsce przechowywania danych musi być dokładnie znane, co wynika z ustawy o ochronie danych osobowych. Dodatkowo, duże firmy wymagają specjalnego dostępu do chmury przez dedykowany VPN lub łącze ethernetowe. Nawet jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, nadal zostajemy z największą wadą chmury prywatnej - jesteśmy uzależnieni od sprzętu.

Możliwe jest jednak połączenie zalet chmury prywatnej i publicznej - aby to zrobić, trzeba powierzyć chmurę prywatną zewnętrznej firmie, tworząc tzw. chmurę dedykowaną. W takim wypadku organizacja nie jest już ograniczona warstwą sprzętową, ponieważ zamawia zasoby wirtualne. Jednocześnie warstwa sprzętowa jest dedykowana organizacji. Dzięki chmurze dedykowanej wiemy także, w którym centrum danych znajdują się poufne dane osobowe.


TOP 200