Prywatna strona chmury

Zalety chmury prywatnej

Zanim zagłębimy się w szczegóły architektury chmury prywatnej, warto wcześniej zastanowić się, do rozwiązania jakich problemów wdraża się ją, oraz jak wyróżnia się ona na tle tradycyjnej, nawet w pełni zwirtualizowanej infrastruktury on-premise (lokalnej)?

Elastyczność. Jednostkom biznesowym planującym wdrożenie nowych aplikacji może zająć miesiące (a nawet lata) podjęcie decyzji, od którego dostawcy zakupić oprogramowanie i konsultacje. Jednakże z chwilą podpisania kontraktu i wprowadzenia planów w życie, od działu IT oczekuje się szybkiego działania, w celu zapewnienia odpowiedniej infrastruktury dla nowych aplikacji.

Zobacz również:

W tradycyjnych działach IT prawdziwym wyzwaniem jest przewidywanie potrzeb. Z jednej strony, zarząd firmy może zaniżać liczbę serwerów, pojemności pamięci masowej i zasobów do ochrony danych, wymaganych dla nowych aplikacji. Z drugiej, kontrakt na oprogramowanie może obejmować również sprzęt przeznaczony wyłącznie dla nowych aplikacji - jest wielce prawdopodobne, że dostawca oprogramowania przeszacował go, co w rezultacie zmniejszy efektywność jego wykorzystania.

Polecamy Układanka z chmur

Prywatne chmury pozwalają uniknąć tych problemów. Wnioskodawcy projektu mogą mieć dostęp do różnych typów zasobów serwerowych i storage’owych, dostępnych przez portal samoobsługi. Mogą przeglądać specyfikacje i koszty każdego, a także dzielić się tą wiedzą z dostawcą programowania, aby zarekomendował, który z nich powinno się wybrać. Kiedy nadchodzi czas na wprowadzenie w życie aplikacji, dział firmy zamawia usługi, które są dostarczane automatycznie i dostępne do użycia bez konieczności angażowania IT.

Owszem, konfigurowanie portalu, zasad polityki i automatyzacji, aby wszystko działało, wymaga czasu i wysiłku. Za to korzyści płynące z efektywności mogą być duże, zwłaszcza kiedy provisioning systemu jest powszechnie stosowany. Z organizacyjnego punktu widzenia korzyści są jeszcze bardziej oczywiste: dział IT nie jest już dłużej postrzegany jako hamulcowy w stosunku do jednostek biznesowych, a przy tym zachowuje kontrolę nad infrastrukturą.

Chmury prywatne - oczami użytkowników

· Zalety chmury prywatnej w stosunku do publicznej:

1. Większe bezpieczeństwo i pełniejsza kontrola nad danymi.

2. Samoobsługa w zakresie doboru zasobów.

3. Niewielkie potrzeby szkolenia użytkowników końcowych.

4. Bardziej efektywne skalowanie.

· Wady chmury prywatnej w stosunku do publicznej:

1. Konieczność budowania infrastruktury własnymi siłami: czasochłonne, kosztowne i wymaga gruntownego szkolenia personelu IT.

2. Ograniczona skalowalność.

3. Konieczność zajmowania się wirtualizacją, automatyzacją i dostosowywaniem.

· Element chmury prywatnej najtrudniejszy do wdrożenia:

1-3. Licencjonowanie oprogramowania/opłaty za użytkowanie.

Znalezienie narzędzi wspomagających budowę chmury.

Zapewnienie ekonomicznego efektu skali.

4. Znalezienie narzędzi wspomagających zarządzanie chmurą.

5-6. Zapewnienie prawidłowej współpracy wszystkich elementów.

5-6. Starzejąca się technika

7. Brak standardów chmury

Wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej przez Computerworld USA wśród firm wdrażających lub planujących wdrożenie chmury prywatnej.


TOP 200