Wejście smoka: Taiwan Mobile wkracza na rynek usług cloud


Nasze telefony rozszerzają przestrzeń naszych biur: odbieramy pocztę elektroniczną, zarządzamy kalendarzami, otrzymujemy wskazówki dojazdu oraz inne informacje - wszystko za pośrednictwem naszych smartfonów. Oprócz zapewnienia, że będziemy mogli rozmawiać przez telefon, firmy telekomunikacyjne muszą teraz obsługiwać inne transfery dużych ilości danych. Dobrym przykładem ilustrującym to wyzwanie, może być praktycznie niezaspokojone pragnienie oglądania strumieniowego wideo. Firmy telekomunikacyjne, takie jak Taiwan Mobile, ścigają się z konkurencją, aby znaleźć nowe sposoby na szybsze dostarczanie treści swoim klientom, bez kompromisów w obszarze bezpieczeństwa.

Unikalna szansa na rozwój biznesu

Mając blisko 7,5 mln użytkowników, Taiwan Mobile jest drugą co do wielkości firmą telekomunikacyjną na Tajwanie. Firma posiada także drugą co do wielkości szkieletową sieć IP. W ubiegłym roku Taiwan Mobile wprowadził nową ofertę dla klientów korporacyjnych - usługi oparte na chmurze. David Wei, zastępca dyrektora ds. produktów i operacji w dziale Enterprise Business Group w Taiwan Mobile, był pewien, że połączenie rozległej sieci z usługami opartymi na chmurze oferującymi klientom większe bezpieczeństwo, lepszą wydajność i mniejsze opóźnienia (szybszy transfer danych) będzie stanowiło zwycięską ofertę: „Zdaliśmy sobie sprawę, że mamy wyjątkową pozycję, żeby zaoferować wydajne, niezawodne usługi w chmurze za pośrednictwem naszej rozległej sieci telekomunikacyjnej.”

Szybkie uruchamianie usług cloud

Podjęto decyzję o stworzeniu ofert PaaS (Platform-as-a-Service) i SaaS (Software-as-a-Service) dla klientów korporacyjnych. PaaS lubią zwłaszcza firmy zajmujące się produkcją oprogramowania. Mogą kupić wszystko, co jest im potrzebne do tworzenia aplikacji na zasadzie pay-as-you go, bez dodatkowych kosztów związanych z licencjami na oprogramowanie. Większości przedsiębiorstw bardzo podoba się SaaS. Mogą płacić niską miesięczną opłatę np. za internetowe narzędzia biurowe i przechowywanie danych w chmurze, zamiast samodzielnie inwestować w pamięć masową. Jako platformę technologiczną obsługującą usługi cloud firma Taiwan Mobile wybrała ThinkAgile SX Lenovo dla Microsoft Azure Stack. „Platfroma Azure Stack jest instalowana na etapie produkcji w fabryce. Dlatego rozwiązanie Lenovo jest gotowe do pracy od razu po dostarczeniu do centrum danych. Dzięki temu mogliśmy bardzo szybko wszystko uruchomić” - powiedział David Wei. „Oznaczało to, że moglibyśmy wejść na rynek w bardzo krótkim czasie, co pozwoliło nam na pełne wykorzystanie wielkiego popytu na hybrydowe usługi chmurowe”. Szybkie wdrożenie wsparł również zlokalizowany na Tajwanie dział usług profesjonalnych Lenovo: „Szybka dostawa maszyn i wsparcie przy instalacji pozwoliły nam szybciej wejść na rynek i zdobyć od razu większy udział” - powiedział David Wei.

Przewaga konkurencyjna

Taiwan Mobile jest pierwszym dostawcą oferującym usługi Azure Stack na Tajwanie. Firma ma co najmniej jedną przewagę nad potężnymi konkurentami, takimi jak Amazon Web Services (AWS) czy Google. Taiwan Mobile może zagwarantować, że wszystkie dane klientów są przechowywane lokalnie, w odpowiednio zabezpieczonym, wydajnym i skalowalnym centrum danych na Tajwanie. Konkurencja nie daje takiej gwarancji. Dodatkową korzyścią dla klientów Taiwan Mobile jest szybszy dostęp do ich danych i lepsza wydajność aplikacji - serwery są oddalone zaledwie o kilka, kilkanaście kilometrów.

Główny gracz tajwańskiego rynku cloud

Nowe serwery błyskawicznie przełożyły się na wzrost biznesu Taiwan Mobile, a David Wei widzi jeszcze większy potencjał dla usług cloud: „Mamy już ponad 60 tys. klientów w chmurze i chcemy zwiększyć naszą sprzedaż o 60% w tym roku,” - powiedział David Wei. „Mając wsparcie Lenovo i Microsoft, jesteśmy przekonani, że możemy stać się głównym graczem na tajwańskim rynku chmury.

Przeczytaj pełną wersję case study.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.