Technologia Lenovo ThinkSystem zwiększa wydajność Niagary - najbardziej wydajnego superkomputera w Kanadzie


Niagara, najpotężniejszy superkomputer w Kanadzie, jest już dostępny dla wszystkich naukowców z całego kraju. Dzięki temu mogą prowadzić wielkoskalowe obliczenia ogromnych zbiorów danych na potrzeby badań nad sztuczną inteligencją, zmianami klimatu, modelowaniem, astrofizyką i w wielu innych dziedzinach.

Kompletny system Lenovo składa się z 1500 ultra-gęstych, wysokowydajnych węzłów obliczeniowych ThinkSystem SD530, szybkiej sieci Infiniband i zaawansowanej pamięci masowej DSS-G. Ma do zaoferowania naukowcom moc obliczeniową ponad trzech petaflopów oraz 12 petabajtów pamięci masowej.

Projekt wpisuje się w strategię Lenovo polegającą angażowaniu się w projekty mające na celu rozwiązywanie największych wyzwań ludzkości, dzięki wiodącym rozwiązaniom superkomputerowym.

Lenovo Data Center Group, we współpracy z SciNet, University of Toronto, Compute Ontario i Compute Canada, uruchomiło niedawno 1500 wysokowydajnych węzłów obliczeniowych Lenovo ThinkSystem SD530 na potrzeby Niagary - najpotężniejszego superkomputera badawczego w Kanadzie. W miarę jak zapotrzebowanie na wysokowydajne rozwiązania obliczeniowe w badaniach ilościowych gwałtownie wzrasta, ten ostatni projekt pomoże kanadyjskim badaczom osiągnąć znaczące wyniki w rozwoju sztucznej inteligencji, badaniach astrofizycznych, analizowaniu zmian klimatycznych, badaniach oceanicznych oraz innych dyscyplinach wykorzystujących duże zbiory danych.

Niagara to najszybszy pojedynczy klaster w Kanadzie. Węzły obliczeniowe Lenovo ThinkSystem SD530 dodatkowo umocnią jego pozycję. Każdy z nich wyposażony jest w dwa procesory Intel Scalable Systems z 20 rdzeniami obliczeniowymi na układ - daje to łącznie wręcz nieprawdopodobną liczbę 60 tys. rdzeni. Po dodaniu węzłów obliczeniowych Lenovo ThinkSystem SD530, Niagara będzie mogła zaoferować ponad trzy petaflopy mocy obliczeniowej do równoczesnego przetwarzania dużych zbiorów danych, symulacji i modelowania.

Naszym celem jest wspieranie najlepszych na świecie instytucji i zespołów badawczych w wykorzystywaniu wydajnych komputerów do rozwiązywania największych wyzwań ludzkości” - powiedział Scott Tease, dyrektor wykonawczy HPC i AI w Lenovo Data Center Group. „Nasza ścisła współpraca z University of Toronto, Compute Ontario i Compute Canada w celu rozwoju Niagary, jako najpotężniejszej platformy badawczej Kanady jest doskonałym przykładem innowacyjności opartej na współpracy - to warunek osiągnięcia celu.

Nowy system współpracuje z Lenovo DSS-G, wydajną pamięcią masową o pojemności 12 petabajtów. Pozwoli ona obsłużyć wielkie zbiory danych dostarczane przez największych naukowców w Kanadzie. Wykorzystany zostanie system plików IBM SpectrumScale. Pozwoli on podzielić dane na warstwy w celu uzyskania optymalnej wydajności i kategoryzacji. Wydajność obliczeniową węzłów Lenovo ThinkSystem zapewnia podłączoną łączami o wysokiej przepustowości pośrednią pamięć masową, która znajduje się między napędami dyskowymi oraz procesorami.

Wspieramy badania w różnych dziedzinach - od nauki o klimacie, przez humanistykę, astrofizykę, nauki przyrodnicze, nauki społeczne, inżynierię i fizykę po chemię” - powiedział dr Daniel Gruner, główny pracownik ds. Technologii w SciNet na University of Toronto. „Przetwarzamy dane w sposób tradycyjny, uruchamiamy symulacje, prowadzimy analizy a coraz częściej stosujemy również uczenie maszynowe. Rozmiary nowego systemu, w połączeniu z możliwością łatwego skalowania do pełnego rozmiaru klastra, są kluczowe dla wspierania naszej szerokiej społeczności naukowców.

Skonfigurowany specjalnie w celu dostosowania i przyspieszenia innowacji, superkomputer napędzany przez Lenovo może dostarczać infrastrukturę gotową do działania w ogromnej skali - oferuje praktycznie nieograniczoną skalowalność. System został wdrożony jako kompletne rozwiązanie. Jego konstrukcja pozwala osiągnąć wysoką wydajność energetyczną przy niskich kosztach operacyjnych.

Więcej informacji na temat naszego partnerstwa znajduje się w wideo przygotowanym przez SciNet.

Dowiedz się jak Lenovo wspiera rozwiązywanie największymi wyzwań ludzkości oraz innymi problemami superkomputerowymi zaglądając do newsroomu Lenovo Data Center.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.