Rozwój centrów danych - co przyniesie rok 2017


Grudzień to ten czas w roku, kiedy należy spojrzeć wstecz na ważne wydarzenia w obszarze data center w 2016 r., a także przedstawić prognozy na rok przyszły - pisze Tikiri Wanduragala, starszy konsultant odpowiedzialny za systemy serwerowe x86 w Lenovo EMEA.

Na początku tego roku prognozowałem, że rozwiązania definiowane programowo zdominują 2016 r. Myślę, że trafiłem bez pudła. Kilka tygodni temu spędziłem kilka fantastycznych dni w Barcelonie podczas konferencji VMworld Europe. Jednym z najważniejszych tematów imprezy były właśnie rozwiązania definiowane programowo, a w szczególności centra danych definiowane programowo, czyli coś, co bardzo nas w Lenovo interesuje.

Hiperkonwergencja odciska piętno

Kolejnym trendem, który w ciągu ostatniego roku uległ wzmocnieniu, jest hiperkonwergencja. Największe marki w tym obszarze to prawdopodobnie SimpliVity i Nutanix - ta druga firma bardzo udanie zadebiutowała w tym roku na giełdzie. Pisałem wcześniej o hiperkonwergencji, która - w ogromnym skrócie - polega na tym, żeby umieścić całe centrum danych w małym, skondensowanym, ale bardzo wydajnym urządzeniu. Pamięć masowa, przełączniki sieciowe, serwery - wszystko tam jest.

Hiperkonwergencja ma istotne znaczenie dla całej branży, ponieważ dostarcza niesamowitej skalowalności i znacznie skraca czas wdrożenia. W mijającym roku wydarzyło się sporo znaczących rzeczy w obszarze infrastruktury hiperkonwergentnej. Cieszę się, że mogę obserwować, jak coś, co było określane marketingowym szumem, przekształca się w realne korzyści dla firm z całego świata. W roku 2017 i kolejnych latach ten trend nabierze dodatkowego rozpędu.

Co przed nami?

Czego jeszcze, moim zdaniem, możemy spodziewać się w 2017 r. Wracając do zagadnień związanych ze światem rozwiązań definiowanych programowo, coraz większe znacznie będą miały definiowane programowo sieci SDN (Software-Defined Networking). Przyszły rok będzie dla tego typu rozwiązań przełomowy. Sieci SDN staną się równorzędną opcją w klasie rozwiązań enterprise. To niezwykle istotne, ponieważ będzie dodatkowo wspierać ideę programowo definiowanego centrum danych, czyli SDDC (Software-Defined Data Centre).

Co to oznacza dla Lenovo? Muszę przyznać, że jednym z naszych najlepiej strzeżonych sekretów jest szerokie portfolio produktów sieciowych. Rozwijamy naszą własną linię urządzeń, w tym top of rack, a także oprogramowanie i wbudowane przełączniki z interfejsem Ethernet 10G do 40G oraz konwergentne FCoE (FC over Ethernet) ze wsparciem dla SDN za pośrednictwem OpenFlow. Te produkty zaspokajają w praktyce kompletny zestaw potrzeb wdrożeniowych dużych firm w obszarze sieci.

Jak zarządzać złożonością

Wszystko o czym napisałem do tej pory, a w szczególności ostatni fragment poświęcony projektom i produktom sieciowym, wydaje się nieco skomplikowany. Dlatego właśnie uważam, że w 2017 r. będziemy obserwować działania, mające na celu wyposażenie pracowników w odpowiednie kompetencje, które pozwolą działom IT radzić sobie ze złożonością.

Oto wyjaśnienie o co w tym wszystkim chodzi. Na rynku mamy dobrze opisaną lukę kompetencyjną. Tylko w Wielkiej Brytanii na rynku pracy brakuje ok. 750 tys. ludzi. Departamenty IT zdają sobie sprawę, że w ciągu kilku ostatnich lat wszyscy zmierzali do zarządzania za pośrednictwem jednego ekranu. To oczywiście jest słuszne podejście - ale tylko jeśli współpracujecie z jednym dostawcą. W złożonym środowisku, w którym istnieje wielu różnych dostawców, tak jak to ma miejsce na rynku x86, klienci zostają z jednym ekranem, ale dla każdego z dostawców.

XClarity, jeden z naszych produktów, o których pisałem już wcześniej, rozwiązuje ten problem poprzez przekazywanie danych z warstwy sprzętowej do warstwy hiperwizora i aplikacyjnej. To zapewnia klientom jednolity widok całej warstwy sprzętowej z poziomu interfejsu zarządzania hiperwizorem. W ten sposób otrzymujemy całościowy obraz sprzętu.

Będzie pochmurno

To także temat, który był często dyskutowany podczas niedawnej imprezy VMworld Europe. Hybrydowa chmura oferuje to, co najlepsze w obu światach: korzyści chmury publicznej oraz bezpieczeństwo i spokojną głowę zapewnianą przez chmurę prywatną. Jest to coś, co w przyszłym roku powinno stać się ważnym trendem.

Z punktu widzenia Lenovo, podobnie jak w przypadku rozwiązań definiowanych programowo, chmura hybrydowa polega w pełni na wydajnych, niezawodnych i efektywnych serwerach oraz sieciach.

Wchodząc w 2017 r., jestem ogromnie podekscytowany tym, że biorąc pod uwagę kierunki rozwoju rynku, Lenovo znajduje się w idealnym miejscu. Nasza oferta rozwiązań definiowanych programowo i hiperkonwergentnych, rozwijana dzięki relacjom partnerskim z liderami rynkowymi, zapewnia nam czołową pozycję w branży. Natomiast dzięki nowym produktom linii ThinkAgile, które mają trafić na rynek w 2017 r., dodatkowo wzmocnimy nasze portfolio, w taki sposób, żeby poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie mogą stanąć przed centrami danych w przyszłości.

Rozwój centrów danych - co przyniesie rok 2017

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.