Rozwiązania Lenovo pomagają odkrywać tajemnice umysłu


W jaki sposób ludzki mózg tworzy świadomość? To może brzmieć jak koan Zen, ale naukowcy w największym centrum badawczym w Niemczech - Jülich Supercomputing Center (JSC) - aktywnie próbują znaleźć odpowiedź na jedną z największych tajemnic biologii. Niemieccy naukowcy pracują z instytucjami partnerskimi w ramach europejskiego projektu Human Brain Project, aby modelować ludzki mózg w różnych skalach i poszerzać wiedzę o jego działaniu.

Nowe rozwiązanie pamięci masowej zapewnia ponad dwukrotnie większą przepustowość

Projekt badawczy tego rodzaju wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Przy tym generuje ogromną ilość danych, do których mają dostęp wszystkie instytucje partnerskie. JSC musiało przechowywać wszystkie te dane, zapewniać ciągły dostęp do nich, a jeśli to konieczne, szybko je odbudowywać. Niezawodność działania systemu również była istotna. Jako partnera do rozwiązania problemów z pamięcią masową, wybrano Lenovo. W JSC zainstalowało 22 jednostki Lenovo Distributed Storage Solution for IBM Spectrum Scale DSS-G240 oraz DSS-G260. Dzięki poprawie wydajności systemu zapewnianej przez to rozwiązanie, przepustowość jest teraz ponad dwukrotnie większa, a pojemność pamięci wzrosła z 20,3 PB do ponad 80 PB - to blisko 300%-owy wzrost.

Skalowanie pomaga odpowiadać na coraz trudniejsze pytania

Nowa pamięć masowa w JSC wykorzystywana jest również do przechowywania krytycznych danych z innych projektów badawczych, w obszarach tak różnych, jak nauki o mózgu, fizyka podstawowa, biologia, zmiany klimatyczne czy energia. Co ważne, rozwiązanie będzie skalowane w celu obsługi nowych zapytań, których na razie nie znają jeszcze sami naukowcy. Stephan Graf, ekspert ds. pamięci masowej w JSC, jest przekonany, że będzie w stanie sprostać tym wymaganiom: „Ponieważ tak łatwo jest dodać kolejne jednostki do klastra, jesteśmy dobrze przygotowani do obsługi rosnących ilości danych - teraz i w przyszłości.”

Szybsze wyniki, nowe eksperymenty, przełomowe badania

Co to wszystko oznacza dla naukowców? Będą mogli uruchamiać nowe symulacje i szybciej uzyskiwać wyniki. Co więcej, będą mogli przeprowadzać eksperymenty, które wcześniej nie były możliwe z powodu ograniczeń pojemności i przepustowości. Stephan Graf jest bardzo zadowolony z tego, co nowe rozwiązanie pamięci masowej wniesie do projektów we wszystkich dziedzinach, które obsługuje centrum komputerowe JSC: „Nie tylko będziemy mogli sprostać rosnącemu popytowi, ale oznacza to także, że naukowcy będą mogli uzyskać dostęp do danych znacznie szybciej, co przyspieszy przełomowe projekty badawcze.”

Z punktu widzenia naukowców zaangażowanych w Human Brain Project, oznacza to szybsze pogłębianie wiedzy na temat działania naszych mózgów. W efekcie może to doprowadzić do postępu i przełomu w leczeniu chorób związanych z mózgiem.

Dowiedz się więcej czytając pełną wersję case study.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.