Pożądany element infrastruktury IT

Samouczące się platformy predykcyjne, które analizują działanie poszczególnych systemów i ich obciążenie, to kierunek, w jakim zmierza od kilku lat rynek. Automatyzacja procesów analitycznych sprawia, że rozwiązania takie jak HPE InfoSight są również dedykowane dla małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki temu mogą zyskać wgląd w swoje procesy w łatwy sposób.

Hewlett Packard Enterprise nie tylko utrzymuje się w tym nurcie technologicznym, ale stara się być forpocztą zmian. Obecnie wielu wiodących graczy rynku IT posiada w swoim portfolio takie systemy analityczne, jednak przeważnie są one w stanie „obsłużyć” pojedyncze produkty. Tę drogę HPE ma już za sobą, odkąd przejął dwa lata temu firmę Nimble. Dziś producent pracuje nad dużymi rozwiązaniami, które będą w stanie kontrolować całe IT w firmie.

Szybkie wyciąganie wniosków

Co stało za decyzją wejścia w tego typu rozwiązania i kupna Nimble? Gigant zrobił to z dwóch ważnych powodów: ze względu na doskonałe rozwiązania do bezpiecznego przechowywania i wydajnego udostępniania danych, a także z powodu platformy InfoSight. „Nieważne, jak genialni są specjaliści, to analiza jakiegokolwiek środowiska wykonana przez człowieka zabiera czas i kosztuje. Nimble, zanim jeszcze trafił do portfela HPE, odwrócił tę tendencję i stworzył system, który uprościł i zautomatyzował czynności manualne” – wyjaśnia Maciej Kalisiak, Country Innovation Lead w HPE. „Nimble jako firma nie miała 1 i 2 linii wsparcia technicznego, ponieważ to wsparcie obsługiwał sam system. Generował tickety supportowe, wykrywał zdarzenia, przewidywał, ucząc się na bazie innych rozwiązań. Wcześniej każde urządzenie dużych producentów raportowało swoje dane i pozwalało na stworzenie bazy danych, ale potem następowała ręczna ich analiza. Dane były dostępne, ale nie można było w prosty i szybki sposób wyciągnąć z nich wniosków. Platforma HPE Infosight pozwala na wyciąganie wniosków i zapewnienie większej dostępności urządzeń i systemu” – dodaje ekspert. Optymalizacja działania systemów, sprawdzanie, czy zachowane są dobre praktyki czy badanie ruchu obciążenia dla danej aplikacji sprawiają, że HPE InfoSight staje się pożądanym elementem infrastruktury IT w organizacjach, pozwalając na znacznie szybszy, lepszy i wydajniejszy monitoring nie tylko macierzy, ale całego środowiska. A co najważniejsze – wszystko odbywa się w sposób zautomatyzowany, a proces zarządzania został maksymalnie uproszczony. Z tego też względu również mniejsze przedsiębiorstwa, z niewielkimi działami IT, mogą w pełni kontrolować za pomocą HPE InfoSight swoje środowiska.

Platforma ma również cechę unikalną, która stanowi o jego przewadze technologicznej. Ze statystyk, jakie prowadziła firma Nimble wynikało, że 54% wszystkich zgłoszeń dotyczących awarii macierzy dotyczyło tak naprawdę awarii poza macierzą. W skrajnych przypadkach działy IT miały problem z wyegzekwowaniem działań serwisowych, ponieważ w wielobrandowym środowisku poszczególni producenci komponentów nie bardzo czuli się odpowiedzialni za stan rzeczy. To powodowało przestoje i długie czasy awarii. HPE Infosight potrafi natomiast przeanalizować kilka różnych środowisk i wskazać, co jest przyczyną awarii, więc o rozmywaniu odpowiedzialności producentów nie może być już mowy.

„W dzisiejszym świecie ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie większości przedsiębiorstw bez dostępu systemów i aplikacji biznesowych. Godzinne, minutowe czy nawet sekundowe przestoje w funkcjonowaniu środowisk IT skutkują wymiernymi stratami finansowymi - pracownicy nie mogą obsługiwać klientów, klienci nie mogą korzystać z oferowanych usług, linie produkcyjne nie mogą funkcjonować” – zauważa Adam Tomczak, Business Development Manager HPE.

Ambitne cele platformy

HPE, przejmując Nimble z dobrodziejstwem inwentarza, rozpoczął prace nad implementacją platformy InfoSight w innych swoich flagowych produktach. To teraz najszybciej rozwijający się produkt w portfelu producenta. „Zaczęliśmy rozszerzać listę produktów wspieranych przez HPE InfoSight, także w kierunku rozwiązań serwerowych czy wirtualizacyjnych” – wyjaśnia Maciej Kalisiak. Obecnie analiza predykcyjna jest stosowana w pamięciach masowych serii HPE 3PAR oraz HPE Primera, a także w serwerach HPE ProLiant. Ostatnią nowością jest ogłoszona niedawno adaptacja HPE InfoSight do rozwiązania HPE SimpliVity.

Choć platforma nie potrafi jeszcze korelować analiz pomiędzy macierzą a serwerami, HPE zmierza usilnie w tym kierunku.

To, co dziś potrafi zrobić HPE InfoSight, to połączyć działanie macierzy ze środowiskiem wirtualnym. Jest w stanie zanalizować i powiedzieć, że problemem wydajnościowym macierzy nie jest sama macierz, a na przykład zła konfiguracja VMware. Platforma potrafi oddzielnie monitorować serwery i rozwiązanie hiperkonwergentne HPE SimpliVity. Docelowo wszystkie elementy zostaną połączone w jednym dużym rozwiązaniu, nad którym specjaliści z HPE już pracują. „HPE InfoSight będzie więc nie tylko monitorował macierze i środowiska wirtualne, ale będzie mógł sprawdzić, czy problemem nie jest na przykład konfiguracja fizyczna hosta. Pierwszym krokiem HPE w tym kierunku jest analiza pomiędzy środowiskiem wirtualnym a macierzą, a docelowo całe środowisko IT” – wyjaśnia Maciej Kalisiak.

Widoki na środowisko są obiecujące

Jednym z ważnych elementów użytkowania każdej technologii jest wizualizacja wyników. HPE InfoSight również na tym polu spełnia wszelkie oczekiwania tych organizacji, które oczekują od rozwiązań technologicznych prostoty obsługi, optymalizacji procesów i ich automatyzacji. Platforma analityczna dostarcza użytkownikowi, który nie chce wnikać w skomplikowane wykresy i analizy, czytelny obraz procesów, oparty o rekomendacje i alerty.

Po zalogowaniu się do platformy użytkownik widzi nie tylko te rzeczy, które oznaczone są alertem, ale również dostaje rekomendacje, co w systemie można jeszcze zoptymalizować, by zachować ciągłość procesów i na przykład je przyspieszyć. W przypadku sytuacji awaryjnych np. dysku twardego, HPE InfoSight sygnalizuje o tej awarii, sam zakłada zgłoszenie serwisowe. Wizualizacja to proste wykresy, które można na siebie nakładać (np. wydajność na macierzy vs macierz wirtualna), by zobaczyć, w którym miejscu występują opóźnienia i spada wydajność. Platforma przejmuje rolę doradcy, analogicznie do wsparcia ze strony producenta, który wcześniej dzwonił do firmy i rekomendował działania. Teraz robi to inteligentna platforma. „Dostępność środowisk IT jest elementem krytycznym. Szybkość zidentyfikowania powodu awarii oraz jej usunięcie jest niezmiernie ważne. HPE InfoSight idzie krok dalej - zapobiega awariom i przestojom” – podsumowuje Adam Tomczak.