Lenovo na ISC 2018: TOP500 z technologią Liquid Cooling


Lenovo to obecnie największy na świecie dostawca superkomputerów na liście TOP500 pod względem liczby systemów w rankingu. Aż 117 spośród 500 najmocniejszych superkomputerów w TOP500 to instalacje Lenovo. Oznacza to, że blisko jeden na cztery systemy (23,4 procent) w tym prestiżowym gronie to rozwiązanie Lenovo.

W ubiegłym roku postawiliśmy sobie za cel stać się największym na świecie dostawcą systemów obliczeniowych TOP500 do 2020 roku. Osiągnęliśmy ten cel dwa lata wcześniej niż zakładał to nasz pierwotny plan” – mówił niedawno Kirk Skaugen, prezes Lenovo Data Center Group. „To wyróżnienie stanowi świadectwo naszego zaangażowania w działania mające na celu osiągnięcie najwyższej satysfakcji klientów. Dostarczanie rewolucyjnych innowacji, zapewnianie najwyższej wydajności, a także wypełnianie roli najbardziej zaufanego partnera w obszarze centrów danych na całym świecie to dla nas priorytet. Każdego dnia jesteśmy motywowani przez naukowców i ich przełomowe badania. Mamy świadomość, że współpracujemy nad rozwiązywaniem największych wyzwań ludzkości”.

Podczas konferencji ISC 2018 Inside HPC zdecydowało się zapytać o szczegóły najnowszych innowacji Lenovo w obszarze HPC, w tym nową technologię chłodzenia cieczą Neptune. Do rozmowy zaproszony został Rick Koopman, ekspert techniczny Lenovo ds. HPC i sztucznej inteligencji rozmawiał z Inside HPC.

Baza klientów posiadających komputery o dużej mocy obliczeniowej firmy Lenovo jest równie różnorodna co szeroka. Aż 17 z 25 najlepszych uniwersytetów i instytucji badawczych na świecie prowadzi obecnie badania dzięki wszechstronnym rozwiązaniom superkomputerowym i sztucznej inteligencji opracowanym przez Lenovo. Firma Lenovo, posiadająca dwie centrale - w Morrisville w USA i Pekinie w Chinach, wspiera prowadzenie przełomowych badań w ponad 160 krajach na całym świecie. Są one realizowane w wielu dziedzinach, w tym badaniach nad rakiem i mózgiem, astrofizyką, naukami o klimacie, chemią, biologią, sztuczną inteligencją, motoryzacją i aeronautyką.

Na co mogą liczyć klienci Lenovo w najbliższym czasie? Na pewno na dodatkowe zwiększenie wydajności i jednocześnie zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Podczas konferencji ISC Lenovo zaprezentowało Neptune - to holistyczne, trójstopniowe podejście do technologii chłodzenia cieczą. Technologia Neptune obejmuje cały pakiet technologii chłodzenia cieczą, w tym systemy Lenovo chłodzenia ciepłą wody Direct to Node (DTN), tylne wymienniki ciepła (RDHX) i hybrydowe rozwiązania Thermal Transfer Module (TTM), które łączą chłodzenie powietrzem i cieczą, zapewniając szczytową lub wysoką wydajność dla klientów posiadających systemy superkomputerowe, sztucznej inteligencji oraz klientów korporacyjnych.

Lenovo zajmuje wiodącą pozycję w branży pod względem zdolności do wprowadzania głębokich innowacji i kompleksowego podejścia do projektów realizowanych w największej skali oraz zapewniających najwyższą wydajność. Blisko współpracujemy z naszymi klientami przy projektowaniu systemów superkomputerowych, przez co zapewniamy, że spełniają ich wymagania pod względem architektury i mocy obliczeniowej” – mówił niedawno Madhu Matta, wiceprezes i dyrektor generalny HPC i AI w Lenovo Data Center Group. „Ta elastyczność i koncentracja na potrzebach klienta sprawia, że możemy spokojnie myśleć o przyszłym rozwoju w obszarze komputerów o wysokiej wydajności i sztucznej inteligencji” – dodawał Madhu Matta.

Dlatego zachęcamy do obejrzenia wywiadu przeprowadzonego przez Inside HPC z Rickiem Koopmanem. Pełna wersja rozmowy jest dostępna tutaj.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.