Lenovo i MMD pomagają chronić obywateli Malezji przed monsunami oraz innymi klęskami żywiołowymi


Ekstremalne zjawiska pogodowe występują coraz częściej, dlatego ważne jest, aby agencje rządowe były w stanie dokładnie przewidzieć zbliżanie się oraz siłę huraganów i innych potencjalnie katastrofalnych burz.

Malezyjski Departament Meteorologii (MMD - Malaysian Meteorological Department) odgrywa istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony mienia obywateli Malezji. Nie tylko prognozuje pogodę, ale także wydaje odpowiednie ostrzeżenia dotyczące niebezpiecznych zjawisk mogących wystąpić na terenie kraju.

Zaawansowane modele przewidywania pogody wymagają dużej mocy obliczeniowej

MMD wykorzystuje do prognozowania pogody potężny superkomputer Lenovo. Wymagają tego złożone numeryczne modele prognozowania pogody. Te modele i prognozy umożliwiają MMD wydawanie ostrzeżeń pogodowych dotyczących ulewnych deszczów, monsunów, powodzi i zbliżających się fal tsunami. Stary system MMD miał ograniczoną moc obliczeniową. Przez to mniejsze były także możliwości dokładnego przewidywania pogody - zarówno pod względem zakresu czasowego, jak również precyzyjnego określania miejsca wystąpienia zjawisk. Warunkiem rozszerzenia zakresu czasowego i zwiększenia dokładności prognoz był dostęp do mocniejszego komputera. Dr Wan Azli B Wan Hassan, zastępca dyrektora generalnego ds. strategii i techniki w MMD, wyjaśnia: „Dzięki naszemu starszemu systemowi byliśmy w stanie generować szczegółowe prognozy pogody zaledwie na trzy dni do przodu z rozdzielczością na poziomie 3 km. Chcieliśmy nie tylko zwiększyć zakres czasowy szczegółowych prognoz pogody do tygodnia, ale również zależało nam na poprawieniu rozdzielczość naszych numerycznych modeli prognozowania, co zapewniłoby dokładniejsze wyniki.”

Szybsze, bardziej dokładne prognozy mogą ratować życie

Po przeanalizowaniu różnych dostępnych opcji, MMD zdecydowało się na zakup chłodzonego cieczą systemu Lenovo NeXtScale M5 złożonego z 296 węzłów obliczeniowych Lenovo NeXtScale nx360 M5.

„Rozwiązanie Lenovo nie ma sobie równych pod względem wydajności i efektywności kosztowej” - powiedział dr Hassan. „Zaspokoiło wszystkie nasze wymagania w zakresie mocy obliczeniowej i pamięci masowej w cenie nie do pobicia.”

Nowy klaster HPC umożliwia o wiele więcej, niż tylko prognozowanie pogody - ratuje życie i chroni dobytek. Dzięki wcześniejszym ostrzeżeniom agencje rządowe, służby ratunkowe i całe społeczeństwo mają więcej czasu na przygotowanie się na ekstremalne zjawiska pogodowe. Nowe rozwiązanie Lenovo sprawia, że Malezyjski Departament Meteorologii jest lepiej przygotowany, aby informować Malezyjczyków i zapewniać im bezpieczeństwo. Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć w case study.

Źródło: https://www.lenovoxperience.com/#!/newsDetail/283yi044hzgcdv7snkrmmx9otf9rb51v7j4jednxlc1j4vnz

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.