Lenovo i Intel dostarczą Ośrodkowi Superkomputerowemu im. Leibniza wydajny i energooszczędny komputer nowej generacji


Nowy system Lenovo zapewni największemu w Niemczech ośrodkowi superkomputerowemu 26,7 petaflops mocy obliczeniowej do rozwiązywania problemów środowiskowych, astrofizycznych i biomedycznych najwyższej wagi. W ramach tej niemal 6500-węzłowej instalacji Lenovo dostarczy swój dwudziestomilionowy serwer. System ten działa z technologią bezpośredniego chłodzenia wodą, która zapewnia o 45% większą oszczędność energii.

Lenovo Data Center Group i Intel dostarczą superkomputer nowej generacji Ośrodkowi Superkomputerowemu im. Leibniza (LRZ) Bawarskiej Akademii Nauk w Monachium. LRZ jest jednym z czołowych ośrodków obliczeniowych dla społeczności naukowej w Europie. Nie tylko zarządza dynamicznie rozrastającymi się zbiorami big data, ale też je szybko przetwarza i analizuje, aby przyspieszyć inicjatywy badawcze na całym świecie. Niedawno LRZ przeprowadził największą na świecie symulację trzęsień ziemi i wywołanych przez nie tsunami, takich jak trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim z 2004 r. Badanie to umożliwia planowanie w czasie rzeczywistym scenariuszy, które mogą pomóc w przewidywaniu wstrząsów następczych i innych zagrożeń sejsmicznych.

Nowy superkomputer noszący nazwę SuperMUC-NG zostanie ukończony w drugiej połowie 2018 roku i będzie wspierać przełomowe badania LRZ w różnych skomplikowanych dziedzinach naukowych, takich jak astrofizyka, mechanika płynów i nauki przyrodnicze. Użytkownicy będą mogli korzystać z wysokodostępnych, bezpiecznych i energooszczędnych usług wysokowydajnego systemu obliczeniowego (HPC), które wykorzystują przodujące w branży technologie zoptymalizowane pod kątem wielu różnych zastosowań naukowych. W ramach projektu realizowanego dla LRZ Lenovo dostarczy swój dwudziestomilionowy serwer, co jest ważnym osiągnięciem w firmowej historii produktów dla centrów danych.

Lenovo i Intel dostarczą Ośrodkowi Superkomputerowemu im. Leibniza wydajny i energooszczędny komputer nowej generacji
Lenovo oferuje instytucjom badawczym, takim jak LRZ, nie tylko samą moc obliczeniową, ale też rzeczywiste, kompleksowe rozwiązania, które mogą skutecznie pomóc w rozwiązywaniu problemów ludzkości. Cieszymy się ze współpracy nad tym projektem nowej generacji wspólnie z firmą Intel” — powiedział Scott Tease, dyrektor wykonawczy ds. HPC i AI w Lenovo Data Center Group. „SuperMUC-NG zapewni LRZ większą moc obliczeniową, zajmując mniej miejsca w centrum danych, a innowacyjna technologia chłodzenia wodą znacznie zmniejszy zużycie energii. Naukowcy zyskają wszechstronny superkomputer o wyjątkowej wydajności, który przyspieszy realizację projektów o kluczowym znaczeniu” – dodał Scott Tease.

SuperMUC-NG będzie oferować moc obliczeniową na poziomie aż 26,7 petaflops, generowaną przez niemal 6500 węzłów w postaci zapowiedzianych niedawno przez Lenovo serwerów nowej generacji ThinkSystem SD650. Działają one z procesorami Intel® Xeon® Platinum i rozszerzeniami Intel Advanced Vector Extensions (Intel AVX 512), a łączy je architektura Intel® Omni-Path. Z nowym systemem będzie zintegrowane oprogramowanie Lenovo Intelligent Computing Orchestrator (LiCO) — wydajny pakiet do zarządzania z intuicyjnym interfejsem użytkownika, który przyspiesza opracowywanie aplikacji HPC i AI, a także składniki chmurowe, które umożliwią badaczom z LRZ swobodną wirtualizację, przetwarzanie ogromnych ilości zbiorów danych oraz szybkie udostępnianie wyników współpracownikom.

Aby zapobiec astronomicznym kosztom eksploatacyjnym generowanym przez infrastrukturę HPC, nowy superkomputer SuperMUC-NG posiada optymalizacje opracowane przez Intel, a także najnowocześniejszą technologię chłodzenia wodą firmy Lenovo. Wraz z oprogramowaniem Lenovo Energy Aware Run-Time (EAR), które dynamicznie steruje zasilaniem infrastruktury systemu w trakcie działania aplikacji, technologia chłodzenia wodą opracowana przez Lenovo umożliwia LRZ oszczędzanie o 45% więcej energii elektrycznej w porównaniu ze standardowym systemem chłodzonym powietrzem. Wszystkie te energooszczędne innowacje przyczynią się do dalszej redukcji emisji dwutlenku węgla oraz łącznego kosztu użytkowania.

Światowi liderzy w dziedzinie badań, tacy jak LRZ, rozwijają wiedzę, która pozwala rozwiązywać najbardziej złożone problemy, a także w istotny sposób wpływają na poprawę jakości życia nas wszystkich.” — powiedziała Trish Damkroger, wiceprezes ds. technicznych zastosowań komputerów w firmie Intel. „Intel oferuje podstawy techniczne, które w połączeniu z doświadczeniem Lenovo w dziedzinie rozwiązań zapewniają wysoką wydajność i łatwość programowania. Dzięki temu naukowcy z LRZ mogą jeszcze głębiej analizować dane i dokonywać więcej odkryć”. – dodała powiedziała Trish Damkroger.

Po jego wdrożeniu SuperMUC-NG znajdzie się na branżowej liście TOP500 superkomputerów.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.