Lenovo Data Center Group pomaga dostarczać energię w Moskwie


W Moskwie, stolicy Rosji, mieszka 12,5 mln ludzi. Cała aglomeracja, łącznie z przedmieściami otaczających to historyczne miasto liczy 17,1 mln mieszkańców. Dostarczanie energii elektrycznej do wszystkich gospodarstw domowych i firm w Moskwie to trudne zadanie. Monitorowanie ilości energii elektrycznej zużywanej przez każde z nich i prowadzenie dokładnych rozliczeń to jeszcze większe wyzwanie.

Konsolidacja operacji dla większej wydajności

Przedsiębiorstwo energetyczne Mosenergosbyt (Moskiewska Grupa Energetyczna) dostarcza ponad 82 mld kWh energii elektrycznej do 7,2 mln gospodarstw domowych i 279 tys. podmiotów prawnych w Moskwie oraz okolicach. Firma gromadzi ogromne ilości danych odczytywanych z liczników swoich klientów, przetwarza je oraz - odpowiednio do zużycia - wystawia klientom rachunki. Wcześniej firma zbierała i przetwarzała te dane w 100 biurach rozlokowanych na powierzchni ponad 47 tys. kilometrów kwadratowych. W 2010 r. okazało się, że ilość danych gromadzonych przez Moskiewską Grupę Energetyczną jest zbyt duża, by można ją było efektywnie przetwarzać. Dlatego firma podjęła decyzję o konsolidacji operacji w jednym, centralnym centrum danych. Niedawno natomiast zdecydowano o konsolidacji serwerów i systemów pamięci masowej. Firma zmigrowała 120 urządzeń od różnych dostawców do zwirtualizowanego środowiska zbudowanego w oparciu o serwery rack Lenovo SR650 o wysokości 2U.

Obsługa rosnącej bazy klientów

Nowe środowisko Lenovo umożliwia Moskwieskiej Grupie Enregtycznej płynny rozwój. W prosty sposób, na żądanie można zwiększyć możliwości centrum danych. „Szczytowe obciążenia nie będą już stanowić problemu, ponieważ nowy klaster serwerów Lenovo jest w stanie z zapasem obsłużyć znaczną część naszych systemów rozliczeniowych” - powiedział Aleksander Bondar, szef działu infrastruktury w Moskiewskiej Grupie Energetycznej. Dzięki nowemu rozwiązaniu firma osiągnęła również oszczędności finansowe. „Dwuprocesorowe serwery Lenovo ThinkSystem SR650 o wysokości 2U są skalowalne, wszechstronne, a przy tym tańsze w obsłudze niż nasze poprzednie rozwiązanie” - powiedział Aleksander Bondar.

Nic dziwnego, że Moskiewska Grupa Energetyczna wybrała także serwery Lenovo z myślą o zwiększeniu pojemności pamięci masowej. Latem tego roku systemy pamięci Lenovo Storwize V3700 V22U i Lenovo DS6200 zastąpiły wcześniej wykorzystywane rozwiązania. Dodatkową zaletą opartych na napędach SSD systemów jest to, że będzie można je wykorzystać do testowania nowego oprogramowania.

Moskiewska Grupa Energetyczna planuje dalsze usprawnienie operacji m.in. przeniesienie na nowe serwery obsługi odczytu liczników oraz innych systemów. Przedstawiciele firmy są przekonani, że serwery Lenovo pozwolą na swobodny rozwój biznesu, a także ułatwią obsługę coraz większej liczby klientów w nadchodzących latach. Więcej informacji na temat nowego środowiska wirtualnego Moskiewskiej Grupy Energetycznej można znaleźć w pełnej wersji case study.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.