Jak wykorzystać chmurę do zwiększania wartości firmy?


Niezależnie od rodzaju działalności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że technologia cloud wpłynie na wzrost wartości firmy. Poniżej podsumowanie informacji dlaczego warto zainwestować w chmurę.

Chmurowa wartość dodana

Znaczenie chmury, jako narzędzia biznesowego, nigdy wcześniej nie było większe. Według badania przeprowadzonego przez IDG, 70 procent organizacji korzysta już z technologii cloud jako elementu spinającego całą infrastrukturę. Przy tym, używają przynajmniej jednej aplikacji działającej w chmurze. Firmy dostrzegają wartość biznesową chmury obliczeniowej i dlatego chętnie w nią inwestują. Średnio, wydatki na cloud computing sięgną 1,62 mln USD (1,31 mln EUR). Oczywiście plany największych firm są najbardziej ambitne. Przesłanie jest jasne: chmura stanowi jeden z podstawowych sposobów na zwiększenie wartości firmy.

Od współpracy do rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji

Jako narzędzie wspierające współpracę, chmura jest nie do pobicia. „Współdzielenie danych przechowywanych na dysku twardym jest skomplikowane” - mówi Sylvain Ansart, Technical Architect w dziale Lenovo EMEA Global Acquisition. „Kiedy znajdują się one w chmurze, bardzo łatwo jest udostępniać je innym ludziom. To doskonale wspiera pracę zespołową. Wszyscy mogą pracować na tym samym dokumencie w tym samym czasie, bez konieczności przebywania w tym samym pokoju.

Wspólna praca projektowa przy wykorzystaniu systemów CAD [Computer Aided Design, wykorzystywanych w pracach projektowych i inżynieryjnych], wymaga infrastruktury, która pozwala na szybkie replikowanie tego, co zostało zrobione na jednym komputerze na inną maszynę” - kontynuuje Sylvain Ansart. „Chmura nadaje się do tego idealnie. Jeden z najbardziej znanych producentów samochodów ma inżynierów pracujących we Francji i Japonii. Potrzebują więc bezpiecznego sposobu udostępniania informacji w celu projektowania części zamiennych. W tym celu używają chmury.

Jednak chmura jest dobra nie tylko do wspólnej pracy. To również gwarancja, że mamy dostęp do własnych dokumentów, gdziekolwiek jesteśmy. To z kolei oznacza, że możemy pracować nad dokumentem na laptopie w pociągu bez konieczności pamiętania o skopiowaniu go z dysku twardego komputera przed opuszczeniem biura.

Chmura ma także wiele innych zastosowań. Oferuje ogromną moc obliczeniową użytkownikom nawet najmniejszych urządzeń. To otwiera wiele nowych możliwości dla biznesu, m.in. w obszarze rozszerzonej rzeczywistości.

Do renderowania nowych informacji na potrzeby wirtualnych elementów używanych w rzeczywistości rozszerzonej potrzeba dużej mocy obliczeniowej”, mówi Sylvain Ansart. „Podobnie jest w przypadku maszynowego rozpoznawania obiektów i ludzi. Mnóstwo mocy i ogromna baza danych znacznie przekracza możliwości smartfona, czy inteligentnych okularów. Właśnie dlatego trzeba to obsłużyć w chmurze.

To samo dotyczy baz wiedzy wykorzystywanych przez sztuczną inteligencji, a także mechanizmy głębokiego uczenia się i różnorodne algorytmy.

Sylvain Ansart podsumowuje: „Zasadniczo wszystko, co opiera się na pracy zespołowej lub wymaga dużej mocy obliczeniowej, potrzebuje chmury.”

Czerpanie korzyści

Wyniki mówią same za siebie. Według Accenture, organizacje, które w największym stopniu wykorzystują chmurę, znacznie częściej mówią o wielu wymiernych korzyściach niż organizacje korzystające z niej w mniejszym zakresie. Te korzyści to m.in. poprawa zadowolenia klientów, wzrost wydajności, a także oszczędności.

Ze względu na wysoką elastyczność, chmura umożliwia również organizacjom wprowadzanie innowacji i eksperymentowanie z nowymi sposobami pracy.

Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o pełnym "wejściu w chmurę", warto sobie coś wyjaśnić.

Kto kontroluje dane?

Kiedy dane znajdują się w chmurze, nie mamy nad nimi kontroli” - mówi Sylvain Ansart. „To szczególny problem dla firm działających w Europie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wrogie nastawienie niektórych krajów pozaeuropejskich. To na tyle poważna sprawa, że prawo zobowiązuje do przechowywania niektórych danych strategicznych na serwerach w obrębie UE.

Problem polega na tym, że nie wszystkie firmy oferujące chmurę, nie gwarantują, w jakim miejscu będą przechowywane dane. Co więcej, jeśli weźmie się pod uwagę działania hakerów i cyberprzestępców, zrozumiałe staje się, że niektóre firmy niechętnie myślą o chmurze.

W takim przypadku rozwiązaniem jest chmura prywatna, która pozwala zachować kontrolę nad danymi. Jak mówi Sylvain Ansart: „Dane to nowe złoto.” Należy pilnować własnego skarbu za wszelką cenę!

Chmura daje wiele wymiernych korzyści biznesowych. Może ułatwić pracę zespołową, otworzyć nowe możliwości, np. w obszarze sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości, a w konsekwencji podniesie się zadowolenie klientów, wydajność operacyjna i zwiększą oszczędności. Warunkiem jest jednak trafny wybór dostawcy usług cloud. Tylko wówczas firma będzie mogła się swobodnie rozwijać, dzięki nowym funkcjom oferowanym przez chmurę.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.