Jak technologia zmienia tradycyjną koncepcję przelewania myśli na papier przy użyciu pióra?


Innowacje technologiczne i dokonująca się dzięki nim cyfrowa transformacja to motyw przewodni naszej czerwcowej konferencji Tech World 2016. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć najbardziej fascynującym innowacjom Lenovo oraz zastanowić się, jak zmieniły się one od czasu premiery do chwili obecnej.

Kiedy spoglądam wstecz i zastanawiam się nad kluczowymi wyzwaniami, z jakimi mierzyłem się, pracując jako projektant w Lenovo, to przede wszystkim przychodzą mi do głowy sposoby interakcji użytkowników z urządzeniami w celu tworzenia treści. Dlaczego tak jest? Ponieważ sposób, w jaki wchodzimy w tę interakcję, ciągle ewoluuje. Początkiem była fizyczna klawiatura. To ona jako pierwsza pełniła rolę pióra, długopisu czy ołówka, jako głównego sposobu wyrażania myśli i komunikowania się w świecie wirtualnym. Od tego czasu wiele się zmieniło w obszarze cyfrowej komunikacji. Klawiatury są obecnie dotykowe lub wirtualne. W pewnych wyjątkowych sytuacjach, klawiatura zostaje w praktyce wyeliminowana. Wprowadza się nowe narzędzia cyfrowego dialogu, takie jak głosowe udostępnianie tekstu czy kontrola urządzeń za pomocą gestów. Niektórzy mogą powiedzieć, że mamy bzika na punkcie projektowania nowych metod wirtualnej komunikacji. I mają rację. Zawsze dokładaliśmy wyjątkowych starań, żeby udoskonalić każdy aspekt naszych projektów – od krzywizny czy rozmiaru poszczególnych klawiszy, po szybkość reagowania czujników kamery na wprowadzanie tekstu przy użyciu klawiatury wirtualnej. Spoglądając na to, co udało się nam osiągnąć w tym obszarze, trzeba podkreślić znaczący wkład Lenovo w ewolucję sposobu, w jaki komunikujemy się w świecie wirtualnym.

Wróćmy do podstaw: fizyczna klawiatura

Zanim Lenovo przejęło dział IBM PC, inżynierowie ThinkPad byli pionierami innowacji klawiaturowych od momentu pojawienia się komputerów mobilnych, czyli połowy lat 90. Wraz z wprowadzeniem na rynek ThinkPada 701c, użytkownicy laptopów mieli okazję korzystać z najnowszej technologii klawiaturowej, która jednocześnie była praktyczna. Przy zamkniętym ekranie, klawiatura idealnie wpasowywała się w zainspirowane pudełkiem Bento kształty ThinkPada. Otwarcie ekranu powodowało, że klawiatura “rozwijała swoje skrzydła”, w taki sposób jak skrzydła wysuwa lecący samolot myśliwski. Ten typ inspiracji wpłynął na nasze nowatorskie podejście do projektowania wszystkich aspektów, które sprawiają, że urządzenie mobilne można określić jako doskonałe.

Przełamywanie cyfrowych barier przy użyciu zmysłów: kontrola za pomocą gestów i głosu

Wprowadzenie na rynek systemu operacyjnego Microsoft Windows 8 stanowiło przełomowy moment dla naszego podejścia. Po raz pierwszy ekrany dotykowe stały się powszechnie dostępne dla użytkowników komputerów osobistych, a możliwości wirtualnej komunikacji praktycznie nieograniczone. Dzięki nowym funkcjom, takim jak kontrola przy użyciu głosu i gestów, sprawiły, że urządzenia z ekranami dotykowymi stały się jeszcze bardziej intuicyjne i przyjazne dla użytkowników. W roku 2012 miała miejsce premiera naszych produktów wyposażonych w technologię kontroli ruchu, która umożliwiała łatwe przeglądanie fotografii czy stron internetowych przy pomocy prostego ruchu ręką. Wykonywanie kilku czynności naraz stało się bardzo proste, o czym można przekonać się, spoglądając na poniższe zdjęcie, na którym nagrodzony gwiazdkami Michelin chef Anthony Sasso demonstruje, jak łatwe jest gotowanie i jednoczesne przeglądanie przepisów na YOGA PC przy użyciu gestów.

Kiedy cyfrowe pisanie staje się w pełni spersonalizowane: cyfrowa transkrypcja przy użyciu dowolnego narzędzia

W roku 2014 zaprezentowaliśmy WRITEit, a wkrótce potem technologię Lenovo AnyPen, która pozwoliła całkowicie wyeliminować potrzebę korzystania z klawiatury na kompaktowych produktach mobilnych i laptopach z ekranem dotykowym. Obecnie dzięki jeszcze bardziej przenośnym i mniejszym urządzeniom, podróżując, można używać raczej tabletu, zamiast laptopa czy klasycznego desktopa. WRITEit umożliwia wprowadzanie tekstu bezpośrednio w praktycznie dowolnym polu, które zaakceptuje tego typu dane. Zaprojektowaliśmy to oprogramowanie z myślą o urządzeniach z ekranem dotykowym. Fizyczne pisanie na tablecie czy ekranie komputera jest łatwiejsze niż wprowadzanie tekstu – zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz bardzo szybko zapisać ostatnią myśl. Dla użytkowników tabletów z mniejszymi ekranami WRITEit to wyjątkowe udogodnienie w porównaniu z używaniem kompaktowej klawiatury wirtualnej. W połączeniu z technologią AnyPen można wykorzystać dowolne narzędzie – nawet widelec – lub pióro jako rysik. Stworzenie technologii AnyPen rozwiązało typowy problem użytkowników tabletów polegający na zgubieniu rysika. Ultramobilni użytkownicy postrzegają ją jako alternatywę dla klawiatury, idealną np. do wykorzystania w małych przestrzeniach lub przy okazji zapisywania myśli, które dopuszczają mniej sformalizowaną ekspresję.

Klawiatura uniwersalna: klawiatura stworzona w podczerwieni

W ubiegłym roku podczas Tech World przedstawiliśmy koncepcyjny smartfon Lenovo Smart Cast. Określany jako pierwszy na świecie telefon projekcyjny z obsługą gestów, stanowi kompletną rewolucję koncepcji mobilności. Z klawiatury można korzystać, przekręcając moduł projektora umieszczony na górze urządzenia. To uruchamia zainstalowane z przodu czujniki podczerwieni, które śledzą ruchy promieni podczerwonych. Stworzyliśmy także specjalne algorytmy, które analizują wysokość ruchów palców uderzających w klawisze, dystans pomiędzy poszczególnymi ruchami uderzania w klawisze, parametry pracy projektora, a także umieszczenie liter na klawiszach. Dzięki temu dowolny blat stołu można zamienić w 10calowy wirtualny touchpad – co eliminuje ograniczenia fizycznego ekranu. To znaczący krok naprzód w zakresie produktywności i kreatywności. Zobacz, jak światowej sławy pianista Lang Lang demonstrował działanie Lenovo Smart Cast podczas Tech World 2015.

Co dalej w obszarze sposobów wirtualnej komunikacji? Być może laptopy będą samodzielnie wprowadzać tekst w odpowiedzi na impulsy płynące z ludzkiego mózgu, a może uda się wyeliminować problem denerwujących okruchów, które utknęły pomiędzy klawiszami dzięki pierwszej na świecie samooczyszczającej się klawiatury. Od momentu stworzenia komputera PC wyposażonego w standardową klawiaturę, zastanawialiśmy się nad nowymi sposobami komunikowania się ludzi z wykorzystaniem technologii. I nadal będziemy poszukiwać nowych rozwiązań interakcji z urządzeniem. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy na Lenovo Tech World w czerwcu. Najnowsze informacje z imprezy będą publikowane na naszym profilu na Facebooku oraz na Twitterze @Lenovo.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.