Horyzont 2020: chmura w każdej firmie


Tempo upowszechniania się rozwiązań cloud w biznesie wzrasta. Rośnie tak szybko, że w ciągu zaledwie kilku lat polityki bezpieczeństwa, które wykluczają używanie chmury, będą praktycznie niespotykane – tak jak dzisiaj nie ma firm, które zabraniają korzystania z internetu.

Według nowego raportu przygotowanego przez firmę analityczną Gartner, przedsięwzięcia, w których centrum znajduje się chmura, szybko stają się normą dla wielu organizacji. Wdrożenia, w których preferowana jest chmura, albo w pewnych przypadkach cloud computing jest jedyną opcją, stają się coraz bardziej popularne, wraz z upowszechnieniem się bardziej otwartego podejścia do IT.

Nie oznacza to oczywiście, że tradycyjny, fizyczny sprzęt, będzie masowo zanikał. Nie wszystko można przenieść do chmury. Część firm ma uzasadnione obawy związane z prywatnością, bezpieczeństwem danych i zgodnością z regulacjami. Niemniej, całkowite wykluczanie użycia technologii cloud będzie praktycznie niespotykane do 2020 r.

„Pomijając fakt, że wiele organizacji ,mających obecnie polityki no-cloud, faktycznie przymykając oko lub nie mając innego wyjścia, wykorzystuje chmurę, jesteśmy przekonani, że taka strategia będzie coraz trudniejsza do realizacji”- twierdzi Jeffrey Mann, wiceprezes ds. badań, Gartner.

Jeffrey Mann dodaje, że technologia cloud będzie stawać się “coraz częściej domyślną opcją dla wdrożeń oprogramowania”. Ponad 30% wydatków na nowe oprogramowanie dla 100 największych firm na świecie do 2019 r. zostanie przesunięte z kategorii „w pierwszej kolejności chmura” do „wyłącznie chmura”.

Najlepsze cechy obu światów

Ta zmiana myślenia będzie miała wpływ zarówno na prywatne, jak i publiczne chmury – mieszanka obydwu modeli, chmura hybrydowa zyska pozycję dominującą.

Ta koncepcja jest szczególnie interesująca dla wielu decydentów IT. Koncepcja raczej niż rozwiązanie, chmura hybrydowa dopuszcza „skrojoną na miarę” architekturę, oferująca liczne korzyści. To jej przewaga nad czystymi opcjami – publiczna czy prywatna.

Aplikacje oraz magazyny danych mogą znajdować się w jednym lub obu typach chmury. Każdy z nich pozwala na ograniczenie niedoskonałości drugiego – bezpieczeństwo, opóźnienia, łatwość wdrożenia i inne.

Gartner prognozuje także, że nowe rozwiązania IT będą dostępne wyłącznie jako rozwiązania chmurowe, co będzie zmuszało sceptycznie nastawione firmy do rezygnacji z tradycyjnych rozwiązań sprzętowych.

Sukces wymaga elastyczności

Yefim Natis, wiceprezes Gartnera, zwrócił uwagę, że zwinne rozwiązania IT nie mogą być wytwarzane przez organizacje, które mają zbyt sztywne podejście do zmiany.

„W miarę jak model dostarczania przesuwa się coraz bardziej w kierunku chmury, większość firm IT będzie musiała dokonać reorganizacji, która będzie odzwierciedlać rzeczywistość biznesową chmury: ciągła innowacja i zmiana, totalna integracja, konkurowanie z dostawcami chmury o pozyskanie pewnych inicjatyw, a także kluczowe: przewaga wpływu nad kontrolą w zakresie relacji pomiędzy IT a działami biznesowymi” - mówi Yefim Natis.

Gartner przygotował dla CIO trzy rekomendacje: przeprowadź badanie, czy klienci aktywnie chcą wykluczyć chmurę, pomimo że takie wdrożenia są coraz bardziej popularne; działaj zgodnie z założeniem, że chmura jest akceptowana przez inne firmy; promuj politykę „w pierwszej kolejności chmura” w organizacjach, które nie korzystają jeszcze z żadnej usługi cloud.

Przekaz jest jasny: nie można powiedzieć, że polityka wielu firm, które wybierają status quo fizycznych serwerów i technologicznych rozwiązań sprzętowych znajdujących się we własnej serwerowni, jest zła; niemniej ryzykują one, że bardzo szybko stracą dystans do organizacji, które korzystają z chmury.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.