Hiperkonwergencja, która tworzy nowe modele biznesowe

Pod koniec ubiegłego roku firma NMG SA, specjalizująca się w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań informatycznych z zakresu Industry 4.0, IoT (Internet of Things) oraz Smart Meteringu, zakończyła proces transformacji infrastruktury IT. HPE, jako partner technologiczny, pomógł organizacji zoptymalizować wydajność środowiska i wejść w nowe rozdanie cyfrowe poprzez budowę nowoczesnego ekosystemu hiperkonwergentnego zaprojektowanego dla systemów wytworzonych przez NMG.

NMG SA od lat specjalizuje się w budowaniu produktów i usług, które pozwalają na wzrost wartości przedsiębiorstw, dzięki cyfryzacji takich obszarów jak: zarządzanie produkcją, asset management, automatyka przemysłowa i budynkowa czy też gospodarka energetyczna. Produkty NMG SA związane są również z zarządzaniem masową akwizycją danych. Zostały one wdrożone w wielu sektorach gospodarki, między innymi: w energetyce, gazownictwie, przemyśle, JST. „Zakres zastosowania naszych rozwiązań jest naprawdę szeroki” – wyjaśnia Tomasz Brzykcy, IT Manager NMG SA „Od masowego przetwarzania danych, monitorowania procesów biznesowych, zarządzania obiektami typu biurowce, hale produkcyjne do bezpośredniej komunikacji z rozproszoną infrastrukturą pomiarową czy też sterującą”.

Zadyszka infrastruktury

Do 2019 roku zatrudnieni przez firmę programiści tworzyli aplikacje na platformach, działających w oparciu o starsze technologie wirtualizacyjne. Platformy pełnią istotną rolę w działaniach deweloperów/programistów, ponieważ są miejscem składowania kodów źródłowych aplikacji, które muszą być w łatwy i szybki sposób kompilowane i udostępniane dla np. pierwszej linii wsparcia serwisowego. Na platformie tworzone też są ad hoc środowiska testowe aplikacji. Infrastruktura IT, choć zbudowana w oparciu o dobre macierze czy serwery HPE, była jednak rozproszona. „Nasza infrastruktura IT wyglądała jak kilka niezależnych wysp, a to wiązało się z pewnym ryzykiem i trudnością zarządzania. Dotychczas musieliśmy podjąć to ryzyko i być przygotowani, że jeśli uszkodzeniu ulegnie jeden z kluczowych serwerów, to możemy narazić terminowość realizacji prowadzonych projektów” – mówi Tomasz Brzykcy.

Firma potrzebowała nowszych, łatwo skalowalnych rozwiązań, wydajniejszego i bezpieczniejszego środowiska. Zmiany musiały nastąpić, ponieważ istniejący system nie był na tyle wydajny, by bezpiecznie budować na nim dynamicznie rozwijający się biznes. „Zaczęła się nam też kończyć pojemność dyskowa macierzy. Stanęliśmy wobec konkretnych wyzwań. Świat technologii gna do przodu, klienci mają coraz nowsze środowiska, które trudno było odwzorowywać na naszej infrastrukturze. Tym bardziej, że odczuwaliśmy mankamenty infrastruktury, której nie można było rozbudowywać w oparciu o nowe technologie. A to oznaczało jednocześnie brak odporności na awarie” – opowiada Tomasz Brzykcy. „Jeśli któraś z macierzy ulegała uszkodzeniu, a były na niej hostowane środowiska wirtualne, odczuwaliśmy wymierne straty związane z nieplanowaną przerwą w wykonywaniu prac programistycznych. To było zbyt duże ryzyko, by można je było dalej akceptować. Szczególnie w takim biznesie jak nasz, który dzieje się na dynamicznym rynku”.

Hiperkonwergencja jako recepta

Powyższe fakty zadecydowały o potrzebie inwestycji w nowe środowisko IT. Organizacja sformułowała konkretne wymogi, które musiałaby spełnić technologia zastępująca dotychczasową infrastrukturę – zwiększenie pojemności dyskowych, stabilność środowiska, wysoka dostępność, łatwa i stosunkowo niedroga skalowalność oraz sprawne narzędzia do jej zarządzania. Firma potrzebowała technologii, która pozwoliłaby na efektywną integrację z systemami klienckimi, na tworzenie wydajniejszych aplikacji, które jeszcze szybciej można testować.

Rozwiązaniem spełniającym oczekiwania technologiczne była inwestycja w infrastrukturę hiperkonwergentną. Zintegrowanie infrastruktury obliczeniowej, sieciowej i storage w całość, zarządzaną przy pomocy jednego narzędzia od jednego dostawcy, to coraz częściej stosowane rozwiązanie w organizacjach. Umożliwia bowiem ono budowę wydajnego i skalowalnego środowiska IT w firmie.

Spółka NMG postanowiła zmierzyć się z tym wyzwaniem inwestycyjnym. W odpowiedzi na potrzeby rozwojowe przedsiębiorstwa powstało firmowe Centrum Badań i Rozwoju, w którym znalazło się nowe Data Center, wyposażone w najnowsze technologie HPE, takie jak: serwery HPE ProLiant DL360 i DL380 czy inteligentna macierz HPE Nimble HF20 Hybrid oraz rozwiązanie HPE OneView, pozwalające zarządzać, konfigurować czy monitorować pracę infrastruktury zdalnie. Tym razem firma postawiła na nowe środowisko wirtualne VMware i architekturę hiperkonwergentną vSAN (virtual SAN). Uzupełnienie infrastruktury dyskowej stanowi wydajna macierz HPE Nimble, której zaawansowane algorytmy deduplikacji i kompresji idealnie sprawdzają się w naszym środowisku, ponieważ w warstwie deweloperskiej i testowej jest ono bliźniaczo do siebie podobne. Poza efektywnym zarządzaniem miejsca na dyskach, zapewnia nam nieosiągalną wcześniej dostępność i bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Sprawdzony partner technologiczny

Dlaczego NMG SA zdecydował się na współpracę z HPE w zakresie infrastruktury?

Produkty HPE zostały wybrane na podstawie przetargów, gdzie jeszcze raz firma ta udowodniła, że nowoczesne rozwiązania nie muszą być najdroższe.

„Byłem zadowolony z takiego wyniku przetargu, ponieważ posiadam duże doświadczenie technologiczne, nabyte w firmach, w których poprzednio pracowałem. Jestem przekonany, że wybór HPE na partnera technologicznego, to najlepsza z możliwych opcji, obecnych na rynku. Mam dobrą opinię dotyczącą ich serwisu i sprawności w rozwiązywaniu ewentualnie pojawiających się problemów. W NMG, w naszym dotychczasowym Data Center również mieliśmy sprzęt dostarczany przez HPE, dlatego dobrze, że w wyniku przetargu możemy kontynuować współpracę. Skoro do tej pory nie miałem problemów z tym producentem, to jestem przekonany, że dalsza współpraca z HPE będzie wyglądała podobnie, gdyż jest to dobry i sprawdzony partner technologiczny” – mówi Tomasz Brzykcy.

„Dzięki inwestycji w naszą infrastrukturę NMG może bezpiecznie rozwijać biznes” – stwierdza Jan Lewandowski, Inside Sales Account Manager HPE. „Nowe Data Center nie tylko pozwala teraz firmie przetwarzać w sposób efektywny i bezpieczny strategiczne dane swoje i klientów, ale też umożliwia sprawny development nowych rozwiązań klienckich, z uwzględnieniem wyższych wymagań sprzętowych i nowych funkcjonalności” – dodaje.

Ostatni zakup technologiczny pozwoli firmie na posiadanie mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej znacznie większych, niż potrzeby własne i rozwój produktów. Życie nie znosi próżni, szczególnie w odniesieniu do konkurencyjnego rynku. Dlatego NMG zdecydowała się, w oparciu o nabyty potencjał, na zaoferowanie rozwiązań w modelu usługowym.

Nic dziwnego – adopcja rozwiązań chmurowych przyzwyczaiła rynek konsumencki, a następnie firmy do tzw. cloud experience, a więc takiego modelu konsumpcji IT, w którym usługa jest wysoce dostępna, rozliczana za faktyczne zużycie. „Zaczynamy świadczyć usługi dla klientów nie na ich sprzęcie czy w ich serwerowniach. To usługa zewnętrzna, hostowana u nas, w nowym Data Center. To wymaga zupełnie innego podejścia technologicznego, ale właśnie teraz możemy sobie na to pozwolić, mając wydajną i wysoce niezawodną infrastrukturę” – tłumaczy Tomasz Brzykcy. „Jeśli na przykład przedsiębiorstwo wodociągów będzie potrzebować systemu do opomiarowania liczników na odległość, będzie mogło to zrobić w modelu System as a Service u naszego klienta, bez inwestycji w infrastrukturę własną jak też w niezbędne kompetencje” – mówi Jan Lewandowski. „Dzięki nowoczesnej infrastrukturze, opartej o dostarczone przez nas rozwiązania, NMG może kreować nowe modele biznesowe na swoim rynku. Doświadczenie chmury, z całym wachlarzem zalet tego modelu konsumpcji, to przyszłość całego rynku usług IT”.