Efekt Big Data: Vestas liderem zmian w europejskim sektorze energetyki wiatrowej


W 2014 r. kraje UE uzgodniły, że do 2030 r. odnawialne źródła energii będą generować co najmniej 47% energii elektrycznej. Ta umowa spowodowała boom na rynku energii odnawialnej. Energia wiatrowa jest obecnie w Europie drugim największym pod względem ilości wytwarzanej energii źródłem - wyprzedziła ostatnio węgiel. W 2016 r. 51% systemów energetycznych w Europie w 2016 roku wykorzystywało siłę wiatru.

Ponieważ produkcja turbin wiatrowych staje się coraz bardziej standardowa i efektywna, koszty wytwarzanej w ten sposób energii spadają - to czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Potencjał do dalszego wzrostu w dziedzinie energii wiatrowej jest ogromny. Istnieją jednak wyzwania. Instalacje wiatrowe różnią się w zależności od lokalizacji efektywnością. Instalacje często znajdują się w odległych, wiejskich terenach, czasami na środku oceanu. Kiedy turbina ulega awarii, może minąć kilka dni, zanim operator zda sobie sprawę, że pojawił się problem.

Vestas działa na rynku energii wiatrowej od blisko 35 lat. Ponad 59 tys. turbin wiatrowych Vestas, w ponad 70 krajach na sześciu kontynentach, obniżyło emisję dwutlenku węgla o ponad 60 milionów ton rocznie. Klaster komputerowy składający z 662 węzłów obliczeniowych Lenovo NeXtScale nx360 M5, umożliwia Vestas ciągłe podnoszenie efektywności produkcji energii wiatrowej.

System przetwarza i analizuje dane zebrane z 33,5 tys. turbin w czasie zbliżonym do rzeczywistego, 24 godziny na dobę. Vestas analizuje te dane, aby zwiększyć wydajność swoich instalacji produkujących energię dzięki sile wiatru. W ten sposób oszczędza także czas i pieniądze swoich klientów. Na przykład Vestas może zasymulować warunki dla potencjalnych lokalizacji instalacji energii wiatrowej przed rozpoczęciem budowy. Dzięki temu zapewnia, że klienci wybierają najlepsze możliwe miejsca docelowe dla turbin. Anders Rhod Gregersen, główny specjalista w Vestas, wykorzystuje dane, aby dać potencjalnym klientom spokój umysłu w związku z planowaną inwestycją: „Wykorzystujemy te informacje, aby budować solidne business case’y”. „Możemy dostarczyć potencjalnym klientom informacje o tym, ile energii elektrycznej będzie można wygenerować w zaproponowanej przez nich lokalizacji” – mówi Anders Rhod Gregersen.

Strumienie danych płynące z turbin wiatrowych zapewniają również wgląd w to, co dzieje się w istniejących instalacjach. To skraca czas przestojów i pozwala maksymalizować produkcję energii: „Dzięki analizie danych strumieniowych bardzo szybko dowiadujemy się czy turbina jest niewłaściwie spozycjonowana, czy też uległa awarii - a nie odkrywamy to kilka dni po fakcie” - mówi Anders Rhod Gregersen. „To oznacza, że możemy natychmiast powiadomić klienta, wysłać serwisantów lub części zamienne. Rozwiązujemy problem, zanim zakłóci produkcję energii” – dodaje Anders Rhod Gregersen.

Analizowanie danych, modelowanie i symulowanie wymaga dużej mocy obliczeniowej. System zbudowany w oparciu o maszyny Lenovo NeXtScale System M5 to największy klaster HPC w Danii, gdzie Vestas ma swoją siedzibę. Pomaga też firmie Vestas być liderem w dążeniu do wspólnego celu, jakim jest wejście na poziom 47% energii ze źródeł odnawialnych w Europie. Dowiedz się więcej czytając case study (https://lenovosuccess.com/casestudy/vestas).

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.