Czy rosnący ruch sieciowy zaczyna blokować twoje centrum danych? Potrzebujesz nowoczesnego systemu operacyjnego!


Centra danych są bardzo podobne do autostrad - niektóre są dobrze utrzymane, a inne można by wyremontować i przy okazji poprawić kilka rzeczy. Te bardziej nowoczesne mają odpowiednią infrastrukturę i korzystają z najnowszych technologii do optymalizowania przepływającego ruchu. Starsze ośrodki mają problemy z jego obsłużeniem, ponieważ nie dysponują dostateczną liczbą pasów ruchu - to prowadzi do powstawania wąskich gardeł i ostatecznie do zatrzymania pracy.

W ruchu ulicznym od dawna wykorzystywane są sygnalizatory drogowe. Dzięki nim pojazdy poruszają się w uporządkowany i efektywny sposób. W centrach danych odpowiednikiem sygnalizacji świetlnej jest system operacyjny. W nowoczesnych centrach danych,, większość komunikacji realizowana jest w obrębie samego ośrodka jako ruch poziomy między serwerami. Stare systemy operacyjne nie mogą być skalowane do poziomu aktualnego ruchu sieciowego. Przekłada się to na problemy z wydajnością i powoduje potencjalną niestabilność obciążeń.

Podobnie jak drogi muszą być remontowane lub poszerzane, a od czasu do czasu muszą być instalowane nowe wersje systemów do zarządzania ruchem, systemy operacyjne dla centrów danych, gdy stają się przestarzałe i przestają spełniać swoją funkcję, również muszą być aktualizowane. Jeśli nadszedł właśnie czas, kiedy musicie wybrać nowy system operacyjny dla przełączników w swoim centrum danych, z pewnością ważnymi czynnikami na które należałoby zwrócić uwagę są skalowalność, częstotliwość aktualizacji oprogramowania, obsługa wirtualizacji i technologie orkiestracji. Nowoczesne centra danych potrzebują sieciowego systemu operacyjnego, który zapewnia elastyczność, wydajność i bezproblemowe współdziałanie z istniejącym sprzętem i oprogramowaniem.

Mając na uwadze takie potrzeby klientów, zespół Lenovo zajmujący się tworzeniem oprogramowania sieciowego nieustannie wprowadza nowe funkcje i otwiera nowe możliwości przez użytkownikami systemu CNOS (Cloud Network Operating System). Konsekwentnie, na bieżąco udostępniamy jego nowe wersje. Nowe możliwości tworzymy, dzięki nowym zestawom funkcji w oprogramowaniu układowym Lenovo CNOS RackSwitch.

Najnowsza wersja CNOS oferuje wiele nowych funkcji i udoskonaleń. Szczególny nacisk położony został na integrację z technologiami orkiestracji i wirtualizacji, funkcje zwiększające zwinność centrów danych i optymalizację w ośrodkach rozproszonych. Najważniejsze korzyści z punktu widzenia klientów to m.in.:

  • Ograniczenie przestojów administracyjnych maszyn wirtualnych: Lenovo ThinkAgile Network Orchestrator działający w obrębie CNOS został uzupełniony o wsparcie dla VMware ESXi. Ta integracja stanowi rozwiązanie zarówno dla hiperwizorów VMware i Nutanix. Umożliwia automatyzowanie administracji maszynami i sieciami wirtualnymi. W konsekwencji oznacza oszczędność czasu, redukcję przestojów i błędów, a jednocześnie podnosi bezpieczeństwo, dzięki temu, że porty konfigurowane są tylko w razie potrzeby.
  • Ograniczenie liczby urządzeń: CNOS obsługuje multi-VRF (wirtualny routing i forwarding), co zapewnia elastyczność i większe możliwości dostosowania centrów danych. Dzięki temu do-datkowi, klienci mogą wprowadzać segmentację ścieżek sieciowych bez konieczności zasto-sowani wielu urządzeń. Jednocześnie mogą posiadać odrębne instancje protokołów routin-gowych i tabele przekierowań. Oznacza to mniejsze koszty związane z zakupem sprzętu oraz niższe koszty administracyjne.
  • Rozszerzona wirtualizacja na poziomie warstwy 3: CNOS został wyposażony w rozwiązanie zapewniające proste, niezawodne i ekonomiczne połączenie DCI (Data Center Interconnection), które umożliwia łączenie usług warstwy 2 między wieloma lokacjami w istniejących sieciach IP warstwy 3. To rozwiązanie jest w pełni oparte na standardach i może być wdrożone w istniejących routowanych sieciach transportowych TCP / IP. Jest oparte na technologiach vLAG i wirtualnej sieci VXLAN (Virtual eXtensible Local Area Network). Dzięki temu tworzy wysoko dostępną architekturę DCI umożliwiającą łączenie dwóch lub większej liczby centrów danych. Niebagatelne znaczenie ma także fakt, że zostało certyfikowane dla VMware NSX.

Co to wszystko oznacza? Lenovo potrafi odblokować autostradę w twoim centrum danych! Wystarczy użyć najnowszego oprogramowania sieciowego oraz wykorzystać innowacje sprzętowe zaprojektowane do pracy z serwerami i pamięciami masowymi Lenovo.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.