Case study: superkomputery w CINECA przesuwają granice HPC


Rozwiązania HPC (High-Performance Computing) w CINECA umożliwiają naukowcom przetwarzanie i transformowanie bardzo dużych ilości danych - dzięki temu mogą oni pogłębiać i rozszerzać naszą wiedzę o świecie.

Zapotrzebowanie badaczy na coraz bardziej zaawansowane, skalowalne i efektywne energetycznie rozwiązania jest stałe, a zarazem praktycznie nieograniczone. Takie podejście to warunek prowadzenia przełomowych badań w dziedzinach związanych np. z funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. Dlatego CINECA uruchomiła potężny, ale jednocześnie “zielony” superkomputer - nazwano go Marconi. To znaczące wydarzenie dla tego akademickiego konsorcjum: powstało bowiem największe centrum obliczeniowe we Włoszech.

Marconi to system Tier-0 zaprojektowany we współpracy z Lenovo. Wysoko wydajne połączenia komunikacyjne wewnątrz maszyny pozwalają na skalowanie systemu do tysięcy serwerów. To daje badaczom możliwość przekuwania danych w nowe tezy naukowe w obszarze fizyki, chemii, astronomii, medycyny czy planowania przestrzennego. Osiągając wydajność na poziomie blisko 20 PFlop/s, system zużywa stosunkowo niewiele energii.

„Nasza misja polega na wspieraniu społeczności naukowej i akademickiej w ich wysiłkach badawczych, odkrywaniu nowych zjawisk i tworzeniu innowacji. Możemy ją realizować dzięki udostępnieniu najbardziej zaawansowanego rozwiązania superkomputerowego, a także wyrafinowanych funkcji związanych z przetwarzaniem danych i zarządzaniem nimi – pozwala na to zbudowane niedawno nasze środowisko Big Data” – mówi Sanzio Bassini, HPC Director w CINECA.

Superkomputer Marconi pomaga utrzymać CINECA czołową pozycję na światowej mapie wiodących ośrodków badań naukowych. Ciesząca się uznaniem instytucja trafiła niedawno na listę Top 500 – od razu zajmując niesamowite, 12 miejsce.

Uruchamianie Marconiego odbywa się etapowo. Ostatnia faza tego procesu ma zostać zakończona w czerwcu 2017 r. Więcej informacji na temat wdrożenia znajduje się w tej informacji prasowej.

Więcej informacji o przełomowych badaniach prowadzonych w CINECA, a także superkomputerowym rozwiązaniu można znaleźć w naszym case study.

Case study: superkomputery w CINECA przesuwają granice HPC

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.