4 powody, dla których warto wyposażyć pracowników mobilnych w tablety z Androidem


Mobilność pracowników jest od kilku lat często poruszanym tematem. Wyposażenie pracowników w urządzenia, które są wykorzystywane do pracy poza biurem, faktycznie zwiększa produktywność, a także jakość i częstotliwość kontaktu z klientami. Według raportu z października 2015, 74% największych międzynarodowych przedsiębiorstw wskazywało mobilność jako kluczowy czynnik decydujący o ich sukcesie biznesowym. Choć zainteresowanie mediów budziły raczej ostatnio uniwersalne komputery i tablety BYOD, w obszarze wyspecjalizowanych tabletów odbywała się cicha rewolucja.

Wyspecjalizowane urządzenia można spotkać wszędzie, np. w miejscach kontaktu z klientami, takich jak punkty sprzedaży w kawiarniach, ekrany zapewniające rozrywkę podczas lotów samolotami czy systemy digital signage na targach branżowych. Mogą to być urządzenia wykorzystywane przez inspektorów terenowych, zespoły reagowania na awarie, pracowników w fabrykach, magazynach czy odpowiedzialnych za rozległe geograficznie obiekty. Pozwalają na zastosowanie w trudnych warunkach środowiskowych. Często urządzenia tego typu są “wzmocnione” właśnie z myślą o używaniu na zewnątrz budynków oraz w wymagających środowiskach pracy. Przykładem może być nasz Lenovo TAB3 10 Business.

4 powody, dla których warto wyposażyć pracowników mobilnych w tablety z Androidem
Niedawno tablety z Androidem zyskały przewagę nad konkurencją pracującą pod kontrolą innych systemów operacyjnych, w obszarze zwiększania biznesowej mobilności przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń. W konsekwencji, spowodowało to także znaczny wzrost liczby programistów tworzących aplikacje dla punktów sprzedaży na tę platformę. Dlaczego tak wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na krok w kierunku Androida?

Pojawienie się Android for Work oraz dedykowanych, wyspecjalizowanych urządzeń biznesowych z Androidem, takich jak tablety Lenovo TAB3 10 Business, a przy tym elastyczność i wartość, jaką oferują te tablety, sprawiają, że są to rozwiązania nie do pobicia.

Przedstawiamy cztery powody, dla których przedsiębiorstwa wciąż zastanawiające się nad wyborem platformy mobilnej, powinny wybrać tablety z Androidem, jako specjalizowane urządzenia wspierające działanie ich pracowników mobilnych.

1. Wartość

Wartość to prawdopodobnie pierwsza kwestia, jaką będą rozważać firmy przy wyorze jakiegokolwiek urządzenia. To oznacza, że produkty z Androidem już na początku procesu powinny znaleźć się na szczycie listy rozważanych opcji. Urządzenia z Androidem są coraz lepsze. Obecnie oferują największą wartość w każdej kategorii, przy poziomach cen znacznie bardziej atrakcyjnych niż wysoko wydajne tablety z Windows czy inne urządzenia. Przedsiębiorstwa, które chcą wyposażyć swoich pracowników w urządzenia mobilne z większymi ekranami i chcą jak najwięcej zyskać na takiej inwestycji, nie mają alternatywy dla tabletów z Androidem.

2. Łatwość i elastyczność tworzenia aplikacji

Dla firm tworzenie i wdrażanie aplikacji na platformę Android jest wyjątkowo łatwe. W ubiegłym roku Google, w odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania ze strony biznesu, udostępniło Android for Work. Tradycyjnie, specjalizowane urządzenia wymagały dostosowanego do ich potrzeb systemu operacyjnego. Obecnie jednak, dzięki pojawieniu się Android for Work, opartego na otwartych standardach i wykorzystującego elastyczne API, programiści mają wszystko, co jest potrzebne do tworzenia szytych na miarę aplikacji. Dla administratorów IT oznacza to natomiast dostateczną kontrolę nad urządzeniami, żeby zaspokoić potrzeby przy wykorzystaniu różnych rozwiązań klasy EMM (Enterprise Mobility Management) dostępnych na rynku, które są kompatybilne z tabletami Lenovo oraz innymi tabletami z Androidem.

Dzięki Android for Work urządzenie może być zablokowane do uruchomienia tylko jednej aplikacji. Tryb Single App Mode pozwala użytkownikowi na korzystanie tylko z jednej lub zestawu określonych aplikacji. Administrator może zdalnie kontrolować ustawienia urządzenia oraz instalować i usuwać aplikacje zdalnie, w trybie OTA (Over The Air). Administratorzy mogą również ustanowić reguły OTA dla urządzenia, zdalnie akceptować OTA, zaplanować okna serwisowe, a nawet przesuwać je, dając szansę na zweryfikowanie zgodności aplikacji.

3. Zwiększone bezpieczeństwo i spójne zarządzanie

Android for Work oferuje solidny zestaw narzędzi, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa. Brak zaawansowanej ochrony był wcześniej podnoszony jako główny zarzut wobec tej platformy. Na poziomie systemu operacyjnego, służbowe i prywatne dane mogą być wyraźnie rozdzielone. Profil kontenera w Android for Work chroni aplikacje i dane biznesowe przed potencjalnie niebezpiecznymi aktywnościami, które użytkownik może podejmować poza tym kontenerem, np. przeglądanie nieznanych stron internetowych czy korzystanie aplikacji instalowanych z „nieznanych źródeł”.

Administratorzy IT mogą, jeśli jest to potrzebne, całkowicie usunąć profil Android for Work. W przypadku urządzeń należących do firmy, IT ma nad nimi pełną kontrolę i może – jeżeli to konieczne - dokładnie wyczyścić każde urządzenie. Android for Work wprowadził także bezpieczny proces instalacji, który blokuje możliwość zainstalowania aplikacji z nieznanych źródeł na firmowym urządzeniu lub w kontenerze Android for Work dla tabletów z zarządzanymi profilami.

Jednym z argumentów często podnoszonych przeciwko tabletom z Androidem jest duża fragmentacja tych urządzeń na rynku. Jednak Android for Work rozwiązał ten problem, dostarczając użytkownikom takiego samego natywnego środowiska Android, które nie zmienia się bez względu na wykorzystywany model urządzenia czy też jego producenta.

4. Unikalne cechy produktu

Firmy mają możliwość elastycznego dobrania tabletów z Androidem odpowiednio do swoich potrzeb biznesowych. Ich oferta na rynku jest szeroka, a poszczególne urządzenia zawierają innowacyjne funkcje, których nie można znaleźć w innych platformach. Przykładowo, seria Lenovo YOGA TAB 3 została wyposażona w unikalną składaną podstawkę, która pozwala na wiele sposobów pracy – tablet można postawić, a nawet powiesić na ścianie. W przypadku zapotrzebowania na bardziej innowacyjne zastosowania cyfrowego wyświetlacza, YOGA TAB 3 Pro ma nawet wbudowany, obrotowy (180 stopni) projektor, który „rzuca” 70calowy obraz na dowolną ścianę lub sufit.

Lenovo opracowało TAB3 10 Business właśnie z myślą o rynku specjalizowanych tabletów z Androidem, wyposażając go w pełen zestaw komponentów do wykorzystania w terenie, takich jak pełnowymiarowy port USB do łatwego podłączania zewnętrznej pamięci masowej, złącza Y oraz T, kable RJ45 lub czytniki kart. Urządzenie – dopełniając ten pakiet - oferuje duże możliwości komunikacyjne, m.in. NFC, dwupasmowe Wi-Fi AC, GPS oraz opcjonalnie 4G.

Wprowadzenie Android for Work i tabletów może wnieść do realizowanych procesów biznesowych zarówno elastyczność, jak i wartość. Dzięki temu biznes ma obecnie- niedostępną wcześniej - możliwość zapewnienia pracownikom mobilności w atrakcyjnej cenie i bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa czy doświadczenia użytkownika.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.