WARSZTAT: Efektywna współpraca w zespołach projektowych.

Projekty w obszarze IT zazwyczaj wymagają współpracy z wieloma innymi obszarami funkcjonalnymi w firmie. Największe wdrożenia nie mogą się udać bez ścisłej kooperacji między działami. Jednak specyfika pracy w każdej komórce jest inna, podobnie jak bardzo różny jest stopień znajomości skutecznych zasad realizacji projektów. Dużym wyzwaniem jest znalezienie wspólnego języka w świecie projektów. Multidyscyplinarne zespoły, których członkami są zarówno eksperci IT, jak i przedstawiciele innych części biznesu (w tym HR), muszą szybko ustalić wspólne reguły gry, znaleźć sposób na płynną komunikację, podział ról czy rozwiązywanie problemów. Przychodzimy z nieco innych mikrokultur naszej organizacji, ale w projekcie musimy działać wspólnie, dobrze się rozumieć i mieć patent na efektywność.

Warsztat z grą "TRIP" pokazuje, że sukces projektu nie jest możliwy bez wkładu każdej z funkcji (choć mogą się one bardzo od siebie różnić specyfiką pracy). Uczestnicy mają również szansę przekonać się, że proste rozwiązania mogą okazać się bardzo przydatne w podniesieniu efektywności mieszanych zespołów projektowych.

 

DLACZEGO WARTO

Zadania, z którymi mierzą się gracze w trakcie warsztatu TRIP zostały zaprojektowane tak, aby każdy podjął się funkcji do jakiej ma predyspozycje, poznał ją i ją rozwijał.

  • Rozwianie mitu o liderze zespołu, jako osobie, która jednoosobowo wszystkim kieruje
  • Zrozumienie istotności dobrej współpracy i komunikacji w ramach zespołu projektowego
  • Przekonanie się w praktyce, jak pomocne jest wspólne zaplanowanie działań
  • Dostrzeżenie prostych praktyk, które mogą dopomóc w podniesieniu efektywności zespołu

Warsztat jest zaprojektowany jako element szkolenia liderów i członków zespołów projektowych w organizacji. Uczestnicy dostaną wskazówki na przygotowanie zespołu projektowego do rozpoczęcia pracy w strategicznym projekcie i wsparcia procesu ujednolicania zasad prowadzenia projektów w firmie. Wszystko, podczas interaktywnej gry szkoleniowej, która w atmosferze zabawy, dostarczy wielu doświadczeń i cennej wiedzy.

Uczestnicy warsztatu zmierzą się z ciekawym lecz wymagającym projektem, który muszą zrealizować. Zaobserwujemy typowe wyzwania, które rodzą się pod presją czasu, jak niełatwa komunikacja w zespole, wspólne zrozumienie zakresu i ograniczeń czy dylemat: na czym się skupić? Raczej uwierzymy w sukces czy się zniechęcimy? Kilka prostych podpowiedzi metodycznych powinno znacząco pomóc! W końcu - last but not least - zastanowimy się, jak należy rozumieć role, które pełnimy w projekcie, aby pracowało nam się efektywniej.

Michał Kopczewski, Trener, Konsultant, Doradca, Pracownia Gier Szkoleniowych