ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONFERENCJI SCRUM EXPERIENCE DAY 2022!

SCRUM EXPERIENCE DAY 2022 to trzecia edycja jedynej tego typu konferencji, poświęconej praktycznemu zastosowaniu Scrum w polskich organizacjach. Kilkudziesięciu prelegentów dzielących się doświadczeniem z własnych organizacji, różnorodna formuła, warsztaty, sesje mentoringowe oraz zupełnie nowa farmuła w podziale na bloki tematyczne takie jak: Agile and Scrum Practices, Scrum Process, Scrum Stories, Product Development, Leadership, Agile Transformations, Scrum Beyond Software Development. Na konferencji pokażemy dobre praktyki, antywzorce, projekty, które nie wyszły i te, które osiągnęły sukces. Wyjdź z wiedzą, którą od razu wykorzystasz w swoich codziennych scrumowych zmaganiach!

 

100% doświadczeń praktyków – 0% suchej teorii
Doświadcz Scrum na SCRUM EXPERIENCE DAY 2020!

KEYNOTE SPEAKER TEGOROCZNEJ EDYCJI!

Gunther Verheyen

Independent Scrum Caretaker, a connector, writer, speaker

POZNAJ PIERWSZYCH PRELEGENTÓW KONFERENCJI:

Zuzanna Bartosz

Scrum Master, Agile2B

Wojciech Busiel

Trener, konsultant, Halibut Grupa Szkoleniowa

Jerzy Cieśliński

Agile Coach i Trener w Departamencie Analiz Biznesowych, Żabka

Michał Dusiński

Agile Coach/Autor, Agile Force

Łukasz Filut

Agile Consultant & CEO, DAC Software/Beshesha

Zbigniew Jędrzejewski

Agile Coach/Scrum Master, Ericsson

Agata Juretko

Scrum Master, Vattenfall

Mariusz Kaczmarek

Agile Coach, mBank

Paulina Kamińska

Product Owner, Roche

Radosław Orszewski

Lean Agile Coach, Lean Agile Ninja

Aleksandra Pagórska

Product Owner, Roche

Tomasz Pawlak

Agile Coach/Scrum Master, Utture

Wojciech Paździor

Założyciel i CEO, Active Strategy

Joanna Płaskonka

Agile Coach i Professional Scrum Trainer (PST), Yarn Agile

Justyna Rędzikowska

Scrum Master, BinarApps

Mateusz Sądaj

Senior Agile Coach, ING Hubs Poland

Jakub Szczepanik

Agile Consultant&Trainer

Ewelina Wiznerowicz

Product Owner, STX Next

TEGOROCZNA EDYCJA składać będzie SIĘ 7 bloków temATycznych!

WŚRÓD PIERWSZYCH TEMATÓW PRELEKCJI SCRUM Experience Day 2022 M. In.:

 

Keynote speech: Managing for Value.

Gunther Verheyen - Independent Scrum Caretaker, a connector, writer, speaker

Gunther Verheyen, independent Scrum Caretaker, finds over and over again that the way that organizations are structured, and therefore how they are managed, is not fit for the agility required today to thrive and prosper. Organizations seek to increase their organizational flexibility and agility by adopting Scrum, yet tend to twist Scrum to their existing, rigid structures. Scrum is hardly used effectively without tackling the rigidity of the organization around it. And doing so is only the first step toward a (much-needed) upgrade of an organization's management style and culture. Gunther will introduce how reinventing or redesigning an organization around Scrum leads to the introduction and adoption of a new management culture, how “Organizing for Value" leads to “Managing for Value”. Because Value is a very different driver of an Agile Transformation or Scrum adoption than volume is. Gunther sees this as essential steps forward, as essential steps to start moving (your) Scrum downfield.

"Przyrost" czy Porządny Przyrost?

Jakub Szczepanik - Agile Consultant&Trainer

Praca w krótkich odcinkach czasowych to jedna ze składowych najpopularniejszych technik zwinnych. Niektórym zespołom może umykać fakt, że np. w Scrumie w każdym Sprincie powinien powstać Przyrost. Praca w krótkich odcinkach czasowych i z wytworzeniem wartości dodanej w produkcie jest trudna. W prezentacji, na bazie bardzo różnorodnych przykładów (w tym obrazowe przypadki ze świata „agile poza IT”) pokażę różnicę między różnymi rozumieniami przyrostowości i podam argumenty za tym, by tak właśnie pracować w zespole prawdziwie zwinnym. Podpowiem listę działań, które uczestnik mojej prezentacji może zrobić, by usprawnić porządne Przyrosty w swoim produkcie.

Z Chaosu do uporządkowania, czyli garść inspiracji co zrobić, aby osiągać lepsze efekty.

Tomasz Pawlak - Agile Coach/Scrum Master, Utture

Kto z nas nie był w sytuacji, w której nadmiar zadań do wykonania przez zespół jest przytłaczający. Spiętrzenie zadań jest odczuwalne gdy zbliża się deadline. Jak sobie z tym radzić, żeby kończyć każdy dzień bez większego stresu i bólu głowy? W czasie wystąpienie podzielę się inspiracjami co usprawnić w pracy zespołu, aby praca była przyjemniejsza i przynosiła oczekiwane efekty. Opowiem historię zmian jakie wprowadził zespół trzeciej linii wsparcia, aby wprowadzić zwinność. Tłem historii jest organizacja w której kultura jest przesiąknięta „starym dobrym” podejściem kaskadowym. Procesy zostały zaś stworzone w oparciu o standard ITIL.

Dlaczego Scrum (Master) potrzebuje Lean'a?

Mateusz Sądaj - Senior Agile Coach, ING Hubs Poland

Scrum i Lean są logiczni, empiryczni i co najważniejsze… kompatybilni. Narzędzia „leanowe” pozwalają zespołom pracować efektywniej, minimalizować straty i komunikować się na poziomie danych, nie stojąc w sprzeczności z wartościami i Manifestem. Prelekcja to interaktywne case study, które wprowadzi (i rozszerzy) perspektywę oraz horyzony Scrum (Mastera).

Inspekcja i... adaptacja, a nie myślenie życzeniowe.

Radosław Orszewski - Lean Agile Coach, Lean Agile Ninja

Jedną z podstaw podejścia zwinnego, w szczególności frameworku Scrum jest pętla zwrotna inspekcji i adaptacji. Niestety w wielu przypadkach widzimy zespoły, które mimo deklaracji pracy w Scrumie, dobrej mechaniki zatracają mechanizmy adaptacji w oparciu o empiryczne dane na rzecz.. myślenia życzeniowego. Co to znaczy? Jak inaczej można nazwać ignorowanie powtarzających się w metrykach trendów, zakładanie samorzutnych zmian w środowisku. Jak wyjść z tej ślepej uliczki, stanąć w prawdzie i drogą małych kroków i eksperymentów naprawić nasz Scrum?

Od MVP w Excelu do Produktu - Współpraca z trudnym klientem.

Ewelina Wiznerowicz - Product Owner, STX Next

Czy możliwe jest dowiezienie produktu, kiedy klient do końca sam nie wie czego chce i zmienia zdanie? Praca z trudnym klientem jest dużym wyzwaniem, jednak nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę. Na podstawie mojego case study pokażę jak radzić sobie z klientem który nie przemyślał swojego produktu, bez znaczącego zwiększania jego kosztów.

Transformacja zespołów od silosowych do cross-funkcjonalnych.

Zbigniew Jędrzejewski - Agile Coach/Scrum Master, Ericsson

Uczestnicy prezentacji mogą poznać plan przeprowadzania transformacji, jaką zainicjowaliśmy w naszej organizacji, następnie rolę jaką potrzebują odegrać kierownicy liniowy w przygotowywaniu zespołów do poszerzania swoich kompetencji o kolejne obszary. Uczestnicy także uświadomią sobie, jaki opór należy przełamać w organizacji a zwłaszcza wśród zespołów, aby zmieniać sposób myślenia z silosowego na cross-funkcjonalny.

Retrospektywa - mój sposób na nudę, czyli o tym jak walczyć z rutyną.

Agata Juretko - Scrum Master, Vattenfall

Chyba każdy z nas zna ten moment, kiedy przychodzi koniec sprintu i zastanawiamy się na retrospektywie co poszło dobrze, co źle i jak możemy usprawnić naszą pracę, a po Waszej głowie krąży myśl - Dlaczego my się w ogóle spotykamy, skoro wszystko było tak jak zawsze i nic nie trzeba zmienić? - No właśnie, po co nam retro? Czy retro zawsze musi wyglądać tak samo? Co zrobić gdy na nasze spotkanie wkrada się nuda? Dzięki tej prezentacji dowiecie się, jak w ciekawy sposób można urozmaicić retrospektywę i jak sprawić, by zespół był na niej aktywny. 

Wybrane przepisy na spektakularną porażkę z książki kucharskiej “Niekoniecznie kolorowa kuchnia Scrum Mastera".

Joanna Płaskonka - Agile Coach i Professional Scrum Trainer (PST), Yarn Agile

Podczas prezentacji przyjrzymy się wybranym sytuacjom opisującym trudne, frustrujące, niekoniecznie z happy endem historie zawodowe Scrum Mastera. Zastanowimy się, co było przyczyną takich sytuacji i zadamy sobie pytanie “Czego się z tego nauczyliśmy?” Na koniec wyciągniemy wnioski, co robić, aby Scrum Masterska kuchnia była kolorowa, aromatyczna i sycąca, nawet jeśli czasem wydaje się, że w lodówce został tylko przeciąg.

Gdy jest za wcześnie na Agile.

Zuzanna Bartosz - Scrum Master, Agile2B

Możemy się zmieniać dlatego bo chcemy albo dlatego, że już musimy. Co zrobić aby szybko reagować na zmiany rynku? Transformację? No tak, przecież wszyscy robią. Chcesz szybkich efektów - ich nie będzie. Ale długoterminowo można sporo zmienić. Na podstawie doświadczeń zebranych w dużych, mniejszych i najmniejszych organizacjach opowiem co wypada zrobić i zrozumieć zanim zaczniemy myśleć o efektach wprowadzanej zwinności. Podpowiem nad czym koniecznie trzeba się zastanowić, gdy skalujemy i kogo słuchać, żeby usłyszeć co w "naszej trawie piszczy". Bardzo oczywisty zestaw bardzo oczywistych zmian, które pozwolą mądrze używać Scruma.

Gdzie miejsce na zwinność w analityce?

Jerzy Cieśliński - Agile Coach i Trener w Departamencie Analiz Biznesowych, Żabka

Większości ludzi zwinność, a Scrum w szczególności, kojarzy się z „typowym” IT. Z drugiej strony analityka, tworzenie raportów BI i prognoz ma dużo wspólnego z IT. Czy zatem można i warto stosować zwinne podejście w tym obszarze? Podzielę się z Wami przykładami i wnioskami z mojej współpracy z Departamentem Analiz Biznesowych w Żabce.

Definition of Done - niewypowiedziane oczekiwania zniszczą każdy związek, czyli rzecz o jakości w Scrumie.

Michał Dusiński - Agile Coach/Autor, Agile Force

Według Scrum Guide - Definition of Done to Zobowiązanie Developerów do tego, że dostarczony Increment będzie spełniał wymagania jakościowe określone dla produktu. Rozważymy, co tak naprawdę to oznacza i że jest to potężne narzędzie do komunikacji. Postawimy  hipotezę, że w Scrumie jakością się zarządza na Retrospektywie, sprawdzimy, czy Definition of Done może mieć różne poziomy i czy można je zmierzyć, a także to, czym różni się wykonana praca w Sprincie (output) od osiągniętego efektu (outcome) i jaki ma na to wpływ dobry Cel Sprintu.

Naprawdę Cię słyszę, czyli o NVC w praktyce.

Justyna Rędzikowska - Scrum Master, BinarApps

Uczestnicy dowiedzą się czym jest Porozumienie Bez Przemocy (NVC = Non Violent Communication), jakie ma podstawy w swoich założeniach i dlaczego warto uczyć tego nie tylko Scrum Masterów, ale całe zespoły. Prelegentka opowie o praktyce Aktywnego Słuchania i feedbacku wyrażanym w postaci metody FUKO. Słuchacze dowiedzą się również jak zespół, z którym prelegentka pracowała korzystał w praktyce z tych założeń i jakie przyniosło to efekty, czyli jak założenia NVC pomogły budować porozumienie i działać skuteczniej.

Jak moderować rozwój zespołu?

Wojciech Paździor - Założyciel i CEO, Active Strategy

Wspierając zespół jako Scrum Master mamy wpływ nie tylko na jego wyniki, ale także na dostosowanie się jego członków do przyszłych wyzwań. Przywództwo to nie "miękkie" rozmowy, ale konkretne kompetencje i techniki, których potrzebuje każdy zespół. W czasie prezentacji omówimy sprawdzone narzędzia i modele, które od razu będziecie mogli wykorzystać w swoich codziennych zmaganiach.

Product Owner - the Leader of Ownership

Paulina Kamińska - Product Owner, Roche

Aleksandra Pagórska - Product Owner, Roche

Jak opisano w Scrum Guide, Scrum Product Owner niezaprzeczalnie jest odpowiedzialny za maksymalizację wartości produktu wynikającego z pracy Zespołu Scrumowego, ale czy tylko? Pracując od wielu lat nad różnymi produktami, z różnymi zespołami i interesariuszami, zauważyłyśmy, że Product Owner pełni też rolę Lidera “Ołnerszipu”. Podczas prezentacji chcemy przedstawić szereg narzędzi, które pomogą wzmocnić własność i odpowiedzialność różnych interesariuszy w procesie rozwoju produktu. Nie obiecujemy, że damy receptę na wszystkie bolączki, ale mamy nadzieję wywołać refleksję nad innymi super mocami Product Ownerów. 

FOTOGALERIA OSTATNIEJ EDYCJI

TAK WYGLĄDAŁ SCRUM EXPERIENCE DAY 2020

SZCZEGÓLNIE ZAPRASZAMY:

  • Scrum Masterów
  • Product Ownerów/Managerów
  • Team Leaderów
  • Agile Coachów
  • Kierowników projektów IT
  • Scrum Developerów

ZOSTAŃ PARTNEREM  SCRUM EXPERIENCE DAY 2022!

Udział w roli Partnera to wyjątkowa okazja do zaprezentowania doświadczeń oraz rozwiązań dotyczących praktycznego wykorzystania Scrum.

 

ZOSTAŃ PARTNEREM

Organizator

Partner główny

Partner merytoryczny

Współpraca

Patroni medialni

LOKALIZACJA KONFERENCJI

Centrum Konferencyjne WEST GATE

Budynek BRAMA ZACHODNIA - poziom 0
Aleje Jerozolimskie 92
00-807 Warszawa

JESTEŚMY DO PAŃSTWA DYSPOZYCJIFilip Walicki
Tel. 662 287 904
[email protected]

Piotr Fergin
Tel. 533 358 952
[email protected]

Włodzimierz Duszyk
Tel. 662 287 870
[email protected]