Cyberbezpie-czeństwo w 2020

Liczba cyber zagrożeń i ataków stale rośnie, co w dużej mierze spowodowane jest korzystaniem przez firmy z usług online i chmury, które służą do przechowywania danych osobowych i poufnych.

Przedsiębiorstwa często źle konfigurują takie usługi, natomiast cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody wykradania danych i włamywania się do kont online.

Ryzyko, że twoja firma zostanie zaatakowana jest dziś większe niż kiedykolwiek, a o tym, że ktoś wykradł twoje dane dowiesz się już po fakcie.

Dawno minęły czasy, gdy proste zapory sieciowe i oprogramowanie antywirusowe można było uznać za wystarczające zabezpieczenia. Co więcej, cyberbezpieczeństwo nie powinno być pozostawione jedynie specjalistom IT.

Ataki i włamania mogą pochodzić z dowolnego poziomu organizacji, dlatego w obecnych czasach należy edukować i szkolić swoich pracowników na temat wszelkich zagrożeń, zwłaszcza tak popularnych jak phishing, ale i bardziej zaawansowanych, np. ransomware (popularny WannaCry!) lub inne złośliwe oprogramowanie, zaprojektowane do kradzieży własności intelektualnych lub danych osobowych.

RODO i inne przepisy również oznaczają, że cyberbezpieczeństwo nie jest już czymś, co firmy dowolnej wielkości mogą ignorować. Każda firma powinna dziś odpowiednio zabezpieczyć dane i zasoby cyfrowe.