TETRA wraca do akcji (cz. 2)

Szczecin

Po zlikwidowaniu przestarzałego systemu EDACS, w kwietniu 2007 r. uruchomiono w Szczecinie centrum dyspozytorskie TETRA dla straży pożarnej i Miejskiego Zespołu Reagowania Kryzysowego. W ramach systemu współdzielonego z policją (SWD) funkcjonuje jeden wydzielony kanał ratunkowy, przeznaczony dla wszystkich służb ratowniczych w mieście, m.in. pogotowia gazowego, ratunkowego, straży pożarnej i dyżurnego miasta. Centrum dysponuje 10 stanowiskami do odbierania informacji i kierowania operacjami krytycznymi, a każde z nich zostało wyposażone w komputer z aplikacją dyspozytorską, mapą cyfrową z pozycjonowaniem pojazdów i dostępem do baz danych w układzie klient-serwer. Specjalistyczne wyposażenie dyspozytorni obejmuje 3 monitory LCD, monitor dotykowy cyfrowego systemu komunikacyjnego Mulicom oraz telefony systemowe. Łączny koszt modernizacji wraz z wyposażeniem pomieszczeń wyniósł ok. 2,8 mln zł, wyasygnowanych głównie z budżetu miasta i częściowo od wojewody zachodniopomorskiego.

Kraków

Krakowska Straż Miejska również nie ma jeszcze własnego systemu łączności dyspozytorskiej TETRA, a jest jedynie użytkownikiem takiej sieci, będącej w gestii KWP w Krakowie. W celu usprawnienia działań w sytuacjach krytycznych, w 2005 r. utworzono Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i Ratownictwa, które w ramach dostępnych kanałów ma jedynie bezpośredni kontakt z policją. Użytkowany system pozwala Straży Miejskiej wyłącznie na transmisję głosu bez transportu danych. Miasto, jako rezerwowe miejsce rozgrywek, stoi więc przed ewentualnym problemem budowy na Euro 2012 własnego systemu łączności dyspozytorskiej TETRA z prawdziwego zdarzenia, którego koszt szacuje się na ok. 12 mln zł. Pocieszeniem jest fakt, że w Krakowie ulokowała się Motorola, wytwarzająca oprogramowanie dla systemów łączności radiowej TETRA oraz infrastruktury sieci komórkowych 3G na cały świat. Prawie 1000-osobowa kadra polskich inżynierów wypuszcza świat kolejne, najnowsze wersje cyfrowych systemów radiowych wykorzystywanych przez policje, straż pożarna i inne służby publiczne. Sprawdza się więc polskie porzekadło, że szewc czasem chodzi bez butów, ale przynajmniej wie, że na Euro 2012 dostanie nowe.

W pierwszej części artykułu w styczniowym numerze "NetWorld" przedstawiliśmy technologiczne aspekty systemu TETRA, w tym najnowszej wersji standardu TETRA2.

TETRA wraca do akcji (cz. 2)

TOP 200