TETRA wraca do akcji (cz. 2)

TETRA wraca do akcji (cz. 2)

Procentowy udział branż w systemach TETRA

Pierwszy wariant zakłada uruchomienie sześciu systemów TETRA w kilku metropoliach, przede wszystkim w miastach, gdzie będą rozgrywane mecze, oraz wzdłuż szlaków dojazdowych i w strefie przygranicznej - gdyż do tego zobowiązuje układ z Schengen. Ich scalaniem w jeden krajowy system można będzie się zająć w późniejszym czasie. Odpowiedzialność za budowę elementów systemu mogłyby częściowo przejąć samorządy poszczególnych miast - gospodarzy Euro 2012, przy czym MSWiA wyraźnie skłania się ku jednej technologii, czyli systemowi TETRA - jedynej sprawdzonej łączności dla policji, służb ratowniczych i itp. jednostek. Prawdopodobnie - i to niezależnie od MSWiA - własny system łączności tego typu postawi w obrębie stadionów organizacja UEFA, jako że podczas Euro 2008 w Austrii i Niemczech posługiwała się ona własnym rozwiązaniem, zapewniającym łączność organizatorom, w tym i sędziom piłkarskim.

Drugi wariant MSWiA to tworzenie od podstaw ogólnokrajowego systemu TETRA - niewątpliwie zadanie bardziej skomplikowane, ale za jednym zamachem rozwiązujące problem komunikacji dla wszystkich służb porządkowych w Polsce. Brak odpowiednich funduszy źle rokuje szybkiej realizacji tego wariantu. Realizacja ogólnokrajowej łączności umożliwiałaby docelowo wprowadzenie jednolitego sprzętu i tych samych zasad korzystania z systemu - co powinno obniżyć łączny koszt eksploatacji. Według koncepcji MSWiA, system ten mogłyby zrealizować wspólnie różne podmioty: konsorcjum rządowe, władze miejskie, operatorzy telekomunikacyjni i być może firmy energetyczne, które też potrzebują niezawodnego systemu łączności.

Z opinii operatorów komórkowych wynika, że służby MSWiA mogłyby wykorzystać istniejące sieci telefonii komórkowej i lokalne bezprzewodowe sieci WiMAX, a także budowaną przez Telekomunikację Polską ogólnopolską sieć radiową CDMA bądź GSM/UMTS. Sprawa jest dyskusyjna i raczej teoretyczna, bo nikt dotąd nie sprawdził funkcjonowania takiego bezpieczeństwa na obszarze całego kraju w sieciach heterogenicznych. "Naszym zdaniem nie ma możliwości zbudowania w 3-4 lata niezawodnego systemu łączności w standardzie innym niż TETRA, zwłaszcza spełniającym wymagania do operacji transgranicznych" - wyjawił Piotr Durbajło, dyrektor Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej w MSWiA.

TETRA wraca do akcji (cz. 2)

Alternatywne technologie mobilne (IP)

Problem finansowania nie został do końca rozstrzygnięty, a chodzi przecież o duże pieniądze, na które wiele podmiotów ma ochotę. MSWiA nie zamierza także rezygnować z usług sieci komercyjnych, choćby z mobilnego dostępu do baz danych biometrycznych (odciski palców), a poza tym policja korzysta z ok. 5 tys. pracujących w tych sieciach urządzeń i wcale nie chce ich złomować. Ogólnokrajowy system TETRA byłby jednak właściwym rozszerzeniem istniejącego rozwiązania SWD dla Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, które Motorola przekazała do eksploatacji w 2002 r. Podobne systemy SWD zostały wdrożone w kilku innych centrach policyjnych, m.in. w Łodzi, Szczecinie i Krakowie.


TOP 200