TETRA wraca do akcji (cz. 2)

Zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012 stawiają przed krajowymi służbami porządkowymi niezwykle ważne zadanie. Jest nim zagwarantowanie maksimum bezpieczeństwa uczestnikom i kibicom tego prestiżowego wydarzenia sportowego. Aby je zapewnić, potrzebny jest m.in. profesjonalny system łączności, jakim jest TETRA. Tradycyjne systemy komórkowe okazują się niewystarczające.

Zwiększenie zainteresowania systemem TETRA w Polsce wynika głównie z perspektywy organizacji piłkarskich mistrzostw Euro 2012, podczas których priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa uczestnikom i kibicom. Wymaga to m.in. niezawodnej łączności oraz podniesienia ogólnego poziomu ochrony przed zagrożeniami terrorystycznymi czy wybrykami chuligańskimi nie tylko na stadionach, ale i w całym kraju. Dlatego ważnym elementem przygotowań organizacyjnych będzie również wdrażany w Polsce cyfrowy system radiowy TETRA, służący do komunikowania się zarówno poszczególnych grup operacyjnych, jak i pojedynczych patroli z dyspozytorem systemu lub innymi służbami bezpieczeństwa publicznego.

Po co TETRA w Polsce?

Budowa ogólnokrajowej sieci, począwszy od poziomu lokalnego po komunikację międzypaństwową, gwarantuje jej zgodność z innymi systemami TETRA, a także współdzielenie tych sieci, podobnie jak w procedurze roamingu komórkowego GSM. Takich funkcji potrzebują przede wszystkim służby komunalne operujące na co dzień w skupiskach miejskich oraz służby ratunkowe w czasie katastrof czy sytuacji krytycznych. Istotnym argumentem przemawiającym za wdrażaniem systemów TETRA jest fakt, że służby działające na konkretnym terenie nie muszą budować odrębnych sieci łączności, ale mogą korzystać z jednej, wspólnej infrastruktury wirtualnych kanałów prywatnych (VPN), które w razie potrzeby można ze sobą łączyć.

Czy wiesz że...

Rozwijana początkowo w Europie cyfrowa TETRA (TransEuropean Trunked RAdio), oznaczająca ogólnoeuropejski system radiowej łączności trankingowej, jako obiecujący standard została przyjęta przez ETSI jako system o globalnym zasięgu TETRA (TErrestrial Trunked RAdio) - pozwalający na cyfrowy transport głosu i danych w aplikacjach mobilnych.

Poza korzyściami funkcjonalnymi, sieć znacznie usprawnia działania organizacyjne służb w sytuacjach kryzysowych. O tym, jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest niezależny system łączności, można było się przekonać podczas terrorystycznego ataku w Madrycie (11 marca 2004 r.), kiedy przeciążone sieci telefonii komórkowej zablokowały się na 8 godz., czy po ataku bombowym w londyńskim metrze (7 lipca 2005 r.), gdy również zawiodły publiczne sieci łączności. W Londynie sprawdził się trankingowy system TETRA Airwave (Motorola), który dowiódł swej funkcjonalności podczas całej akcji ratunkowej trwającej 30 godzin. Doświadczenia te pokazały nieprzydatność sieci publicznych do komunikowania się służb porządkowych, ratunkowych czy policyjnych w sytuacjach krytycznych (mission critical).

W wielu krajach wcześniej wdrażających sieci TETRA (np. Wielka Brytania, Portugalia, Norwegia, Niemcy) przeanalizowano technologie alternatywne - w tym GSM/UMTS oraz rozwiązania pokrewne - i wszędzie wybór padł na standard TETRA, jako najbardziej bezpieczny system łączności nie tylko głosowej. Ograniczona dostępność do sieci komórkowych w sytuacjach krytycznych bądź całkowity brak możliwości połączenia się z kimkolwiek za ich pośrednictwem dyskwalifikują takie rozwiązania do korzystania z nich w czasie zagrożeń. A właśnie wtedy konieczna jest niezawodna łączność między służbami szybkiego reagowania (ataki terrorystyczne, zdarzenia, katastrofy, klęski żywiołowe czy brak zasilania energetycznego, np. w Szczecinie 8 kwietnia 2008 r.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200