Strategiczny zasób organizacji

- Czy narzędzie narzuca określoną metodologię budowy architektury korporacyjnej?

- Czy narzędzie dokonuje eksportu informacji w formie możliwej do odczytania przez inne narzędzia architektoniczne?

- Czy narzędzie importuje informacje w formie wygenerowanej przez inne narzędzia architektoniczne?

- Czy narzędzie dostarcza szablony standardowych dokumentów i czy można łatwo dostosowywać je do własnych potrzeb?

- Z jaką regularnością wypuszczane są aktualizacje oprogramowania, w jakiej formie oraz w jakiej cenie?

TOGAF rekomenduje zastosowanie odpowiednich wag do proponowanych przez siebie kryteriów tak, aby dostosować wagę kryteriów do specyficznych wymagań użytkowników repozytorium architektury korporacyjnej.

Podsumowanie

Przy wyborze narzędzi, które mają wspierać repozytorium architektury korporacyjnej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim moment jego wprowadzenia do organizacji oraz potrzeby przyszłych użytkowników. Jeżeli były wykonywane już wcześniej prace architektoniczne, należy rozważyć wybór pakietu oferującego efektywne mechanizmy integracji modeli (tak, aby nie było konieczności ponownego wykonania już raz zrealizowanych prac). Jeżeli jest to pierwsza inicjatywa, to należy wybrać raczej pakiet o budowie modularnej (tak, aby możliwości narzędzia rosły razem ze wzrostem świadomości architektonicznej).

Konsorcjum The Open Group zauważa, że docelowo należy myśleć nie tyle w kategoriach repozytorium architektonicznego, lecz repozytorium korporacyjnego. Narzędzie takie powinno gromadzić nie tylko modele architektoniczne, lecz również charakterystyki konkretnych produktów i całych rozwiązań IT. Takie podejście pozwala na holistyczne zarządzanie organizacją i jest jednym ze sposobów radzenia sobie ze złożonością, która staje się jednym z dominujących wyzwań menedżerów XXI w.

dr Andrzej Sobczak jest adiunktem w Katedrze Informatyki Gospodarczej SGH; prowadzi serwis www.ArchitekturaKorporacyjna.pl; zajmuje się wdrażaniem koncepcji architektury korporacyjnej w organizacjach publicznych.

Konrad Rokicki przygotowywał pod kierunkiem dr Sobczaka pracę dyplomową nt. repozytoriów architektury korporacyjnej; obecnie zajmuje się tworzeniem architektury biznesowej i SOA jako konsultant w firmie SID GROUP.


TOP 200